Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Vakošová
28.08.2017 14:15

Učiť sa, učiť sa, ... ako je to ďalej?

O tom, ako sme si posunuli vlastné hranice

Jasné, pokračuje to ďalším učiť sa. A ja by som pridala ešte aj štvrté, aby som mala jedno pre každého angličtinára zo Strednej zdravotníckej školy v Trenčíne, ktorý sa vydal za svojim vzdelávaním do Veľkej Británie.

Jasné, že dnes sú možnosti, a jasné, musí sa vám predovšetkým chcieť. Nám štyrom, ktorí sme sa na to dali, sa chcelo a tak sme našli možnosti. Asi väčšina učiteľov pozná európsky program Erasmus+, ktorý poskytuje financie na vzdelávanie nielen učiteľov. A práve ten sa nám zapáčil. A tak sme si počas vianočných sviatkov 2016 spolu sadli, dali dokopy nielen hlavy ale aj počítače a mobily, a napísali sme projekt pod názvom „Beyond the Borders – Posúvame hranice“. A, čuduj sa svete, boli sme úspešní.

Vybrali sme si štyri rôzne kurzy, aby sme si nové informácie mohli medzi sebou vymieňať. Boli to:

- Creative Methodology for the Language Classroom – Mgr. Zuzana Vargová

- Methodology & English Language for Secondary Teachers – Mgr. Bohumila Novosadová

- British Life, Language & Culture – Mgr. Vladimír Kusenda

- Drama Techniques for Creative Language Teaching – Mgr. Zuzana Vakošová

Každý, kto písal projekt a uchádzal sa o grant vie, že keď už je všetko schválené, odovzdané a priklepnuté, tak sa tá najväčšia robota ešte len začína. Pretože písanie a plánovanie je síce pekné, ale to naplánované treba urobiť, zdokumentovať, zreferovať, pofotiť, skrátka diseminovať. Samotné vzdelávanie je na tom to najlepšie, pretože sa vraciate späť do svojich študentských čias. Ak sa chystáte na kurz a váhate, ktoré mesto a agentúru si vybrať, nuž potom neváhajte a cestujte do čarovného univerzitného mestečka Canterbury cez agentúru Pilgrims. Dostanete toľko ochoty, energie, entuziazmu a tvorivosti, koľko len budete schopní prijať. Budete sa vzdelávať od deviatej do pol štvrtej a ak budete vládať, dáte si ešte hodinku a pol pred večerou a hodinu po nej. Samozrejme, spolu s ostatnými učiteľmi z Holandska, Poľska, Maďarska, Talianska, Rakúska ... Zažijete kopec zábavy, budete vyčerpaní, vymeníte si skúsenosti, ale čo je najdôležitejšie, neuveriteľne vás to „nakopne“ a zreštartuje. Nám štyrom sa všetka drina, ktorú sme do projektu dali, niekoľko násobne vrátila.

Suma sumárum. Náš projekt trval od júna 2016 do septembra 2017 (dvaja učitelia vycestovali v auguste 2016 a dvaja v júli 2017), máme ešte pred sebou jeho finálne aktivity a, samozrejme, ukončenie. Ale keďže sa z Canterbury nedá odísť len tak, aj v nás budú ešte dlho doznievať dojmy a spomienky. A snáď prenesieme časť svojho učiteľského optimizmu aj na našich študentov. Takže, učiť sa, učiť sa, učiť sa, priatelia. Iná cesta nie je.