Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
16.01.2019 20:31

Tramontána na hrade

V priestoroch reprezentačnej galérie na Západnej terase Bratislavského hradu sa dňa 10.januára konala vernisáž mimoriadnej výstavy umeleckej skupiny Tramontána, za osobnej účasti jej autorov výstavy, ktorými sú Juliana Hadvigová – Vadkerti, Štefan Janco, Stanislav Bajer a Ľudovít Jelenák.

Na výstave, ktorej organizátorom je ARTEM Gallery, máme možnosť získať príjemné umelecké zážitky pohľadom na vystavovanú umeleckú fotografiu, keramiku, dizajn a maľbu.

Skupina výtvarníkov s malými obmenami spolu vystavuje od roku 2012.

Stretnutie viacerých generácií, výtvarných techník a štýlov prináša vietor do výstavných siení, ktorý sa po prehliadke výstavy upokojí a ako slnkom zohriati odchádzate späť do víru svojich životov. Avšak v každom zostávajú pocity a vnútorné zážitky z videného.

Svetlo je, i bude stále svetlom. V každom okamihu je však iné. To isté platí aj pre umenie. Jeho dnešok je najbúrlivejší v celej jeho histórii. Vďaka všetkému, čo nás obklopuje. Jedinec je súčasťou umenia doby. V nej vynikajú rozdielne umelecké prejavy, medzi ktoré radím výtvarné skupiny, ktoré charakterizuje originalita. A takou je Tramontána.

Tramontána je chladný severný vietor, ktorý je predzvesťou pekného počasia. Obvykle fúka na bóre, alebo po daždi z hôr. Je príjemný, bez nárazov. Čím je ďalej od pobrežia, dvíha väčšie vlny." hovorí Ľuboslav Moza, kurátor výstavy .

Výstavu si môžeme pozrieť do 7. februára. Od 8. februára bude sprístupnená milovníkom výtvarného umenia v Galérii Fontána v Piešťanoch.

 

Súvisiace články

06.06.2017 07:00

Budúcnosť slovenského školstva

Pod takýmto názvom uviedli na školskom servise TASR súťaž pre učiteľov, študentov a žiakov. Súťaž spočívala v opise zmien čo by sme chceli a ako zmeniť alebo naopak vyzdvihnúť v súčasnom školstve a odporučiť ponechať aj v budúc...
28.02.2016 08:30

Keď škola a podnik majú spoločný zámer

Stredná odborná škola strojnícka v Skalici postavila svoje základy v odbornom vzdelávaní na dlhoročnej spolupráci so strojárskym podnikom INA SKALICA spol. s r.o.. Dlhé roky spolupracujú škola a podnik na rozvoji a modernizácii...
01.06.2017 16:36

Bloguj o knihu: Poznáme výhercov za mesiac máj

Každý mesiac sa môžete zapojiť do súťaže o knihu priamo na našom portáli. Zaregistrujte sa, napíšte blog a máte šancu vyhrať!