Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
06.12.2018 20:17

Vianoce v 20.storočí

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch  dňa 6.decembra 2018 otvorilo výstavu s vianočnou tematikou. Výstava nám približuje pohľad na Vianoce v 20.storočí.

Na vernisáži sme sa dozvedeli, že výstavu si zapožičali z Vlastivedného múzea v Galante. Výstava vznikla v roku 2017 .

Aktuálnu výstavu Múzea Jána Thaina účastníkom vernisáže priblížili PhDr.Izabela Dantnerová z Vlastivedného múzea v Galante a lektorka výstavy Mgr.Zsuzsana Varga z Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Ako vznikla idea výstavy?

Niekedy vlani, začiatkom roka sme robili program výstav a sme rozmýšľali: Dávno sme nemali o Vianociach nič , ale každý rok a všetci hovoríme o Vianociach veľmi často, pravidelne, tak sme rozmýšľali, o čom by sme mohli hovoriť na výstave...Jednak sme zhodnotili aj to, ako sa menia sviatky vianočné, a tak sme zobrali pod lupu 20.storočie – ako sa menili tieto sviatky počas 20. storočia." - povedala v úvode svojho prejavu PhDr.Izabela Dantnerová. Z jej ďalších slov bolo každému účastníkovi podujatia jasné, že úloha nebola tak ľahká, ako by sa nám dnes na prvý pohľad zdalo.

 

Ako vznikla spolupráca s Múzeom Jána Thaina? I to nám prezradila pani Izabela Dantnerová :

Keďže som už niekoľko rokov členkou akvizičnej komisie tu,v tomto múzeu, tak som vedela, že pred niekoľkými rokmi získali krásny fond vianočných pohľadníc, tak som sa obrátila na pani riaditeľku, či podporí našu myšlienku zapožičať pohľadnice, keďže my sme mali dokopy 10 vianočných pohľadníc...a tak sme začali – pán Rusnák má pod palcom túto zbierku, pomohol mi, vybrali sme , nafotili sme a kópie týchto vianočných pohľadníc sme využili na túto výstavu..."

Čo všetko môžeme vidieť a výstave?

Tie najkrajšie vianočné pohľadnice vyhotovené v priebehu 20. storočia zo zbierok Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch, Vlastivedného múzea v Galante a súkromných zberateľov. Medzi novšie prvky vianočných sviatkov patria adventný veniec a kalendár – aj tie nájdeme na aktuálnej výstave.

Výstava nás v myšlienkach navráti do minulosti. Prostredníctvom vianočných predmetov a fotografií zo zbierok Vlastivedného múzea v Galante a tiež zapožičaných od súkromných osôb tu návštevníci môžu vidieť rôzne typy vianočných upomienkových predmetov, stromčekov, náradie na prípravu vianočných predmetov.

Výstavu si môžeme pozrieť do 5. januára 2019.

 

 

Súvisiace články

27.04.2017 17:45

Dokázali, že šport im nie je cudzí

Kto? Budúci ekonómovia, žiaci Obchodnej akadémie v Šuranoch. Kde? Na majstrovstvách okresu v atletike jednotlivcov. Kedy? Dňa 26.apríla 2017.