Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
11.02.2020 20:15

Zaujímavé stavebné pamiatky našich miest a obcí - ( 15 ) Preseľany

Obec Preseľany leží v strede Nitrianskej sprašovej pahorkatiny na terase rieky Nitry.  Prvá písomná zmienka o obci  je z roku 1280. Archeologické nálezy dokazujú, že táto lokalita bola obývaná o niekoľko storočí skôr. Našlo sa tu pohrebisko z veľkomoravskej doby a sídlisko z 10. - 12. storočia. Najstaršie pomenovanie  je z 12. storočia - Presteran. 

V roku  1682  Turci, ktorí plienili nitriansku dolinu, vtrhli do kostola, kde sa konala pobožnosť, pozabíjali mnoho veriacich a kňaza vyvliekli pred kostol, kde mu sťali hlavu. Následne kostol vyrabovali a spustošili. Túto udalosť nám dnes pripomína kamenný kríž, stojaci na nádvorí kostola,  pred kostolnými dverami. Kríž bol postavený v roku 1914 z pozostalosti Jozefa Lacena. 

Najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou obce je  rímskokatolícky Kostol svätej Alžbety. V obci sa nachádza aj baroková kaplnka z 18.storočia , empírová kúria, prícestná kaplnka a niekoľko menších sakrálnych pamiatok.

 

Použitá literatúra:

Machala, D.: Slovenská vlativeda, IV, Matica slovenská 2012, s.267

https://www.obecpreselany.sk/historia. 

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková

 

Súvisiace články

12.08.2015 13:45

Školské pomôcky

Už sme mali v schránke niekoľko letákov propagujúcich, kde všade môžem lacnejšie kúpiť zošity, pravítka, tašky, desiatníky...