Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
06.10.2019 19:12

V Nových Zámkoch si pripomenuli život a dielo Antona Bernoláka

Anton Bernolák  prežil v meste Nové Zámky  posledné obdobie svojho života ( od roku 1797 po 1813 ), bol nápomocný Novozámčanom vo viacerých oblastiach života: zostavoval obyvateľstvu listy, listiny, zmluvy, potvrdenia..., v čase napoleonských vojen organizoval zbierky peňazí, obväzov a iných potrebných vecí pre vojsko, pravidelne navštevoval farnosti novozámockého dištriktu, plnil si úlohy škôldozorcu i dekana farnosti, venoval sa písaniu svojich diel... A práve svojou pracovitosťou, skromnosťou sa dostal do sŕdc Novozámčanov, ktorí si jeho osobu a dielo pripomínajú trikrát v roku: pri príležitosti výročia narodenia, úmrtia a v rámci programu vyhodnotenia súťaže Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko.

Miestny odbor Matice slovenskej a Mesto Nové Zámky boli organizátormi spomienkového podujatia pri príležitosti 257. výročia narodenia Antona Bernoláka.

Spomienka na veľkého syna slovenského národa, Antona Bernoláka sa uskutočnila dňa 6. októbra 2019 za prítomnosti poslankyne NR SR Evy Smolíkovej, poslankyne NSK Heleny Bohátovej, predstaviteľov Mesta Nové Zámky, spoločenských organizácií a riaditeľov novozámockých škôl. Viceprimátor mesta Norbert Kádek vo svojom príhovore pripomenul prítomným život a dielo Antona Bernoláka . Poslankyňa NR SR Eva Smolíková vyzdvihla dôležitosť diela Antona Bernoláka a pripomenula najmä mladým, aby uchovávali jeho pamiatku aj pre nasledujúce generácie. Po slávnostných príhovoroch prebehol akt kladenia vencov ku soche Antona Bernoláka. Slávnosť umocnilo vystúpenie speváckeho zboru LIPA pôsobiaceho pri MO Matice slovenskej v Nových Zámkoch a Detského speváckeho zboru Katolíckej spojenej školy.


 

 

Súvisiace články

14.05.2017 19:15

Učitelia sa začali podpisovať pod petíciu

Základná škola s materskou školou kráľa Svätopluka Šintava sa čoraz viac dostáva do povedomia širokej verejnosti cez úspechy žiakov, s ktorými ruka v ruke kráča iniciatíva učiteľov. Mnohí učitelia túto školu poznajú skrz skú...