Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Júlia Borisová
05.02.2016 10:00

Vieš prečo a ako sa učiť anglicky?

Nie som odborníkom historických udalostí a zároveň nepodávam správy priamo z univerzitnej veže zo slonoviny. Napriek tomu sa rada dozvedám nové veci a o to radšej sa s nimi podelím s každým, kto zmýšľa pozitívne, nebojí sa budovať si vlastnú cestu, má svoj názor a priatelí sa s jazykmi. Nuž, tu je môj pohľad, skúsenosti a pár faktov o angličtine.

Význam

Skutočnosť, že angličtina sa stala kľúčovým svetovým jazykom vyplýva z histórie. Kolonizácie v 17. a 18. storočí, vedúce postavenie Britskej ríše v časoch priemyselnej revolúcie, ako aj ekonomická prevaha a politické líderstvo USA zaručili angličtine prvé či druhé miesto v mnohých krajinách sveta.

Napadá ťa Čína? Ach áno, aj keď má mandarínčina (oficiálny jazyk Číny) najväčší počet ľudí ktorí ju používajú ako rodný jazyk (viac než 1 miliarda), nemusíš sa obávať. Číňania sú v Číne a neviem o tom, že by boli kolonizátormi – teda aspoň nepoznám ďaleké čínske kolónie, kde by sa aj dnes používala mandarínčina. A aj keby, tak je podstatne ťažšia ako angličtina. Okrem iného je bilingválnosť medzi nami, Európanmi bežnejšia, pretože mnohé európske jazyky sú zakorenené v latinčine. Tak teda prečo stojí za to učiť sa angličtinu aj keď sa ti trochu nechce?

Dôvody

  • môžeš získať lepšiu pracovnú pozíciu práve kvôli tomu, že aktívne ovládaš anglický jazyk,
  • si samostatný pri vyhľadávaní informácii na webe, vypisovaní formulárov v cudzom jazyku,
  • umožní ti to rozvíjať obchod a podnikanie (či už je to z pohľadu podnikateľa, alebo pracovníka),
  • v rámci školy a vzdelávania sa môžeš zapojiť do nadnárodných projektov,
  • stávaš sa flexibilnejším, samostatnejším,
  • správnym načasovaním a patričnými znalosťami jazyka ťa čaká úspech na skúškach ako sú MATURITA, TOEFL, C&A a iné, ktoré sú jednou z podmienok pre univerzitné štúdium v zahraničí,
  • vzdelávaním robíme svet našich detí jednoduchším a bohatším.

Ako na to

Našiel si sa niekde v hore uvedených argumentoch? Práca, úspech, samostatnosť, cestovanie...pociťuješ túžbu mať aspoň niečo z toho? Pomôže ti k tomu angličtina? Ak je tvoja odpoveď áno, tak si to urč za svoj cieľ. Je to ľahké a predsa tak dôležité (uvádzam pár príkladov toho, ako si zadefinovať cieľ: zmaturovať na známku 1, uspieť na pracovnom pohovore, dorozumieť sa anglicky na pokročilej úrovni na dovolenke...).

Ak už máš svoju métu, potrebuješ sa k nej postupne dopracovať - potrebuješ mať systém. Aký dlhý čas máš na prípravu? Koľko krát v týždni si ochotný sa tomu venovať? Dokážeš to sám, alebo potrebuješ niekoho, kto ten systém už má a bude ťa viesť, motivovať, povzbudzovať, čo ušetrí tvoj čas a v konečnom dôsledku nespôsobí, že prestaneš skôr ako začneš? Vyhľadaj si online kurz z pohodlia domova, choď na one-to-one lesson, nájdi si ´native speakra´...

Zároveň je dôležité cítiť sa pri učení pohodlne, mať v tom pokoj a radosť.  No a v neposlednom rade maj vieru v svoje schopnosti a to, že to dokážeš.

Zodpovedz si na otázky, nájdi si to, čo ti vyhovuje a začni – neodkladaj to. A ešte jedna skúsenosť na záver – píš si to, čo sa učíš. Pamäť má jednu fantastickú vec – vie zabúdať. Ak niečo nové počuješ a zároveň si to napíšeš, učíš sa a ver mi, ani to nebolí :-)

Veľa šťastia!

Súvisiace články

12.10.2018 09:42

Tip na výlet: bratislavský Horský park si zamilujete na prvýkrát

Horský park sa rozprestiera v západnej časti Bratislavy. Je súčasťou mestskej časti Staré mesto. História vzniku prírodného areálu sa datuje do roku 1868, kedy začal prekvitať zásluhou vtedajšieho bratislavského mešťanostu Hein...
08.06.2015 14:00

Súkromné telefónne čísla

Školy už majú svoje webové stránky a na nich zoznamy svojich učiteľov či aj s fotografiami alebo bez.