Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
23.02.2021 12:23

Zavítajte do Lesoparku vo Vrakuni

Lesopark Vrakuňa je obklopený rodinnými domami mnohými novopostavenými a bytmi bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Najbližšie je dostupný zo zastávky MHD Šípová autobusových liniek 67, 78, a 87. Lesopark Vrakuňa predstavuje pokojné a kľudné miesto na oddych, prechádzku s deťmi prípadne usporiadanie atrakcií nielen pre deti, ale aj pre dospelých. V blízkosti prírodného parku sa nachádza aj Cintorín Vrakuňa a po modrej lávke nad riekou Malý Dunaj sa dá prejsť pešo do okolitých mestských častí Podunajské Biskupice a Ružinov.

Pozdĺž Lesoparku vedie náučný chodník aj s jednotlivými drevenými tabuľami obsahujúcimi informácie o faune a flóre. Konkrétne ide o environmentálne témy, ktoré súvisia s ochranou rastlín a živočíchov. V ojedinelom množstve sa tu zo živočíchov vyskytujú najmä netopiere, veveričky a zajace, čiže zväčša cicavce. Pozoruhodný je i vodný ekosystém Malého Dunaja, ktorý pozostáva z čajok, kačíc, kormoránov a labutí. Nížinná rieka Malý Dunaj sa vyznačuje pomalým prúdom toku vody s bahnistým dnom, vyšším obsahom živín a následným nedostatkom kyslíka. Posolstvo celého parku sa nesie v duchu typického disciplinárneho hesla: „Neznečisťuj vodu a prírodu." Navyše park je lemovaný množstvom listnatých(najmä brezami) a ihličnatých stromov. Veľkou zvláštnosťou je aj to, že v prostredí Lesoparku sa nevyužíva žiadny chemický posyp. Kľúčovou raritou parku je drevená rozhľadňa s fascinujúcim výhľadom na okolie obsahujúca 6 nadzemných podlaží, do ktorej je ideálny vstup v čase priaznivých klimatických podmienok, v horšom počasí môže síce každý vstúpiť avšak na vlastné nebezpečenstvo. V  areáli parku nájdeme aj detské ihrisko, lavičky, pieskovisko, pitnú fontánu, jednou z novodobých atrakcií je hlinená cyklodráha Pumptrack Lesopark Vrakuňa postavená občianskym združením Pedál v roku 2016. Vedľa nej je aj športové ihrisko na cvičenie s vlastnou váhou. Navyše je tu vyhranený priestor aj pre francúzsku spoločenskú hru pentang určenú pre rôzne vekové kategórie( od najmladších až po staršie ročníky), ku ktorej potrebujete trávnatý alebo pieskovcový terén,  kovovú alebo cieľovú guľu a meradlo.

Za posledné roky sa v spoločnosti vo veľkej miere propaguje aj návrat k ekologickému mysleniu, do popredia idú nové eko-vynálezy, Lesopark je jedným z prostriedkov realizácie novodobých nápadov aktivistov. Lesopark Vrakuňa predstavuje vhodné miesto na stíšenie, no v súčasnosti je veľmi frekventované z hľadiska návštevnosti aj počas pracovných dní, nakoľko pandémia totálne vyľudnila život v centre hlavného mesta.