Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
14.08.2020 17:26

"Zeleninkové šialenstvo" pokračuje...

Už v 100 materských školách na Slovensku beží projekt zameraný na prevenciu detskej obezity: „Zeleninkové šialenstvo".

Viac o projekte sme sa dozvedeli od Jarky Kreškóciovej, autorky projektu:

 „Primárny preventívny program zameraný  na detskú obezitu a zdravý živorný štýl detí v rannom veku je celoročná aktivita, plnohodnotne zameraná  na rozvoj a podporu stravovacích, pracových a hygienických návykov. Rovnako kladie dôraz na rozvoj motorických zručností, podporu spolupráce kolektívu, kooperáciu a sebavedomie detí. Deti počas celého školského roka, systematicky spoznávajú zeleninku, umývajú si ju, čistia, krájajú, ochutnávajú. Zážitkové vzdelávanie im umožnuje učiť sa bez toho, aby vedeli že sa práve učia. Najsilnejším zážitkom pre ne je už samotná obohacujúca kuchárska činnosť. Jeden od druhého odpozorujú, pomáhajú si, vytvárajú si pozitívny vzťah k jedlu pod dozorom zaškolenej „Zeleninkovej lektorky" - pani učiteľky. Opakovaná zážitkovo-edukatívna aktivita v priebehu celého dňa im umožňuje vytvárať si nové zručnosti a overovať si už naučené vedomosti. Systematickosť projektu má pozitívny prínos nie len na správanie a zmenu postojov dieťaťa k stravovaniu, ale i na celú rodinu.

Našim cieľom je vytvoriť premostenie medzi škôlkou, dieťaťom, rodičom a tak spoločne pozitívne ovplyvniť zdravé stravovacie návyky dieťaťa, ale i celej rodiny a spoločnosti. Projekt "ZELENINKOVÉ Šialenstvo" prebieha jeden deň v týždni v materskej škole, od septembra do júna a končí zeleninkovou oslavou a preberaním diplomu: Zeleninkový kamarát."

 

Výchova k zdravému životnému štýlu však neutícha ani počas prázdnin. Od pani Kreškóciovej sa dozvedáme o ďalších zaujímavých aktivitách, ku ktorým patrí aj pripravované školenie učiteliek materských škôl a otvorená hodina na tému prevencie detskej obezity, ktorá sa uskutoční  dňa  20. augusta v priestoroch MŠ Nábrežná, Nové Zámky.

Materské školy, ktoré projekt oslovil sa zapoja doňho vyškolením učiteliek, a následne spustením zdravého zeleninkového projektu v triede, čím škôlka získava  titul:  ZELENINKOVÁ ŠKÔLKA. Deti sa počas projektu stávajú  „veľkými bádateľmi"  vo svete chutí zeleniny.

A to nie je všetko. OZ Mladý šéfkuchár bež čapice sa snaží projektom o zdravej výžive okrem detí a učiteľov osloviť aj mamičky a oteckov detičiek pomocou knihy  Ako naučiť deti jesť zeleninu.  Kniha vznikla v spoluautorstve Jarky Kreškóciovej, Alice Harišovej, Márie Markeovej a Katky Paulišinovej. Je obohatená peknými ilustráciami Soni Dubcovej.

Jednotlivé kapitoly knihy zavedú  čitateľa do čarovného sveta známych i menej známych zeleniniek, predstavia  zeleninového Supermana, ako aj  zeleninku, ktorá je symbolom Zázrivej. Čitateľom predstaví aj kráľa Alfonza a voňavú kuchyňu jeho šéfkuchára Rudyho Paštrnáka.

Čitateľ sa zoznámi s množstvom zelenín rozdelených do šiestich skupín. Jednoduché texty zeleninkových rozprávok dopĺňajú nádherné fotografie, ilustrácie, edukačná časť, hádanky i nenáročné recepty pre malých i veľkých gurmánov.

Boli sme zvedaví i na to, koľko trvalo pripraviť takúto inšpiratívnu knihu.

 „ Milujem svoju prácu a kniha bola pre mňa uzatvorením čarovného zeleninkoveho kruhu osvety od detí, cez materskú školu až domov. Trvalo takmer 2 roky, pokiaľ sme ju vydali, ale je našou obrovskou srdcovkou a sme šťastné, že meníme životy detí a rodín. Máme na ňu krásne ohlasy. Teší nás,  že neskončila len tak na poličke. Už nie je na čo sa vyhovárať, treba si ju len zobrať do rúk a venovať sa deťom, aby čím skôr pochopili a vnímali význam slova „zdravie". Ja hovorím, že „rodič je vzor." prezradila nám pani Jarka Kreškóciová.

Počas rozhovoru sme sa dozvedeli, že  OZ Zeleninkové šialenstvo pripravuje ďalšie prekvapenie pre deti a rodičov.

V týchto dňoch autorský kolektív končí s prípravou prvého pracovného zeleninkového zošita pre deti. Zošit dostal  názov MRKVIČKOVÝ. Je plný zeleninkového maľovania, dopĺňania, predškolskej matematiky, zameraný na jemnú motoriku a pozornosť .   Pridanou hodnotou je zeleninkové pexeso. 

 

 

 

Súvisiace články

11.06.2017 11:15

Mikuláš Dohnány zomrel pred 165 rokmi

Mikuláš Dohnány (tiež Dohnáni, pseudonym Mikuláš z Považia), patril kvýznamným osobnostiam 19.storočia . Do histórie sa zapísal ako slovenský básnik, redaktor, polyglot, historik, účastník dobrovoľníckych výprav, ….
16.01.2019 11:11

Momentky z návštevy Múzea polície

Múzeum polície Slovenskej republiky sídli od roku 1992 na Gunduličovej ulici, ide o dôležitú súčasť objektu Palisád historického centra mesta Bratislavy v tesnej blízkosti Grassalkovichovho paláca. Hlavným zriaďovateľom múzejné...