PR
0

Unikátny vzdelávací program mieri do Zvolena. Je len druhým slovenským mestom, do ktorého projekt zavíta

Budúcnosť INAK, unikátny program pre deti na základných školách, ktorý vytvorila Nadácia Pontis s renomovanými odborníkmi na vzdelávanie, mieri do Zvolena. Po úspechu v Trnave tak na Slovensku vznikne druhé centrum, vďaka ktorému dievčatá a chlapci na 2. stupni spoznajú svoje talenty a vlastný potenciál. To im v budúcnosti pomôže ľahšie sa rozhodovať napríklad pri výbere  strednej školy, ale aj životnej kariéry. Sprevádzať ich pri tom budú top osobnosti zo sveta biznisu, vedy či kultúry. Spoluprácu dnes spečatila nadácia podpisom zmluvy s miestnou školou, kde bude nové centrum sídliť.

Už v septembri privíta 25 mladých Zvolenčanov a Zvolenčaniek moderný mini coworking, v ktorom budú prichádzať s návrhmi, ako vyriešiť nedostatky vo svojom okolí. „Deti v programe Budúcnosť INAK totiž postupne vedieme k vytvoreniu vlastného nápadu, ktorý rieši problém priamo v mieste, kde žijú. Skúsia si vytvoriť vlastnú sociálnu inováciu,“ vysvetľuje Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

Zvolenské centrum programu Budúcnosť INAK si našlo vďaka podpore a spolupráci mesta Zvolen svoj domov na Základnej škole Petra Jilemnického 1, ktorú navštevuje zvýšený podiel detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. V centre budú vítaní i žiaci a žiačky zo širokého okolia. „Vzdelávací plán, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku, dáva dôraz na podnikavosť, digitálne a mäkké zručnosti. Práve ony sa ukazujú ako kľúčové pre zvládanie života v dynamickej dobe, v ktorej sa nachádzame. Pritom na ich rozvoj často nebýva počas vyučovania dostatočný priestor,“ dopĺňa Martina Kolesárová, ktorá práve dnes podpísala zmluvu o spolupráci s Annou Cúttovou, riaditeľkou základnej školy.

Centrum Budúcnosť INAK, na ktoré sa zmení jedna z tried, poskytne deťom príjemné zázemie a prístup k IT technológiám. Žiaci a žiačky ho budú môcť využívať každý deň od pondelka do štvrtku počas školského roka. Dvakrát týždenne ich čaká i pripravený program zameraný na rozvoj tímovej práce, IT zručností alebo tému udržateľnosti. Neskôr sa pridajú aktivity pre osobný rast či mentoring pri prechode na strednú školu.

„Dnešné deti vyrastajú s technológiami a našou úlohou je naučiť ich s nimi tvoriť, nielen ich konzumovať. Do metodiky štúdia sme tak zapracovali aj programovateľné minipočítače, micro:bity, vďaka ktorým sa deti naučia nielen základy programovania, ale rozvíjajú aj svoju tvorivosť, schopnosť tímového riešenia problémov a chuť experimentovať,“ povedala Tatiana Švrčková, senior špecialistka spoločenskej zodpovednosti Slovak Telekomu, ktorý podporil vývoj jedinečnej metodiky Budúcnosti INAK.

Mladých účastníkov budú celým procesom sprevádzať inšpiratívne osobnosti z neziskových organizácií a firiem, ktoré pôsobia v regióne. Doplnia ich štyria špeciálne vyškolení mentori – študenti a študentky neďalekej Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Aktuálne prebiehajú pre žiakov a žiačky vo Zvolene ochutnávky celého programu. Nábor účastníkov sa začne v septembri.

Rozšírenie Budúcnosti INAK do ďalšieho mesta umožnil partner zvolenského centra Nadácia Orange. „Myslíme si, že je nutné učiť deti rozumieť digitálnemu svetu, ukázať im cestu, ako sa v ňom správať zodpovedne a bezpečne, či ako kriticky myslieť. Spôsob, ako ich smeruje Nadácia Pontis v programe Budúcnosť INAK považujeme za unikátny a veľmi inšpiratívny. Tešíme sa, že sa koncept posunie aj do ďalšieho mesta a deti vo Zvolene nadobudnú zručnosti, užitočné pre ich budúcnosť a osobnostný rozvoj,“ uviedla Andrea Ungvӧlgyi, správkyňa Nadácie Orange a CSR špecialistka v spoločnosti Orange Slovensko, a.s.

 „Sme presvedčení, že program dokáže chlapcom a dievčatám rozšíriť obzory a mať tak zásadný vplyv na ich vývoj, budúci výber povolania a v neposlednom rade podporí vnímanie toho, ako vedia aj sami pomôcť svojmu regiónu. To, že pri podpore programu sa spojili dve konkurenčné firmy, je silným posolstvom, ktoré potvrdzuje, že na nám na rozvoji mladých ľudí skutočne záleží, pretože sú aj našou budúcnosťou,“ uzatvára Martina Kolesárová.

O Budúcnosti INAK

Budúcnosť INAK je mimoškolský program pre mladých vo veku od 11 do 15 rokov. Projekt je zameraný na vytváranie inovatívnych klubov, v ktorých ponúkame žiakom a žiačkam základných škôl 3-ročný vysoko kvalitný program na rozvoj podnikavosti, digitálnych a mäkkých zručností. Prvé centrum Budúcnosti INAK vzniklo v roku 2019 pri ZŠ s MŠ Maxima Gorkého v Trnave, kde sa aktuálne vzdeláva 45 účastníkov. Svoje poznatky im prišli odovzdať už aj spisovateľ Daniel Hevier, CEO siete kníhkupectiev Martinus Michal Meško alebo Michaela Musilová, ktorá vedie simulované misie na Mars.

Budúcnosť INAK prináša deťom príležitosti na rozvoj ich schopností, povzbudzuje ich, aby si všímali svoje okolie, rozmýšľali o svete inak a riešili problémy, ktoré vidia okolo seba. Posilňuje ich potenciál, aby mali šancu na lepšiu budúcnosť. Dlhodobým cieľom programu je šíriť sa do čo najviac škôl na Slovensku.

********************************************************************************************************************

Nadácia Pontis
www.nadaciapontis.sk

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu