Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Silvia Bodláková
02.11.2015 16:30

Zdravotne postihnuté deti

Prečítala som si http://www.ucn.sk/skoly/zakladne/skola-musi-opatovne-posudit-prijatie-zdravotne-postihnuteho-dievcata

Po prečítaní článku som si spomenula na svoj text: 

http://skolskyservis.teraz.sk/zakladne-skoly/bezlepkova-dieta/21882-clanok.html

Ktorý sa na FB neskôr stretol s veľkým opovržením. Pritom som sa snažila len ukázať aký majú problém rodičia detí s diagnózou celiakia. Teda zdravotným problémom. Ešte stále na väčšine škôl a to nehovorím o škôlkách je veľký problém pre kuchyňu zohriať jedlo týchto detí, ktoré si donesú v obedári. Buď sú rôzne podmienky, ktoré nakoniec rodičia nezvládnu plniť alebo proste vedúci kuchyne povie, že sa bojí hygieny alebo že je to veľa roboty. Varenie som pri rozhovoroch v ten deň, keď som sa pýtala rodičov, mala potvrdené len v jednej jedálni. Naozaj rodičia ocenili, keď aspoň to jedlo prihrejú v kuchyni, aby ich 4 - 10 ročné dieťa nebolo celý deň na suchej strave. 

Nuž teda mám dva body po prečítaní článku a mojich spomienkach na rozhovory s rodičmi takto zdravotne postihnutých detí.

1. pri premene jedálni a stravovania na zdravšie, myslime aj na toto ochorenie. Veď diagnostika tejto choroby je čoraz častejšia nie len u detí, ale aj dospelých. A skúsme zaviesť do školských kuchýň aj receptúry, ktoré by mohli bez problémov jesť aj títo ľudia. Nuž a tým, čo nemajú tento problém by neuškodila niekedy zmena. Veľa týchto jedál je ozaj aj zdravších - zahustenie solamylom, rozomletou šošovicou či rozvarenou zeleninou... (Verím, že lekári a hygienici by našli spoločnú reč pri legislatíve.)

2. Alebo podľa prečítaného článku ma tak napadá ešte jedna myšlienka. Nech sa všetci rodičia pre neporozumenie zo strany školských stravovacích zariadení obrátia na súdy.
Hlavne tí, ktorí sa striedajú so starými rodičmi (a berú si voľno v práci alebo si menia smeny), aby vyzdvihli dieťa v škole po vyučovaní alebo pred obedom v škôlke a mohli dať dieťaťu doma jesť.

A prepáčte, predsa by som doplnila ešte k bodu 1. Asi pri zmene receptúr by sme sa mali pozrieť aj na to ako máme zariadené kuchyne (variť a piecť podľa nových receptúr na zariadenia - určite sú vyčistené - starých viac ako 40 rokov je náročné a rornako aj väčšinou časovo náročné). Nemôžeme predsa variť novými metódami na starých zariadeniach. Akými školeniami prešli tety kuchárky? Verím, že doma skúšajú nové recepty a aj ich to baví, ale variť vo veľkom množstve po novom sa už ťažšie mení. 

 

Súvisiace články

14.01.2017 13:00

ZŠ G.Bethlena v Nových Zámkoch adoptovala dievčatko z Afriky

Pomoc chudobným, chorým a inak utisnutým jedincom patrí k najušľachtilejším činnostiam človeka. K potrebe pomáhať si navzájom sú vedení aj žiaci ZŠ G.Bethlena v Nových Zámkoch.