Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Kornélia Ďuríková
04.04.2016 14:45

"....Štestí je krásná věc ale prachy si za něj nekoupíš...."

Kariérové poradenstvo môže ponúkať stredoškolákom viac ako štandardnú orientáciu pri výbere budúceho povolania alebo vysokej školy. Gymnázium v Šamoríne sa ho pokúša obohatiť o témy týkajúce sa životnej spokojnosti a kvality života.

Kto by nepoznal známu pesničku od Richarda Müllera. Ako to teda je? Pomôžu nám „prachy“ k šťastiu alebo šťastie k „prachom“?

Aj jedno, aj druhé je zčasti pravda. „Aký veľký vplyv majú peniaze na pocit šťastia a životnej spokojnosti? Odpoveď nám môže dať bezdomovec alebo aj Bill Gates. “, konštatuje Dan Gilbert, svetovo uznávaný psychológ vo filme „Happy“. Výskumy ukazujú, že úroveň životnej spokojnosti a teda šťastia, sa u človeka výrazne zlepší vtedy, ak nemáme pokryté základné životné potreby (napr. strechu nad hlavou, bezpečie, stravu.. ) a vplyvom peňazí to získame. Ak ale základné životné potreby zabezpečené máme, úroveň šťastia sa z dlhodobého hľadiska výrazne nezmení. Ukazuje sa, že pre pocit „BYŤ ŠŤASTNÝ“ je podstatné AJ niečo iné. Genetika, vlastná interpretácia udalostí v živote, charakterové silné stránky človeka, vnímanie pozitívnych emócií (radosť, vďačnosť, láska, nádej, hrdosť, inšpirácia, očarenie, záujem, úcta) ako aj pozitívnych udalostí.

Takýmito ale aj inými úvahami sa zaoberajú študenti nášho gymnázia počas programu kariérového poradenstva. Rozoberajú otázku životnej spokojnosti a kvality života, a to za „pomoci“ filmu „Happy“ (sledujú ho so slovenskými titulkami).

 Ponúkam ukážku z filmu, je ale len v angl.j.: https://www.youtube.com/watch?v=LF6jph_f64I

Súčasné kariérové poradenstvo pre stredné školy sa podľa mňa nemôže zaobísť bez diskusií na témy ponúkané vo filme. Žijeme v búrlivom, rýchlo sa meniacom svete. Musíme sa vedieť prispôsobovať, neustále na sebe pracovať, zarábať, prežiť, vnímať množstvo podnetov, vyhodnocovať ich a pri tom všetkom si udržať “zdravú hlavu.“ Nie je to ľahké.

Nájsť si dobrú prácu, ktorá robí človeka šťastným je obrovská túžba a zároveň životná výzva. Klasické kariérové poradenstvo ponúka žiakom odpovede na otázky „Na akú školu ísť?“ , a „Aký som?“. Štandardná diagnostika, či sebapoznávanie je tiež súčasťou nášho programu. My sme sa ale rozhodli dať našim študentom viac a ponúkame im pridanú hodnotu v podobe odpovede na otázku, „Ako byť šťastný?“.

Súvisiace články

23.10.2017 22:22

Obchodná akadémia v Leviciach oslavuje polstoročnicu

Obchodná akadémia v Leviciach oslavuje 50 rokov svojej existencie, je v plnom rozkvete kvalitného vzdelávania a výchovy svojich žiakov.
28.06.2016 19:45

Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport na výjazdovom rokovaní v Skalici

Poslanci NR SR navštívili Strednú odbornú školu strojnícku v Skalici, aby sa oboznámili s priebehom duálneho vzdelávania a spoluprácou školy so strojárskym podnikom INA SKALICA spol. s r.o.. Za posledné tri roky získali škola a...
27.07.2018 09:03

Kúpele Luhačovice známe a neznáme

Luhačovice sú najvyhľadávanejšie kúpele v Českej republike, ktorých tradícia vzniku siaha do konca 19. storočia. V spomínanom období toto miesto začalo prekvitať vďaka Ottovi Serényimu, moravskému šľachticovi a úradníkovi, podľ...