Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
08.09.2019 04:02

Tip na rodinný výlet 2

Pre milovníkov prírody a  kultúrnych pamiatok

Arborétum Mlyňany patrí k najnavštevovanejším lokalitám Nitrianskeho kraja.

Arborétum sa nachádza v obci Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce. Má rozlohu 67 ha, a za chránený areál bol vyhlásený v roku 1951.

Arborétum Mlyňany SAV je špecializované pracovisko Slovenskej akadémie vied, botanická inštitúcia, ktorá spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe, zároveň je jedným za najoriginálnejších arborét v strednej Európe.  Bolo založené v roku 1892. Jeho zakladateľom bol šľachtic Dr. Štefan Ambrózy – Migazzi.

Okolo romantického kaštieľa z roku 1894 na ploche 67 hektárov nájdeme viac ak 2300 druhov domácich aj zahraničných drevín.

Okrem milovníkov prírody si počas návštevy  Arboréta Mlyňany SAV prídu na svoje aj milovníci umenia a obdivovatelia kultúrnych pamiatok, pretože jedna z nich sa nachádza aj tu: neoklasicistický kaštieľ so štíhlou vežou na okraji Ambrózyho parku, nad obcou Vieska nad Žitavou. Kaštieľ bol vyhlásený za národnú kutúrnu pamiatku.

Arborétum Mlyňany je vhodnou lokalitou na organizovanie školských exkurzií i rodinných výletov.

Použité zdroje:

http://www.arboretum.sav.sk/sk/o-arborete/vseobecne-informacie/

Informačná brožúra Arborétum Mlyňany SAV

Foto: Helena Rusnáková, september 2019

 

 

Súvisiace články

31.10.2015 12:45

Beh pre zdravie

Jabĺčkový beh- beh pre zdravie v Skalici.
11.07.2016 16:15

Beznádej a sklamanie nepedagogických zamestnancov

Zatiaľ čo učitelia zaslúžene oddychujú počas dlhých letných dovoleniek, nepedagogickí zamestnanci škôl a školských zariadení majú dovolenky naplánované tak, aby bol zabezpečený chod škôl aj počas letných prázdnin.