Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Mészárosová
27.01.2021 15:39

ŠTUDENTI OA V LEVICIACH SI PRIPOMÍNAJÚ MEDZINÁRODNÝ DEŇ PAMIATKY OBETÍ HOLOKAUSTU

I napriek pandémii Covid - 19 študenti Obchodnej akadémie v Leviciach mali možnosť zúčastniť sa online podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa  pamiatky obetiam holokaustu v spolupráci s UNIS vo Viedni a tak si  pripomenuli tragické udalosti holokaustu a zároveň uctili pamiatku všetkých jeho obetí. 27. januára totiž uplynulo 76 rokov od oslobodenia komplexu nacistických koncentračných táborov Oswiencim-Brzezinka Červenou armádou. Zmyslom tohoto podujatia však nebolo len sprítomniť historickú udalosť, ale tiež upriamiť  pozornosť na jej príčiny a dôsledky. Práve pochopenie príčin a dôsledkov je prehĺbenie vzdelania, ktoré umožňuje vyvarovať sa ďalších takýchto nepredstaviteľných zlyhaní v budúcnosti.

Študenti si vypočuli príhovor Generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a dozvedeli sa viac o holokauste, ako im poskytujú bežné hodiny dejepisu. Bola im priblížená nielen história Koncentračného tábora Osvienčim, ale i príbehy rómskeho holokaustu. Vďaka online výstave poskytnutej Unis vo Viedni "Zabudnuté obete - nacistická genocída Romov a Sintov" sa dozvedeli o utrpení tejto skupiny obyvateľstva počas holokaustu, v ktorom zahynulo neuveriteľných temer pol milióna rómskych obetí. Zaujímavou bola i online výstava plagátov z celosvetovej súťaže plagátov "Keeping the Memory Alive". V závere bola prečítaná esej žiačky 3.A Bianky Vrábovej „Prečo potrebuje mladá generácia vedieť o holokauste?" 

Ako vyplýva z Biankinej eseje je potrebné hovoriť o holokauste, učiť sa o ňom a poučiť sa z chýb minulosti, aby sa nočné mory holokaustu už nikdy neopakovali.