Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Mária Halajová
03.10.2017 14:49

Žiaci z Košíc upozornili na vážne ochorenie kostí.

Na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach nechýbali dojímavé momenty. O jeden taký sa postarala aj hŕstka detí, ktorá svojou účasťou na najstaršom bežeckom podujatí v Európe upozornila na vážny druh rakoviny kostnej drene.

Mnohopočetný myelóm sa nevzdáva. Ani my nie! Ozývalo sa krátko pred štartom košického polmaratónu v Košiciach.  

Martin (7), Lukáš (7), Simon (8) a Bruno (8) sú deti, ktoré navštevujú rôzne školy. Dokopy ich ale dal hokej, ktorého tréningy berú naozaj vážne. S vážnosťou a odhodlaním v tvári doťahovali aj svoje šnúrky na štarte košického polmaratónu. Ani po náročnom týždni v škole, po budíčku o 4.00 ráno a tvrdom hokejovom tréningu, ktorý nesmeli v nedeľu vynechať sa nenechali odradiť, pozbierali zvyšky svojich síl a spoločne sa postavili na štartovaciu čiaru. Urobili tak so slovami: „Bežíme za kamarátovu babku. Má chorobu o ktorej sa toho veľa nevie a to sa musí zmeniť!"

 

V cieli sme zastavili aj skupinku sympatických dievčat. Sofi, ktorá má len 15 rokov sa na podujatí zúčastnila už po neuveriteľný piatykrát. Z roka na rok k účasti motivuje aj ďalších svojich kamarátov, o ochorení, ktoré postihuje kosti sa rozprávajú aj v škole. „Počula som, že ide o menej známy druh rakoviny kostnej drene. Veľa sa o tom nehovorí, takže som rada, že ma Sofi zavolala a mohla som i ja aspoň takto osvetu podporiť," povedala jej spolužiačka a kamarátka Nelka.

"Mnohopočetný myelóm je druhé najčastejšie onko-hematologické ochorenie," hovorí MUDr. Zdenka Štefániková, hematologička-onkologička a predsedníčka Slovenskej myelómovej spoločnosti. V posledných 10-15 rokoch však jeho liečba pokročila natoľko, že je dnes možné úspešne myelóm eliminovať. Dôležitá je aj čím skoršia diagnostika, ktorá môže pomôcť predísť niektorým poškodeniam organizmu. Významný medzinárodný odborník profesor Barlogie, venujúci sa tejto problematike uvádza , že je možné vyliečiť 1/4 až 1/3 pacientov s mnohočetným myelómom, ak sa ochorenie lieči veľmi intenzívnym spôsobom. To ale vyžaduje intenzívnu spoluprácu lekára a pacienta.

Ťažko však hľadať spoluprácu tam, kde niet o chorobe základných informácií. Obzvlášť, ak sú jej príznaky ľahko zameniteľné s príznakmi iných, menej závažných ochorení. Za lepšiu informovanosť je i slovenský športovec Matej Tóth. Šľachetný počin a celú skupinu špeciálnych bežcov prišiel podporiť do Košíc aj osobne. Špičkový atlét, ktorý bol silnou oporou bežcov na štarte i v cieli, nešetril povzbudivými slovami. Na košickom polmaratóne sa okrem neho zúčastnil aj celý jeho tím, vrátane osobného trénera Mateja Spišiaka.

 

Zdroj foto: Dominik Babušík, Tajpan.

Súvisiace články

15.10.2016 15:45

Čo sa skrýva za moderným vzdelávaním?

Každý žiak očakáva, že keď začne navštevovať strednú odbornú školu, bude to len o vzdelávaní pri počítači. Pri rozhovore s prvákmi sa dozvedáme, že knihy a zošity už sú pre nich nepotrebné. S tým predsa pracovali na základnej š...
15.10.2017 10:18

Postarali sa o príjemnú zábavu

Séria podujatí v rámci Mesiaca slovenskej kultúry ( 1.10. - 8.11. 2017 ), ktorého organizátorkou je Miestny odbor Matice slovenskej , sa začala spomienkovou slávnosťou na počesť Antona Bernoláka. Ďalším podujatím bolo Folklórne...