Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
12.10.2018 20:02

Výtvarníčka Melinda Majerčíková Šteinerová odkrýva čaro tajomstiev sveta umenia

Galéria Jozefa Nécseya, Tekovské múzeum v Leviciach dňa 26.októbra 2018 sprístupní milovníkom výtvarného umenia výstavu novozámockej rodáčky Melindy Majerčíkovej Šteinerovej.

„Artografia" Melindy Majerčíkovej Šteinerovej je oknom do sveta myšlienok a predstáv autorky.

Melinda Majerčíková Šteinerová (1980) sa narodila do zrýchleného sveta. Do sveta, ktorý sa tak snaží byť slobodný, až sa utápa v uniformite každodennosti. Iba umenie už dokáže odolávať neúprosnej realite.

Kým som v sebe objavila túžbu tvoriť a iní zasa u mňa objavili talent, prešlo zopár rokov. Dvere do sveta umenia mi postupne otvárali učitelia na ZUŠ v Nových Zámkoch a Strednej priemyselnej škole odevnej v Trenčíne. Niekde tam, v tajomných uličkách pod Matúšovým hradom sa formoval môj cit pre fantáziu, zmysel pre abstraktno." prezradila nám výtvarníčka.

Ale nezostala iba pri čistom umení, byť otrokom jednej profesie by bolo obmedzujúce. Štúdium literatúry, dejín, cestovanie, to všetko jej prinášalo nečakané zdroje inšpirácie. Irónia osudu zariadila, že sa stala poslednou žiačkou posledného slovenského surrealistu, prof. Karola Barona. Pohľad pod banálny povrch reality, ktorý tohto umelca preslávil, ju inšpiroval k novým krokom.

Melinda Majerčíková Šteinerová svojimi dielami rozpráva. Príbehy, horory, sci-fi, anekdoty. Vždy však zmĺkne pred koncom, aby dala divákovi/poslucháčovi čas a priestor, nech si pointu poskladá podľa svojich dojmov. Preto nenudí. Preto sa ku každému obrazu jaj výstavy Artografia dá vrátiť o päť minút či o päť rokov a vždy v sa jeho komplikovaných štruktúrach objaví čosi nečakané.

Túto zaujímavú výstavu si môžeme pozrieť do 9.decembra 2018.

 

 

Súvisiace články

11.07.2017 08:30

Práca na železnici sa dnes dedí z generácie na generáciu

K povolaniu ju priviedol otec. Už od malička za ním chodila do práce a sledovala ho, ako vypravuje vlaky. Rovnako aj ona si prešla v rámci železnice najskôr základnými funkciami, momentálne už pôsobí na generálnom riaditeľstve ...
15.10.2016 15:45

Čo sa skrýva za moderným vzdelávaním?

Každý žiak očakáva, že keď začne navštevovať strednú odbornú školu, bude to len o vzdelávaní pri počítači. Pri rozhovore s prvákmi sa dozvedáme, že knihy a zošity už sú pre nich nepotrebné. S tým predsa pracovali na základnej š...