Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
22.01.2020 05:10

Zaujímavé stavebné pamiatky našich miest a obcí - ( 7 ) Dražovce

Obec Dražovce je mestskou časťou krajského mesta Nitra. Mnohí turisti túto časť Nitry navštevujú najmä skrz návštevy románskeho kostolíka sv. Michala Archanjela. Kostol stojí na starom románskom hradisku a bol postavený začiatkom 12.storočia.

V listinách Zoborského opátstva sa Dražovce v roku 1113 spomínajú pod názvom Drasel.

Mestská časť Dražovce je aj významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a s pohrebiskom z čias Veľkej Moravy. Okolo kostolíka sv. Michala archeológovia objavili aj pohrebisko z 11.- 17. storočia.

Okrem Kostola sv. Michala sa v Dražovciach nachádza ďalšia vzácna kultúrna pamiatka. Je ňou Kostol sv. Františka Xaverského , postavený v roku 1803. Tento kostol dal postaviť biskup František Fuchs. K areálu kostola patrí aj súsošie barokovo-klasicistickej Golgoty z r. 1760. Pieskovcové súsošie v trojuholníkovej kompozícii je ohradené kamennou balustrádou, rímsové ukončenie zastrešuje pred ním umiestnený kríž s ukrižovaným Kristom. Pod krížom kľačiaca plastika Márie Magdalény.

Použité zdroje:
Kresánek,P.: Slovensko: ilustrovaná encyklopédia pamiatok, 2009, s. 348.
Lacika,J.: Záhadné miesta 1. die, 2018, s.119.
Vályi, A.: Magyar Országnak leírása. Buda, 1796.
https://drazovce.fara.sk/

Foto: Helena Rusnáková, marec 2019.

Súvisiace články

29.10.2017 16:18

Ambasádori EPAS na návšteve Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Návšteva EP a RE v Štrasburgu bola odmenou pre takmer štyri desiatky junior a senior ambasádorov EPAS za ich aktivity v prvom ročníku programu "Ambasádorké školy EP" a prispela k lepšiemu pochopeniu ako tieto inštitúcie fungujú.
25.02.2017 12:30

Africké deti v skromných školských podmienkach

Ďaleké africké krajiny skrývajú svoje tajomstvá. Aj napriek chudobe sú tam ľudia pokorní, milí a priateľskí. Krásny detský spev prilákal cudzincov pod okná jednej základnej školy v malebnom africkom meste. Spev vystriedalo memo...