Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Mészárosová
09.09.2019 23:31

Stretnutie generácií v Múzeu holokaustu v Seredi

Dňa 9. septembra 2019 sa štyri stovky slovenských študentov ZŠ a SŠ stretli v Múzeu holokaustu v Seredi, teda na  pôde bývalého pracovného tábora, aby si pripomenuli Pamätný deň holokaustu a rasového násilia, ktorý si na Slovensku pripomíname každoročne 9. septembra. Toto podujatie sa uskutočnilo v prítomnosti vzácnych hostí – prezidentky SR Zuzany Čaputovej, dvoch desiatok preživších holokaust, rabínov a ďalších hostí.

Prezidentka Zuzana Čaputová otvorila Stretnutie generácií symbolickým zapálením sviečky. Vo svojom prejave upozornila na to, aby sme boli aj dnes pozorní, keď niekto šíri nenávisť voči menšinám ako svoj program. Vo svojom prejave povedala aby sme boli ešte pozornejší, keď sa niekto snaží ukázať, že nenávisť je vlastnosť väčšiny Sloveniek a Slovákov a humanizmus, ľudskosť sú len pokrytectvo. Je neustále dôležité prinášať svedectvo o holokauste, "lebo to nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých", dodala prezidentka.

Následne so svojim prejavom vystúpil riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, ktorý sa zameral na skutočnosť, že si treba vziať ponaučenie z obdobia holokaustu, aby sa toto už nikdy nezopakovalo. Počas pietnej spomienky vystúpili i rabín Misha Kapustin a rabín Zev Stiefel. Po pietnej spomienke sa študenti stretli so skupinou preživších, ktorí prišli do Serede tlmočiť mladej generácii svoje skúsenosti a odovzdať posolstvo. Študenti z Obchodnej akadémie v Leviciach sa stretli s profesorom Traubnerom a spoznali jeho životný príbeh, ktorý im priblížil v hodinovom rozprávaní. Následne si prezreli baraky Múzea holokaustu v Seredi. Podľa slov Ely Ďurčatovej študentky z OA Levice bolo toto stretnutie skvelou príležitosťou na hlbšie pochopenie súvislostí holokaustu, a tiež na to, aby si mladí uvedomili, že učiť sa o holokauste je potrebné, aby sme sme už nikdy neopakovali chyby z minulosti v období holokaustu.

 

Súvisiace články

26.12.2016 10:00

Vianočný predaj na GT12 (JA firma A.S.A.P.)

Za rúškom tajomstva, skrýva sa čas Vianočný. Džemy, limonáda, koláčiky, ozdôbky. Za rúškom tajomstva sú oni a ich firma.
20.11.2017 03:30

Nadnárodné stretnutie projektu Erasmus+ „VET4SCAPE“ v Ľubľane úspešné

Nadnárodné pracovné stretnutie Erasmus+ VET4SCAPE - úspešné. Projekt má ambíciu zlepšiť úroveň a kvalitu odbornej ekonomickej a jazykovej výučby a zaviesť inovatívne postupy a zapojiť sa do novej formy spolupráce s partnermi.
06.07.2018 09:26

Výstava malieb Jána Bergera práve beží

V dňoch 22.06. - 30.09. 2018 je inštalovaná v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Námestí Ľudovíta Štúra 4 v Bratislave monografická výstava akademického maliara profesora Vysokej školy výtvarných umení Jána Bergera. Hla...