Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
25.02.2021 08:52

Z prednášky Mária Terézia – reformátorka a matka

Z výstavných priestorov Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch bola dňa 23. februára 2021 vysielaná  zaujímavá prednáška  PhDr.Tünde Lengyelovej,CSc. na tému: ŽIVOT NA ŠLACHTICKOM DVORE Mária Terézia – reformátorka a matka.

Sledovanosť podujatia potvrdila, že život Márie Terézie, jej reformy, ako aj úloha Habsburgovcov na politickej scéne Európy v 18.storočí, je v centre pozornosti ľudí do dnešných dní.  

Tí, ktorí sledovali prednášku, získali prehľad nielen o reformách Márie Terézie, o jej boji za udržanie postavenia ríše v Európe, ale aj o tom, ako zvládala popri svojich všetkých štátnických povinnostiach aj úlohu ženy – matky. 

Dozvedeli sa, že Mária Terézia bola matkou, ktorá sa nespoľahla len na výchovu vychovávateliek svojich detí, ale sama sa snažila venovať sa im v čo najväčšej miere, dbať na ich správny duševný i telesný vývoj.  Keďže  Mária Terézia chcela svojim deťom zaistiť moc habsbursko-lotrinského rodu a neskôr ich manželstvami posilniť jeho vplyv v Európe, už vo veku 6 – 7 rokov hľadala pre svoje deti vhodné nevesty a ženíchov. Ani jej deti však neobchádzali choroby a sklamania.  

Historička Tünde Lengyelová vo svojej prednáške  priblížila účastníkom podujatia jednotlivo osudy všetkých detí Márie Terézie.  

Podujatie, ktoré bolo organizované v rámci projektu Vzdušné Zámky, bolo zrealizované s podporou Fondu na podporu umenia.

text: PaedDr.Helena Rusnáková

foto:Mgr.Marta Kasášová

 

 

 

 

 

Súvisiace články

31.05.2017 20:00

Budem dobrý druhák

Ach! Milí rodičia! Už končíte so svojim dieťaťom prvý ročník? Už vie čítať i písať a počítať?