Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
11.08.2017 17:30

Stretnutie s históriou

Letné prázdniny sa už prehupli do druhého polčasu. Žiaci a študenti okrem naberania bronzu od slnečných lúčov majú možnosť nabrať si plné vrece zážitkov z prázdninového programu . Tí, ktorí majú radi históriu, si k nim môžu pridať i ďalšie, ak navštívia Sklabinské hradné slávnosti. Poznatky, ktoré tu získajú môžu využiť na hodinách vlastivedy, dejepisu...

Sklabinské hradné slávnosti, sa uskutočnia v sobotu 26. augusta 2017 v predhradí bývalého župného hradu Turčianskej stolice. Čarovné miesto hradu Sklabiňa na úpätí Veľkej Fatry ponúka príjemný zážitok na sobotné popoludnie.  Čo čaká návštevníkov? Na túto otázku nám odpovedal jeden zo spoluorganizátorov podujatia, riaditeľ MsKS v Šuranoch, Miroslav Eliáš, spoluautor knižnej publikácie Hrad Sklabiňa a jeho páni.
„ Návštevníci sa môžu zúčastniť komentovanej prehliadky zrúcaniny hradu, pripravený je kultúrny program, na ktorom nazrieme do tajomstiev šermu vďaka šermiarskemu majstrovi Petrovi Kozovi a členom združenia TOSTABUR. Program spríjemní aj dobová hudba súboru Musicantica Slovaca, s ktorými sa prenesieme do obdobia gotiky a renesancie. Viac podrobností z histórie hradu sa dozviete z novej knižnej publikácie, ktorá bude na tomto podujatí po prvýkrát predstavená verejnosti - Hrad Sklabiňa a jeho páni. Knižka na 62 stranách predstavuje nielen stavebný vývoj hradu, ale aj zaujímavosti zo života, ktorý sa odohrával medzi jeho múrmi. Okrem prehliadky samotnej expozície Múzea hradu Sklabiňa si počas podujatia budete môcť pozrieť vystavené kópie uhorských korunovačných klenotov. Tie k nám zavítajú ako pripomenutie si jedného zo slávnych hradných pánov, baróna Petra Révaia, strážcu kráľovskej koruny. Nebudú chýbať ani remeselníci či vodenie detí na koni. Múry kedysi impozantného hradu skrývajú v sebe bohatú históriu. "

Súvisiace články

19.06.2016 12:45

Koniec školského roka je za dverami

Niekedy sa zamýšľame nad tým, kedy sú učitelia najviac vyťažení. Začiatok a koniec školského roka je vždy najťažšie obdobie v každej škole. Nehovoriac o tom, či je to základná alebo stredná škola.