Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Mészárosová
09.09.2019 23:31

Stretnutie generácií v Múzeu holokaustu v Seredi

Dňa 9. septembra 2019 sa štyri stovky slovenských študentov ZŠ a SŠ stretli v Múzeu holokaustu v Seredi, teda na  pôde bývalého pracovného tábora, aby si pripomenuli Pamätný deň holokaustu a rasového násilia, ktorý si na Slovensku pripomíname každoročne 9. septembra. Toto podujatie sa uskutočnilo v prítomnosti vzácnych hostí – prezidentky SR Zuzany Čaputovej, dvoch desiatok preživších holokaust, rabínov a ďalších hostí.

Prezidentka Zuzana Čaputová otvorila Stretnutie generácií symbolickým zapálením sviečky. Vo svojom prejave upozornila na to, aby sme boli aj dnes pozorní, keď niekto šíri nenávisť voči menšinám ako svoj program. Vo svojom prejave povedala aby sme boli ešte pozornejší, keď sa niekto snaží ukázať, že nenávisť je vlastnosť väčšiny Sloveniek a Slovákov a humanizmus, ľudskosť sú len pokrytectvo. Je neustále dôležité prinášať svedectvo o holokauste, "lebo to nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých", dodala prezidentka.

Následne so svojim prejavom vystúpil riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, ktorý sa zameral na skutočnosť, že si treba vziať ponaučenie z obdobia holokaustu, aby sa toto už nikdy nezopakovalo. Počas pietnej spomienky vystúpili i rabín Misha Kapustin a rabín Zev Stiefel. Po pietnej spomienke sa študenti stretli so skupinou preživších, ktorí prišli do Serede tlmočiť mladej generácii svoje skúsenosti a odovzdať posolstvo. Študenti z Obchodnej akadémie v Leviciach sa stretli s profesorom Traubnerom a spoznali jeho životný príbeh, ktorý im priblížil v hodinovom rozprávaní. Následne si prezreli baraky Múzea holokaustu v Seredi. Podľa slov Ely Ďurčatovej študentky z OA Levice bolo toto stretnutie skvelou príležitosťou na hlbšie pochopenie súvislostí holokaustu, a tiež na to, aby si mladí uvedomili, že učiť sa o holokauste je potrebné, aby sme sme už nikdy neopakovali chyby z minulosti v období holokaustu.

 

Súvisiace články

03.03.2017 12:15

Preplnená mailová schránka

Jeden deň som popoludní s hrôzou zistila, že mám veľmi plnú mailovú schránku. Keď som ju otvorila, nevedela som aké maily mi to prišli, nuž som ich začala postupne otvárať a...
20.11.2016 12:00

Špecifiká školského prostredia v systéme duálneho vzdelávania

Je to už vyše roka, čo niektoré stredné odborné školy vstúpili do systému duálneho vzdelávania so zamestnávateľmi. Prispôsobiť sa podmienkam školského prostredia nie je jednoduché, hlavne ak personál zamestnávateľov nie je zvy...