Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
19.05.2018 23:49

Zomrela pri výkone svojho povolania - rodáci na ňu nezabúdajú

Pred dvomi rokmi sa niesla našou krajinou smutná správa. Dňa 20.mája 2016 v Keni zomrela misionárka Veronika Rácková, pochádzajúca z obce Bánov. Veronika Rácková bola sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistka), pôsobila ako lekárka a slovenská misionárka v Južnom Sudáne. Naposledy pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne.

Dňa 16. mája 2016 po polnoci sa sestra Veronika vracala z nemocnice, po tom, čo tam previezla tehotnú pacientku. Na jej zdravotnícke auto zaútočili ozbrojenci a vážne ju zranili. Po dvoch operáciách roztrieštenej panvy v miestnej nemocnici bola prevezená vrtuľníkom do Nairobi v Keni na ďalšiu operáciu. Jej život sa nepodarilo zachrániť. Zomrela v piatok 20. mája 2016 v Nairobi vo veku 58 rokov. Zomrela pri výkone svojho povolania. Matka, ktorú neskoro v noci pre komplikovaný pôrod prevážala do nemocnice, prežila a jej deti – dvojičky tiež.

Pri príležitosti nedožitých 60. narodenín misionárky, ktorá tragicky zahynula 20. mája 2016 v nemocnici v Keni a pri príležitosti 2.výročia jej tragickej smrti, bola sestre Veronike Theresie Ráckovej odhalená busta na miestnom cintoríne v Bánove. Pred aktom odhalenia busty sa konala svätá omša, ktorú celebroval nitriansky biskup Viliam Judák.

Pred svätou omšou si účastníci stretnutia pripomenuli život sr. Veroniky vysielaním životopisného filmového dokumentu .

Na svätej omši v bánovskom kostole, ako aj na akte slávnostného odhalenia busty na bánovskom cintoríne , sa okrem rodákov sestry Veroniky Ráckovej zúčastnili aj hostia, členovia spoločenských a kultúrnych ustanovizní, poslanci NSK .Podujatia sa zúčastnila aj poslankyňa NR SR Eva Smolíková.

Pri príležitosti nedožitých narodenín a 2. výročia tragického odchodu misionárky Veroniky Ráckovej bola vydaná aj kniha Slovenská mučeníčka , Veronika Theresia Rácková, SspS z pera Pauly Ráckovej - Mrázovej.

Kniha je spomienkou na život a dielo, ktoré je čarovné svojou pestrosťou,cieľavedomou odvahou, no i osobnou pokorou orientovať sa svoje schopnosti na pomoc trpiacim. Čitatelia sa oboznámia so životom a dielom sestry Veroniky okrem základnej charakteristiky jej života a diela aj cez časť Dialógy, cez autentické rozhovory, ktoré ponúkajú hlbší pohľad do osudov lekárky, ktorá viac ako na 100 percent sa držala svojej lekárskej prísahy - pomáhať chorým a trpiacim.

 

 

 

Súvisiace články

13.09.2019 15:11

Kde sa stala chyba ?

Keď sledujem dnešnú mladú generáciu , tak je trocha problém zachovať si autoritu rodiča, školy  a  poskytovať informácie resp. skúsenosti, pretože fenomén YouTube je tak  mocný, že "prekričí" aj tie najlepšie mienené rady.