Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
09.06.2018 07:32

Svoje 25.narodeniny oslávili premiérovým programom

Kto? Členovia Detského folklorneho súboru Matičiarik v NovýchZámkoch.

Folklórny súbor Matičiarik vznikol pri Miestnom odbore Matice slovenskej v roku 1993. Odvtedy v ňom spievalo, tancovalo, ba i hralo viac ako 1000 detí. Zásluhou dobrovoľných pracovníkov, obetavých pedagógov v meste Nové Zámky, ktoré nemalo folklórnu tradíciu, sa v mnohých deťoch vypestoval hlboký vzťah k ľudovej piesni a tancu.

Repertoár súboru tvoria choreografie z rôznych regiónov Slovenska – Zemplín, Myjava, Trenčín, Branovo, Ponitrie a iné.

Počas roka vystupujú na rôznych mestských, matičných, obecných a firemných akciách.

Jednu časť repertoáru tvorí vianočný program, s ktorým vystupovali už v Národnej rade SR, v prezidentskom paláci, viackrát v STV v charitatívnom programe „V slovenskom betleheme". Akákoľvek forma pomoci, tým, ktorí to potrebujú, im nie je cudzia.

Slovenskú republiku reprezentovali i v zahraničí – Švédsko, Rakúsko, Česko, Maďarsko, Srbsko a Čierna Hora, Chorvátsko.

Súbor má tanečnú zložku – malú, strednú a veľkú skupinu. Súčasťou je Ľudová hudba MATIČIARIK, ktorá je zložená z absolventov základnej umeleckej školy, ba viacerí študujú na konzervatóriu.

Jej repertoár je bohatý, má vynikajúce speváčky, ktoré zaujmú nielen svojou mladosťou, ale i dobrou náladou. Doprevádzajú všetky tanečné čísla, ale majú i samostatné vstupy a  CD.

Skupina Vienok účinkuje na svadbách pri odobierkach, ale i odčepovaní nevesty.

25.narodeniny sú dôvodom na oslavu a Matičiarik ich oslavil tým, že svojim premiérovým programom s ktorým vystúpil v priestoroch novozámockej Matice slovenskej potešil milovníkov ľudového folklóru.

 

 

Súvisiace články

26.07.2018 13:45

Cvrlikanie CVrČka

Všetci žiaci a pedagógovia základných škôl v Moldave nad Bodvou poznajú, čo sa schováva pod názvom Cvrlikanie. Vedia, že ide o sériu zaujímavých preventívnych podujatí, ktoré organizuje Centrum voľného času CVrČek (CVČ). 
26.12.2018 11:27

S diferencovaným vyučovaním k zvýšeniu efektivity a kvality vyučovania

Učiteľ by mal pripraviť každú vyučovaciu hodinu tak, aby žiak mal záujem sa vzdelávať a osobnostne rásť.