Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
29.09.2019 10:06

XXV. Novozámocký festival detských folklórnych súborov s medzinárodnou účasťou sa vydaril na jednotku

V dňoch 27. a 29. septembra sa v Nových Zámkoch uskutočnil XXV. Novozámocký festival detských folklórnych súborov s medzinárodnou účasťou.

Na festivale vystúpili súbory z Nových Zámkov Novozámocký Zlatý levík, Slniečko, Margarétka, Púčik , Ďatelinka, Čepček, Ratolesť, Stužky, Devínček, Novozámocký Matičiarik, Apró Kópék, Kópék, Árgyélus, Napsugár, Tӧkmagӧk, Kis Zúgó spolu s nimi sa predstavili aj hostia festivalu detské súbory Nezábudky, Slnečnica Senec, Gerulata Rusovce - Bratislava, Poľana Očová, Krpčiarik Dunajská Streda, Metowiaczy Poľsko, Vienok Kysač Srbsko, Rézpatkó Nagykovácsi Maďarsko SR, Čečinka Bratislava SR.

Festival v Nových Zámkoch má už svoj vek dospelosti. Pozvanie prijali Spevácky zbor Novozámocký seniori , Lipa z Nových Zámkov a Nádej z Komjatíc .

„ Organizátori a spoluorganizátori XXV. novozámockého festivalu detských folklórnych súborov s medzinárodnou účasťou neustále hľadajú inovácie a modernizáciu výchovno - vzdelávacieho procesu pre spoznávanie rôznych regionálnych kultúr. Sme presvedčení, že práve vo výchove k národným tradíciám ľudia pochopia kultúru svojho spoločenstva a utvrdia sa v nej, umožňujeme im - okrem svojej národnej identity -spoznať aj identitu Európana, kde v európskom spoločenstve prevláda predovšetkým spoločné dobro všetkých občanov. Teší nás, že festival sa stal súčasťou Oberačkových slávností, dáva nám priestor na prezentáciu nielen domácim súborom, z blízkeho okolia a ostatných regiónov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Zaželajme tomuto sviatku ľudového umenia úspešný priebeh. „Nech zvučia piesne a dunia tance, nech hlboko prerývajú naše srdcia a mysle. Nech nám na oslavu krásy života rozdávajú plody umeleckého bohatstva nášho ľudu!

Tradície, zvyky a obyčaje boli a sú našim kultúrnym bohatstvom. Je našou povinnosťou chrániť si toto dedičstvo a zveľaďovať ho. Potrebujeme ho ako most, ako základ našej nádeje do budúcnosti. Rovnako potrebujeme, najmä kvôli deťom a mládeži, obnovovať pamäť národa a nezabúdať na svoje korene." povedal nám Ladislav Dráfi,st.  jeden z hlavných organizátorov festivalu.


 

Festivalu v tomto roku prialo aj príjemné počasie. Vystupúci i diváci sa cítili dobre a tešia sa na ďalšie stretnutie – o rok.


 

Súvisiace články

21.09.2019 07:56

V Nových Zámkoch sa stretnú mladí folkloristi

Detská folklórna skupina Zlatý levík je známa nielen v meste Nové Zámky, ale aj v širšom okolí a v zahraničí.
26.01.2016 19:45

Vzdelávame sa pre potreby pedagogickej praxe

Stredná odborná škola strojnícka v Skalici umožňuje pedagógom zvyšovať ich odbornosť a poskytuje im priestor na ich osobnostný rozvoj v práci učiteľa a majstra odbornej výchovy.