Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
16.01.2019 20:31

Tramontána na hrade

V priestoroch reprezentačnej galérie na Západnej terase Bratislavského hradu sa dňa 10.januára konala vernisáž mimoriadnej výstavy umeleckej skupiny Tramontána, za osobnej účasti jej autorov výstavy, ktorými sú Juliana Hadvigová – Vadkerti, Štefan Janco, Stanislav Bajer a Ľudovít Jelenák.

Na výstave, ktorej organizátorom je ARTEM Gallery, máme možnosť získať príjemné umelecké zážitky pohľadom na vystavovanú umeleckú fotografiu, keramiku, dizajn a maľbu.

Skupina výtvarníkov s malými obmenami spolu vystavuje od roku 2012.

Stretnutie viacerých generácií, výtvarných techník a štýlov prináša vietor do výstavných siení, ktorý sa po prehliadke výstavy upokojí a ako slnkom zohriati odchádzate späť do víru svojich životov. Avšak v každom zostávajú pocity a vnútorné zážitky z videného.

Svetlo je, i bude stále svetlom. V každom okamihu je však iné. To isté platí aj pre umenie. Jeho dnešok je najbúrlivejší v celej jeho histórii. Vďaka všetkému, čo nás obklopuje. Jedinec je súčasťou umenia doby. V nej vynikajú rozdielne umelecké prejavy, medzi ktoré radím výtvarné skupiny, ktoré charakterizuje originalita. A takou je Tramontána.

Tramontána je chladný severný vietor, ktorý je predzvesťou pekného počasia. Obvykle fúka na bóre, alebo po daždi z hôr. Je príjemný, bez nárazov. Čím je ďalej od pobrežia, dvíha väčšie vlny." hovorí Ľuboslav Moza, kurátor výstavy .

Výstavu si môžeme pozrieť do 7. februára. Od 8. februára bude sprístupnená milovníkom výtvarného umenia v Galérii Fontána v Piešťanoch.

 

Súvisiace články

15.08.2017 12:15

Učíme sa s druhákmi

Už je to síce dosť dávno, ale pár rokov som mala možnosť učiť na prvom stupni tretiačikov a štvrtáčikov matematiku, výtvarnú a pracovné. Tieto tri predmety sa mi poradilo veľmi pekne prepojiť.
28.10.2019 21:39

Na stope!

Detektívka na hodine angličtiny na ZŠ Leopoldov