Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
01.04.2018 15:22

Zavítajme V krajine remesiel

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina, v ktorej sa nachádzali ukryté samé tajomné poklady. Asi ste všetci zvedaví, kde to je a ako vyzerá. Stačí zdvihnúť nohy a prísť pozrieť sa do centra Bratislavy na jednu z najrušnejších ulíc.

V dňoch 02.03 – 19.05. 2018 je inštalovaná v priestoroch Galérie Ústredia ľudovej umeleckej výroby(úľUV) na Obchodnej 64 v Bratislave výstava šiesteho ročníka súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti detí a mládeže V Krajine remesiel 2017. Hlavnú záštitu odborného kurátora výstavy prevzala manažérka výstav a podujatí PaedDr. Mária Tomová.  Na  realizácii výstavy sa podieľalo úľUV v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Hlavným cieľom výstavného podujatia bolo upriamiť pozornosť na prezentáciu kreatívnych zručností cieľovej skupiny detí a mládeže od 8 do 15 rokov z vybraných základných škôl celej Slovenskej republiky. Výstavné podujatie tematicky mapuje prejavy ľudového umenia   vo forme hmotných artefaktov v podobe úžitkových predmetov plniacich funkciu dekoratívnych doplnkov zhotovených samotnými žiakmi. Dokopy ide o reprezentatívny súbor 216 prác. Žiaci súťažili v šiestich kategóriách, každá z nich obsahuje pozoruhodné výrobky.

Zakliate v dreve- Vtáčiky, Koberček, Medovníčky pletené

Noty pre drôty- Husľový kľúč, Leporelo, Váza s kvetmi

Nite nebláznite- Ripsová taška, Náhrdelník s gumičkou na vlasy, Ihelníček Lienka, Tkaný koberec

Na sklo maľované- V kroji, Pod hradom,  Párik vtáčikov na jar- tanec , Vynášanie Moreny, Vo víre ľudového tanca

Pletky s pletivami- Vianočné ozdoby, Štvorcové ozdoby

Veci čo nevedia všetci- Koník, Meštek, V drôtených košieľkach

Každý prezentovaný výrobok spĺňa patričné náležitosti, je ľahké ho identifikovať, čiže obsahuje názov, meno výrobcu, názov školy, odkiaľ žiak pochádza a pedagóg, pod ktorým bol vedený. Výstavné podujatie v nemalej miere prispieva k identifikácii žiaka s  prostredím a následne  učí ho k úcte ku kultúrnym hodnotám a vzdelaniu. Znalosť tradičných remesiel je nevyhnutnou súčasťou praktickej výučby regionálnej výchovy, ktorá zohráva dôležitú úlohu v socializácii žiaka.

 

 

 

 

Súvisiace články

20.02.2018 23:11

RUMUNSKO - Finálne stretnutie projektu Erasmus+ KA2 - Kooperácia pre inováciu a výmenu dobrých skúsenosti s názvom &q...

Záverečné vyhodnotenie projektu Erasmus+ " BESTeachers, BESTudents" v Rumunsku v mestečku Intorsura Buzaului. Účasť 4 učiteliek SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Kukučínova 23, Košice.