Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
12.10.2018 20:02

Výtvarníčka Melinda Majerčíková Šteinerová odkrýva čaro tajomstiev sveta umenia

Galéria Jozefa Nécseya, Tekovské múzeum v Leviciach dňa 26.októbra 2018 sprístupní milovníkom výtvarného umenia výstavu novozámockej rodáčky Melindy Majerčíkovej Šteinerovej.

„Artografia" Melindy Majerčíkovej Šteinerovej je oknom do sveta myšlienok a predstáv autorky.

Melinda Majerčíková Šteinerová (1980) sa narodila do zrýchleného sveta. Do sveta, ktorý sa tak snaží byť slobodný, až sa utápa v uniformite každodennosti. Iba umenie už dokáže odolávať neúprosnej realite.

Kým som v sebe objavila túžbu tvoriť a iní zasa u mňa objavili talent, prešlo zopár rokov. Dvere do sveta umenia mi postupne otvárali učitelia na ZUŠ v Nových Zámkoch a Strednej priemyselnej škole odevnej v Trenčíne. Niekde tam, v tajomných uličkách pod Matúšovým hradom sa formoval môj cit pre fantáziu, zmysel pre abstraktno." prezradila nám výtvarníčka.

Ale nezostala iba pri čistom umení, byť otrokom jednej profesie by bolo obmedzujúce. Štúdium literatúry, dejín, cestovanie, to všetko jej prinášalo nečakané zdroje inšpirácie. Irónia osudu zariadila, že sa stala poslednou žiačkou posledného slovenského surrealistu, prof. Karola Barona. Pohľad pod banálny povrch reality, ktorý tohto umelca preslávil, ju inšpiroval k novým krokom.

Melinda Majerčíková Šteinerová svojimi dielami rozpráva. Príbehy, horory, sci-fi, anekdoty. Vždy však zmĺkne pred koncom, aby dala divákovi/poslucháčovi čas a priestor, nech si pointu poskladá podľa svojich dojmov. Preto nenudí. Preto sa ku každému obrazu jaj výstavy Artografia dá vrátiť o päť minút či o päť rokov a vždy v sa jeho komplikovaných štruktúrach objaví čosi nečakané.

Túto zaujímavú výstavu si môžeme pozrieť do 9.decembra 2018.

 

 

Súvisiace články

04.05.2018 20:49

Výstava Petržalka 1990-2000 čaká na vás

Od 26. 04. – 30. 06. 2018 je inštalovaná v priestoroch pobočky Miestnej knižnice Petržalka Základnej školy na Turnianskej 10 výstava s názvom Petržalka 1990-2000, ktorá mapuje spoločenský život tunajších obyvateľov s predmetným...
24.01.2017 16:30

OA Šurany oslávila okrúhle výročie

„Život žiada hlbokú prípravu, rozsiahlu, vyžaduje odborníkov, preto naše školy, myslím zvlášť na Obchodné akadémie, musia byť školami výberovými, kde študovať je pre žiaka vyznamenaním.“ ( Ladislav Janku, profesor, člen kurat...