Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Anna Tomčíková
27.11.2018 14:10

Učíme pre život, učíme moderne a hravo

Článok venovaný zážitkovému vyučovaniu na ZŠ Bernolákova ulica 1061 vo Vranove nad Topľou Ďakujeme za jeho publikovanie.

Nie poznanie, ale učenie sa, nie vlastnenie, ale získavanie, nie byť v cieli, ale prichádzať na podstatu veci – to je to, čo dáva najväčší pôžitok."

(Carl Friedrich Gauß, nemecký matematik a fyzikálny vedec, 1777 – 1855)

 

November je na našej škole (Základná škola, Bernolákova ulica 1061 vo Vranove nad Topľou) mesiacom, kedy dávame priestor rodičom, lektorom i učiteľom z rôznych oblastí vedy, praktických odborov i umenia, aby hravou formou zapojili našich žiakov do objavovania tajov svojej práce či záujmov.

Inak to nebolo ani v tomto roku, kedy sa konal už 13.  ročník Týždňa netradičného vzdelávania.

Kolotoč zaujímavostí sa roztočil už v pondelok 12. 11. 2018 ráno a neprestal sa točiť do piatku 16. 11. 2018.

Deti sa prešli minulosťou našich starých rodičov a vyskúšali si tradičnú ľudovú výšivku, pečenie a zdobenie perníkov, prípravu tradičných jedál od babičky, spoznali Vianoce tak, ako ich poznali naši predkovia. 

To, že jedlo neprináša iba pôžitok, už ani mladšej generácii nie je ničím neznámym. A preto im viac o výhodách zdravého stravovania prišli porozprávať výživoví poradcovia. Na stretnutí s majiteľmi farmy sa mohli oboznámiť s výrobou syrov. A precvičili si aj praktické kroky pri prvej pomoci s profesionálnymi  záchranármi.

No žiť bez radosti sa nedá, a tak deti potešil majiteľ čokoládovne, ktorý im o sladkej dobrote nielen porozprával, ale deti mali možnosť si na nej aj pochutnať.

A keďže k zdravému životnému štýlu neodmysliteľne patrí šport, vybehli sme na školský dvor, kde primátor mesta a významní hostia prestrihli pásku na novom multifunkčom športovom ihrisku. A to už nestálo v ceste nič tomu, aby po tanečných vystúpeniach detí prvého stupňa a gymnastiek vybehli na novú plochu futbalisti 8. a  9. ročníkov a odohrali prvý futbalový turnaj. V teple tried sa športovci stretli s absolventom našej školy Adriánom Baranom, ktorý dosahuje vynikajúce výsledky na poli atletiky nielen na regionálnej úrovni, ale je aj držiteľom 19 titulov juniorského majstra Slovenska v atletike a zúčastnil sa na majstrovstvách sveta vo fínskom Tampere a na majstrovstvách Európy v Taliansku a Gruzínsku.

Vybrali sme sa aj do pre nás exotických krajín sveta – deti prostredníctvom pútavých rozprávaní priamych účastníkov expedícií, či lektorov, ktorí v danej krajine pôsobili či dodnes pôsobia a videoprezentácií spoznali život Indiánov, život detí v Afrike a v Austrálii. Prostredníctvom telemostu sa zasa spojili s deťmi v Taliansku a Fínsku.

Nezabudli sme však ani na krásy našej vlasti. Sedem divov Prešovského kraja a históriu hradu Čičva spoznali na besedách o týchto nám blízkych oblastiach Východného Slovenska.

No nielen história, ale aj bohatstvo fauny a flóry deti spoznávali z úst odborníkov v tejto oblasti. Bonsaje, netopiere, život šelmy, operence, dravci v našich lesoch, skauting, akvaristika. A tu sa so svojimi vedomosťami nechválili iba lektori, ale aj deti. Mnohí si totiž priniesli vlastných domácich miláčikov.

Nezabudli sme ani na najmenších kamarátov, škôlkarov. Pripravili sme im zábavné predpoludnie plné medu. S našimi školákmi navštívili Včelie kráľovstvo. O mede sa spievalo, rozprávalo, tancovalo, no medík a dobroty z neho sa aj ochutnávali. A veruže chutili! A prišla aj včielka Maja s Vilkom. Tí im porozprávali o živote včielky a o tom, ako sa med spracúva.

Aktivít väčších, či menších bolo ešte veľa (Holokaust, Biblia – kniha kníh, návšteva súdneho pojednávania na okresnom súde, karaoke hodina, Vlasy- moja pýcha, práca s 3D tlačiarňou, skladačky a hlavolamy, Pokusy očami detí, žiaci deviatych ročníkov učili matematiku prvákov a tretiakov, Vo svete hudby, práca s cudzojazyčnou literatúrou, vedomostné súťaže, tvorivé dielne), no nás predovšetkým teší to, že deti takto majú možnosť spoznať reálny život aj v inej , nie iba učebnicovej podobe a že slová  Carla Friedricha Gaußa z úvodu textu sú naozaj pravdivé.

Nuž aj touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí sa do tohto veľkého podujatia zapojili.

 

Spracovala: PaedDr. Bibiána Diliková

 

Súvisiace články

01.04.2018 15:22

Zavítajme V krajine remesiel

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina, v ktorej sa nachádzali ukryté samé tajomné poklady. Asi ste všetci zvedaví, kde to je a ako vyzerá. Stačí zdvihnúť nohy a prísť pozrieť sa do centra Bratislavy na jednu z najrušnejšíc...
10.04.2017 05:45

Jubilejný X. ročník celoslovenskej súťaže Mladý zvárač

Mladý zvárači z celého Slovenska ale aj hostia zo Srbska a Čiech si zmerali sily na pôde Zváračskej školy Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch
04.04.2016 14:45

"....Štestí je krásná věc ale prachy si za něj nekoupíš...."

Kariérové poradenstvo môže ponúkať stredoškolákom viac ako štandardnú orientáciu pri výbere budúceho povolania alebo vysokej školy. Gymnázium v Šamoríne sa ho pokúša obohatiť o témy týkajúce sa životnej spokojnosti a kvality ...