Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
11.02.2018 08:57

Výstava Čaro trstiny vzbudzuje obdiv malých i veľkých

Čaro trstiny je názov najnovšej výstavy Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Slávnostná otvorenie výstavy sa konalo dňa 8. februára za hojnej účasti návštevníkov.

Kurátorka výstavy Zsuzsanna Varga oboznámila prítomných s dielom autora výstavy, Ladislava Sándora, z obce Trstice, ktorý bol na výstave prítomný so svojou najbližšou rodinou. Účastníci podujatia sa dozvedeli, že pán Ladislav Sándor sa spočiatku venoval výrobe strešnej krytiny z trstiny. Práca s trstinou ho očarila a hľadal i našiel spôsob, ako zachovať tento dar prírody pre nasledujúce generácie tak, aby nám mohol slúžiť ďalej a obšťastňovať nás svojou nádherou, teplotou aj potom, keď jeho funkčnosť prekoná čas.

Na výstave máme možnosť vidieť diela znázorňujúce výjavy z bežného života :práce na poli, zvieratá, prírodu v rôznych ročných obdobiach, staré vodné mlyny, obrazy znázorňujúce prácu remeselníkov, poľnohospodárov, výjavy z biblie -narodenie Ježiša, posledná večera a iné.

Ľudový umelec Ladislav Sándor údajne ako jediný umelec v strednej Európe používa trstinu ako materiál, pomocou ktorého prezentuje svoje umelecké videnie, svet predkov, zvyky a tradície nášho ľudu. Zaujímavosťou je, že trstinu si chodí nazbierať do okolia Balatonu ( Maďarsko ), kde je údajne najkvalitnejšia, najmenej poškodená rôznymi vplyvmi životného prostredia na prírodu.

Slávnostnú atmosféru výstavy umocnil kultúrny program žiačok ZUŠ Nové Zámky, ktoré zaspievali slovenskú a maďarskú ľudovú pieseň.

Túto netradičnú výstavu, ktorá je vhodná aj pre školské kolektívy, si môžeme pozrieť do 17. marca 2018.

Súvisiace články

29.10.2017 16:18

Ambasádori EPAS na návšteve Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Návšteva EP a RE v Štrasburgu bola odmenou pre takmer štyri desiatky junior a senior ambasádorov EPAS za ich aktivity v prvom ročníku programu "Ambasádorké školy EP" a prispela k lepšiemu pochopeniu ako tieto inštitúcie fungujú.
23.06.2017 06:30

Ako trávime čas so žiakmi na konci šk. roka?

Možno je to pre nás najťažšie obdobie. Možno nie.
20.02.2017 20:30

Vychovávať a byť vychovávaný, učiť a byť učený ...

„Cesta, počas ktorej chceme vniesť premenu výchovy a vzdelávania, premenu školy a školského zariadenia v prospech toho najvzácnejšieho - v prospech dieťaťa.“ Aj toto boli prvotné myšlienky na pôde Liečebno-výchovného sanatóri...