Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
11.02.2018 08:57

Výstava Čaro trstiny vzbudzuje obdiv malých i veľkých

Čaro trstiny je názov najnovšej výstavy Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Slávnostná otvorenie výstavy sa konalo dňa 8. februára za hojnej účasti návštevníkov.

Kurátorka výstavy Zsuzsanna Varga oboznámila prítomných s dielom autora výstavy, Ladislava Sándora, z obce Trstice, ktorý bol na výstave prítomný so svojou najbližšou rodinou. Účastníci podujatia sa dozvedeli, že pán Ladislav Sándor sa spočiatku venoval výrobe strešnej krytiny z trstiny. Práca s trstinou ho očarila a hľadal i našiel spôsob, ako zachovať tento dar prírody pre nasledujúce generácie tak, aby nám mohol slúžiť ďalej a obšťastňovať nás svojou nádherou, teplotou aj potom, keď jeho funkčnosť prekoná čas.

Na výstave máme možnosť vidieť diela znázorňujúce výjavy z bežného života :práce na poli, zvieratá, prírodu v rôznych ročných obdobiach, staré vodné mlyny, obrazy znázorňujúce prácu remeselníkov, poľnohospodárov, výjavy z biblie -narodenie Ježiša, posledná večera a iné.

Ľudový umelec Ladislav Sándor údajne ako jediný umelec v strednej Európe používa trstinu ako materiál, pomocou ktorého prezentuje svoje umelecké videnie, svet predkov, zvyky a tradície nášho ľudu. Zaujímavosťou je, že trstinu si chodí nazbierať do okolia Balatonu ( Maďarsko ), kde je údajne najkvalitnejšia, najmenej poškodená rôznymi vplyvmi životného prostredia na prírodu.

Slávnostnú atmosféru výstavy umocnil kultúrny program žiačok ZUŠ Nové Zámky, ktoré zaspievali slovenskú a maďarskú ľudovú pieseň.

Túto netradičnú výstavu, ktorá je vhodná aj pre školské kolektívy, si môžeme pozrieť do 17. marca 2018.

Súvisiace články

22.05.2017 18:30

Mladé talenty - veľké diela

„Akrylové variácie“ je názov výstavy výtvarných prác detí – žiakov novozámockej výtvarníčky Natálie Blaškovičovej.