Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Silvia Bodláková
08.10.2017 07:12

Výborne strávená sobota

O výborne strávenej sobote medzi zberateľmi z celého sveta.

Na FB sa mi raz objavila ponuka zúčastniť sa na akcii: 23. Svetový veľtrh olympijských zberateľov 2017 v Bratislave, ktorý organizuje Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov pod patronátom Medzinárodného združenia olympijských zberateľov (AICO)
Zberateľské oblasti: olympijské a športové známky, olympijská filatelia, olympijské odznaky, medaily a plakety, olympijské memorabílie.
Ponuku som si otvorila a upútala ma autogramiáda našich olypionikov v sobotu pred obedom. Iné som si z ponuky vlastne ani nevedela predstaviť čo asi je. A tak som vôbec nepredpokladala, že ma celý zberateľský svet olympijských medailí i známok, pohľadníc..., ktorý sa stretol vo veľkej miestnosti hotela Gate One v Bratislave, až tak zaujme. Stretli sa tu naozaj zberatelia z celého sveta.

U jedného Švéda sme našli dokonca originálnu zlatú medailu z Toronta. Žiaľ nie som v angličtine zdatná a tak som sa celkom nedorozumela so zberateľom, ale mohla som medailu chytiť do rúk a poťažkať si ju. Udivovalo ma, že taká vzácnosť sa dostala do rúk úplne cudzieho človeka. A tak jeden z ďalších zberateľov nám pretlmočil príbeh tejto zlatej medaile. Dozvedeli sme sa ako musia niektorí olympionici vo svete predávať svoje medaile, aby vo vyššom veku mali čím zaplatiť svoj domov dôchodcov alebo ako napríklad aj teraz na Ukrajine predávali medaile, aby mali čím uživiť svoju rodinu a okolie.

U iného zberateľa som našla aj fakle, ktorými sa prenášal a zapaľoval olympijsky oheň a seriózne boli originálne. Mal dokonca aj fakľu, ktorou sa zapaľoval oheň na akože Olympiáde, ktorú robil Hitler. A tak dcéra, ktorá bola so mnou sa dozvedela na tejto akcii aj ako to bolo s prerušením olympiád počas vojnového obdobia, o čom sa neučia v škole na dejepise. A to od úplne fundovaného človeka – zberateľa, ktorý bol kedysi učiteľ histórie. Mala som možnosť obliecť si aj vetrovku, ktorú mala oblečenú nejaká reprezentantka z Nórska (nie som na pamätanie si mien a toto bolo ozaj zložité) na olympiáde v Oslo. Sedela mi ako uliata, ale cena bola nad moje možnosti. Podobne som si vyskúšala aj rukavice či som si aspoň chytila do ruky tričká americkej reprezentácie na olympiáde v Los Angeles... A všetko bolo na predaj úplne ozajsky. Dcére potom jeden český zberateľ vysvetľoval prečo sa zameral na zbieranie pamiatok z olympiád v Moskve v roku 1980 a v Los Angeles v roku 1984. Porozprával jej ako politika ovplyvňuje aj šport a v tomto prípade to bola napríklad účasť-neúčasť niektorých krajín na olympiáde.
Dočkali sme sa aj autogramiády. Máme podpisy našich strieborných kajakárov z Rio.
Naozaj sme sa dobre zabavili. Veru sme sa aj podozvedali všeličo.

Zamyslenie na záver. Prečo sa o takéto aktivity nezaujímajú televízie? Veď to, že sa u nás na Slovensku objavili originálne medaile alebo pohľadnice či iné z rôznych olympiád a to aj zo začiatku 20. storočia, je veľká vec. Alebo nie? Ja si myslím, že áno.

Súvisiace články

01.06.2017 16:36

Bloguj o knihu: Poznáme výhercov za mesiac máj

Každý mesiac sa môžete zapojiť do súťaže o knihu priamo na našom portáli. Zaregistrujte sa, napíšte blog a máte šancu vyhrať!  
21.10.2017 17:43

Duálne vzdelávanie - cesta k lepšiemu uplatneniu absolventov

V zamestnávateľskej sfére sa čoraz viac a intenzívnejšie otvárajú otázky o kvalite odborného vzdelávania a ďalšom uplatnení absolventov stredných odborných škôl. Duálne vzdelávanie môže vyriešiť problémy zamestnávateľov s nedos...