Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
02.11.2019 10:45

Tip na výlet - Hainburg an der Donau / Rakúsko /

Hainburg je najvýchodnejším mestom Rakúska. Mesto leží na Porta Hungarica, medzi Dunajom, Braunsbergom a Hainburskými horami. Za Hainburgom opúšťa Dunaj Rakúsko. Mesto sa už v roku 1043 spomína, ako dôležitá pohraničná pevnosť. Mestské privilégiá získal Hainburg v roku 1244

Toto mestečko radi navštevujú aj slovenskí turisti, keďže „dýcha" históriou. K zaujímavostiam mestečka patria jeho 2,5 km dlhé mestské hradby s tromi zachovanými bránami a 15 vežami z 13. storočia. Na konci južnej strany kruhovitých mestských hradieb sa týči 290 mestrov vysoký Schlossberg so svojim hradom . Staršia stena hradnej zrúcaniny pochádza z polovice 11. storočia. Po druhom obliehaní Turkami v roku 1683 sa hrad na Schlossbergu začal rozpadať. Z hradného kopca na pekný výhľad na mesto a okolie.

S históriou hradu sa viažu mená významných osobností stredoveku, akými boli: Henrich III., Přemysl Otakar II., Matej Korvín a i.  V roku 1252 sa tu konala svadba Přemysla Otakara II. s Markétou, sestrou posledného babenberského vojvodu Fidricha II.

Počas prechádzky mestom máme možnosť spoznať mnoho stavebných pamiatok minulosti, ktorých dominantou je kostol z roku 1236, ktorý v roku 1683 vyhorel a následne bol prestavaný v novobarokovom slohu. V jeho blízkosti sa nachádza jeden z najkrajších rokokových stĺpv v Dolnom Rakúsku – Stĺp Panny Márie. V mestečku je zachovaná aj budova radnice zo 14.storočia. Obdivuhodných je aj viacero meštianskych domov s nádhernými fasádami.

K zaujímavostiam mesta patrí i to, že časť svojich školských rokov / 1738 - 1740 / tu strávil významný hudobný skladateľ Joseph Haydn.

Okrem tu vymenovaných pamiatok je ich v Hainburgu omnoho viac - odporúčam prechádzku mestečkom a vidieť ich na vlastné oči.

 

 

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková, júl 2019.

 

 

 

Súvisiace články

21.02.2016 12:15

Podnik zmodernizoval školiace stredisko pre skalických dualistov

Rozvoj systému duálneho vzdelávania skalických strojárov pokračuje. Partnerstvo SOŠ strojníckej Skalica a podniku INA SKALICA spol. s r.o. sa rozvíja s cieľom zlepšovania podmienok odborného vzdelávania a prípravy v strojárskyc...