Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
19.05.2018 23:49

Zomrela pri výkone svojho povolania - rodáci na ňu nezabúdajú

Pred dvomi rokmi sa niesla našou krajinou smutná správa. Dňa 20.mája 2016 v Keni zomrela misionárka Veronika Rácková, pochádzajúca z obce Bánov. Veronika Rácková bola sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistka), pôsobila ako lekárka a slovenská misionárka v Južnom Sudáne. Naposledy pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne.

Dňa 16. mája 2016 po polnoci sa sestra Veronika vracala z nemocnice, po tom, čo tam previezla tehotnú pacientku. Na jej zdravotnícke auto zaútočili ozbrojenci a vážne ju zranili. Po dvoch operáciách roztrieštenej panvy v miestnej nemocnici bola prevezená vrtuľníkom do Nairobi v Keni na ďalšiu operáciu. Jej život sa nepodarilo zachrániť. Zomrela v piatok 20. mája 2016 v Nairobi vo veku 58 rokov. Zomrela pri výkone svojho povolania. Matka, ktorú neskoro v noci pre komplikovaný pôrod prevážala do nemocnice, prežila a jej deti – dvojičky tiež.

Pri príležitosti nedožitých 60. narodenín misionárky, ktorá tragicky zahynula 20. mája 2016 v nemocnici v Keni a pri príležitosti 2.výročia jej tragickej smrti, bola sestre Veronike Theresie Ráckovej odhalená busta na miestnom cintoríne v Bánove. Pred aktom odhalenia busty sa konala svätá omša, ktorú celebroval nitriansky biskup Viliam Judák.

Pred svätou omšou si účastníci stretnutia pripomenuli život sr. Veroniky vysielaním životopisného filmového dokumentu .

Na svätej omši v bánovskom kostole, ako aj na akte slávnostného odhalenia busty na bánovskom cintoríne , sa okrem rodákov sestry Veroniky Ráckovej zúčastnili aj hostia, členovia spoločenských a kultúrnych ustanovizní, poslanci NSK .Podujatia sa zúčastnila aj poslankyňa NR SR Eva Smolíková.

Pri príležitosti nedožitých narodenín a 2. výročia tragického odchodu misionárky Veroniky Ráckovej bola vydaná aj kniha Slovenská mučeníčka , Veronika Theresia Rácková, SspS z pera Pauly Ráckovej - Mrázovej.

Kniha je spomienkou na život a dielo, ktoré je čarovné svojou pestrosťou,cieľavedomou odvahou, no i osobnou pokorou orientovať sa svoje schopnosti na pomoc trpiacim. Čitatelia sa oboznámia so životom a dielom sestry Veroniky okrem základnej charakteristiky jej života a diela aj cez časť Dialógy, cez autentické rozhovory, ktoré ponúkajú hlbší pohľad do osudov lekárky, ktorá viac ako na 100 percent sa držala svojej lekárskej prísahy - pomáhať chorým a trpiacim.

 

 

 

Súvisiace články

27.07.2018 09:03

Kúpele Luhačovice známe a neznáme

Luhačovice sú najvyhľadávanejšie kúpele v Českej republike, ktorých tradícia vzniku siaha do konca 19. storočia. V spomínanom období toto miesto začalo prekvitať vďaka Ottovi Serényimu, moravskému šľachticovi a úradníkovi, podľ...
20.02.2016 07:30

Nepoukazujte na pracovný čas učiteľov

Naša spoločnosť si už zvykla na to, že keď sa má zvyšovať plat pedagógov, tak hneď sa každý venuje ich pracovnému času. Ale pozor, úväzok učiteľa sa nerovná jeho pracovnému času. Okrem vyučovacej povinnosti majú pedagógovia ďal...
01.11.2017 10:38

Poznáme víťaza !!!

Opäť sme spustili blogy a opäť gratulujeme víťazovi :)