Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
03.12.2018 15:38

Zlatý vek Peterhofu ojedinelá čarovná výstava v Bratislave

Zlatý vek Peterhofu ide o unikátny projekt výstavy realizovaný v prostredí Bratislavského hradu, ktorého predmetným účelom je oboznámiť návštevníkov s cenným bohatstvom kultúry cárskeho Ruska. Na realizácii vynikajúceho multimediálneho projektu sa podieľalo Historické múzeum mesta Bratislavy v spolupráci so Štátnym múzeum Peterhof v Petrohrade.Výstava je k dispozícii verejnosti od 19. októbra 2018 a potrvá do 31. marca 2019.

Vo svojej tematickej platforme podujatie približuje historiografický kontext vývinu dejín Ruska od vlády Petra I. Veľkého, zakladateľa mesta Saint Petersburgu po cárovnú Katarínu II. Veľkú. Mimoriadnu pozornosť tvorcovia výstavy venovali kontaktom vtedajšieho cárskeho Ruska s habsburskou ríšou obzvlášť na báze diplomatickej misie. Veľkolepé dielo sa zrodilo z príležitosti 320. výročia navštívenia mesta Bratislavy cárom Petrom I. Veľkým(1698), ktoré uplynulo tento rok. 

Ponuka výstavného repertoáru umeleckých predmetov je skutočne na veľmi reprezentatívnej úrovni. Návštevník má možnosť vidieť cárske portréty(Petra I. Veľkého, Kataríny II, Pavla Petra Petroviča I., Alžbety I., Anny Ivanovny...), dobové porcelánové jedálenské súpravy(kanvica na kávu, súprava tanierov s kvetinovými motívmi, párové kadidlá), dobové kostýmy( varianty mužského sviatočného obleku z Francúzska a Ruska) či odevné doplnky(vejáre s vyobrazenými motívmi galantnej spoločnosti, ručných prác a tancujúcich párov z osemnásteho storočia) a umelecké obrazy(napr. panoramatický záber obrazu z Petrohradu s Nevským mostom, Chrámom svätého Izáka a kadetskými kasárňami), a pod. Významnými pamätnými kuriozitami sú zlaté trónne kreslo s červenými poťahmi vystavené okrem Ruska iba v USA, zlatý sánkovací kočiar Kataríny II., drevený hráčsky stolík, legendárny klobúk Petra III., či tabatierka Alžbety Petrovny a iné. Neodmysliteľnú súčasť výstavných miestností tvoria videoprojekcie, ktorých cieľom je priblížiť skvostné zákutia Peterhofského paláca, ruského Versailles, nachádzajúceho sa na brehu Fínskeho zálivu v Petrohrade. 

Výstavné klenoty zaberajú celé druhé poschodie Historického múzea Bratislavského hradu. V poslednej výstavnej miesnosti návštevníci si môžu na pamiatku kúpiť suveníry, či už pohľadnice, knižné záložky, ale aj fotografickú publikáciu približujúcu detailné informácie o vystavovaných muzeálnych artefaktoch aj s popiskami. Milujete Rusko, jeho kultúru, paláce, tak neváhajte a navštívte bezpodmienečne spomínanú akciu, ktorá vás očarí a zanechá vo vás nezabudnuteľné spomienky. Každú prvú nedeľu v mesiaci je pre všetkých návštevníkov povolený vstup zdarma.  

Súvisiace články

14.05.2015 01:39

Spustili sme nový BLOG

Vytvárame priestor pre vás, vaše názory, myšlienky a postrehy...
07.01.2017 17:45

Skalickí strojári pokračujú v rekonštrukciách

Najnáročnejšie sú stavebné úpravy interiérov školy a havarijné stavy, ktorých odstránenie je finančne náročné. Ak aj riaditeľ školy vie, čo treba okamžite odstrániť a riešiť, musí nájsť v prvom rade finančné zdroje.
29.10.2017 16:18

Ambasádori EPAS na návšteve Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Návšteva EP a RE v Štrasburgu bola odmenou pre takmer štyri desiatky junior a senior ambasádorov EPAS za ich aktivity v prvom ročníku programu "Ambasádorké školy EP" a prispela k lepšiemu pochopeniu ako tieto inštitúcie fungujú.