Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
21.09.2019 07:56

V Nových Zámkoch sa stretnú mladí folkloristi

Detská folklórna skupina Zlatý levík je známa nielen v meste Nové Zámky, ale aj v širšom okolí a v zahraničí.

Jej  vystúpenie si vždy radi pozrú diváci rôznych vekových kategórií. Za svoju činnosť pod vedením Ladislava Dráfiho st. a ďalších členov tímu,ktorí venujú mnoho osobného voľna práci s deťmi, získal už viacero ocenení:

Súbor je nositeľom Ceny Národný poklad Slovenska, Občianskeho parlamentu Slovensku a Ceny Buly kráľa Svätopluka Matice slovenskej. V rokoch 2001 a 2014 získal Cenu primátora mesta Nové Zámky. Zlatý levík stelesňuje mladosť, svojrázny kolorit mesta Nové Zámky a bohatstvo jeho ľudového umenia. Deti od piatich rokov dokážu zaujať obecenstvo a rozohrať javisko spontánnym prejavom detskej úprimnosti. Tanečnú zložku vedie Mgr. Juliana Solčanová, bývalá členka súboru Ponitran. Choreografie zabezpečuje umelecký vedúci súboru Mgr. PhDr. Ladislav Dráfi, diplomovaný umelec, Ingrid Mikulášová - bývalá členka súboru Družba z Trenčína. Detskú ľudovku vedie Bc. Ladislav Dráfi, diplomovaný umelec. V ľudovej hudbe hrajú deti z dychového súboru zobcových fláut Píšťalôčka a Luxurians pri ZUŠ Nové Zámky.

Zriaďovateľom súboru je Mesto Nové Zámky, organizačne ho zabezpečuje Združenie pre vzdelávanie detí, mládeže a dospelých v Nových Zámkoch. Svoj repertoár čerpá hlavne z novozámockého regiónu, ale uchováva i najhodnotnejšie klenoty iných regiónov Slovenska. Zlatý levík sa zúčastnil  na rôznych festivaloch: Veľká Lehota, Očová, Bratislava a okolie, Kolárovo, Maňa, Štúrovo, Komjatice, Dvory nad Žitavou. Reprezentoval Slovenskú republiku v zahraničí: Švédsko, Maďarsko, Česko - Praha, Morava – Liptál, Srbsko - Kysač, Poľsko - Wielicze. V tomto roku oslávi 25. výročie svojho vzniku. Predstaví sa detskými hrami, tancami a spevmi zo slovenskej národnej klenotnice.

 

Súvisiace články

08.11.2019 11:10

Rozprávková noc v ZŠ Leopoldov

Žiaci strávili v škole noc plnú dobrodružstiev a prekvapení.
19.02.2018 22:01

5. Vzdelávacie stretnutie projektu "BESTeachers, BESTudents"Turecko - Isparta

5. vzdelávacie stretnutie projektu Erasmus+ KA2 - Kooperacia pre inováciu a výmenu dobrých skúsenosti v Turecku v meste Isparta. Účasť na projekte umožnila okrem samotného vzdelávania návštevu svetoznámeho miesta Pammukale, kto...