Blog
0

V znamení Kentaura

V priestoroch Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch si návštevníci knižnice od 1.júna do 31.júla 2021 môžu pozrieť výstavu Kataríny Sedláčkovej, nesúcu názov V znamení Kentaura. Autorka vystavovaných diel pôsobí ako učiteľka na Základnej škole na Ulici G. Bethlena v Nových Zámkoch.

Pravidelne sa zúčastňovala letného Sympózia výtvarných pedagógov v Budmericiach, kde sa zdokonaľovala v plenérovej maľbe a iných technikách. Posledné roky sa zúčastňuje sympózií v Dropom a medzinárodných sympózií organizovaných ROS Nitra. Má za sebou niekoľko úspešných výstav a školských projektov. Venuje sa maľbe v plenéri, kolážam, asamblážam, ale rada si vyskúša rôzne výtvarné techniky.

Od r. 2012 sa zúčastňovala celoslovenskej prehliadky umeleckej tvorivosti učiteľov Chalupkovo Brezno, kde sa umiestňovala prevažne v zlatom pásme. Za kolekciu asi 10-tich obrazov z aktuálnej výstavy ,, V znamení Kentaura” v r. 2016 získala osobitnú cenu venovanú prednostkou Krajského školského úradu v Banskej Bystrici Ingrid Haringovou za osobný prínos obsahového výtvarného stvárnenia vystavenej kolekcie, metodický prínos a aplikáciu svojej tvorby do školskej praxe.

Na slávnostnom otvorení výstavy autorka poďakovala vedeniu Knižnice Antona Bernláka za možnosť realizácie výstavy, keďže doposiaľ jediným priestorom, v ktorom boli obrazy doposiaľ vystavené, boli školské chodby / ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch /, predovšetkým tematicky zameraná Chodba domoviny, na ktorej sa nachádzajú triedy 1. stupňa.  Pôvodne boli vytvorené práve na výzdobu spomínanej chodby, kde dominuje téma domova a školy. Sú určené teda pre detského diváka.

Katarína Sedláčková prezradila účastníkom podujatia, ako vznikali vystavované diela: “Za roky maľovania sa mi zhromaždilo množstvo nevyužitých malých drevených klinov na dodatočné dopnutie plátna, lebo sú súčasťou balenia každého maliarskeho plátna napnutého na blind ráme. Asociovali mi detskú stavebnicu, a tak som ich použila na koláž.

Inšpiráciu som našla vo svojom starom skicári, kde som mala záznamy z výstavy českej minimalistickej ilustrátorky detských kníh Květy Pacovskej. Od nej som prevzala šaša, ktorého som postavila do úlohy učiteľa. Deti napokon očakávajú od učiteľa, že bude milý, hravý a zábavný.

Najskôr vznikli obrazy Matematika je gombička, Slovenčina je gombička, kde ako kolážové (trochu asamblážové) prvky pribudli gombíky, ktoré okrem dekoratívnej funkcie majú symbolizovať aj výklad učiteľa v zmysle, že učivo je ľahké, zvládnuteľné. ( Svet je gombička) Neskôr v iných obrazoch symbolizujú gombíky šťastie (chytiť sa za gombík, keď vidíme kominára, aby sme mali šťastie).

Keďže drievok bolo stále dosť, skúšala som, čo všetko sa dá vyskladať a napadali mi trochu sebaironické vyjadrenia mojich učiteľských pocitov: Obohratá platňa, Časovaná bomba, Kúzelník, Pri jazere, Bez slov… až po transformáciu šaša do podoby kentaura. Mytologického kentaura Cheiróna, najušľachtilejšieho zo všetkých kentaurov, ktorý bol učiteľom bájnych hrdinov Achillea, lekára Asklépia, Iásona, Telamóna a mnohých ďalších. Bolestivé zranenie, ku ktorému prišiel náhodou a nevinne, ho trápilo do takej miery, že ho nemohol vydržať a nesmrteľný kentaur túžil po smrti. Bohovia vypočuli jeho prosbu, odňali od neho bolesť i nesmrteľnosť. Zomrel ako prostý, unavený človek a Zeus ho zasadil medzi hviezdy ako žiarivé znamenie Strelca.

Motív kentaura sa mi dostal do obrazov celkom mimovoľne. Ešte za študentských čias som čítala román Johna Updika Kentaur. Páčila sa mi paralela, ktorú vytvoril stieraním hraníc medzi príbehom kentaura Cheiróna a učiteľa Caldwela. Nosím ten motív v sebe dlhé roky, ale netušila som, že dostane takúto podobu.:) Napokon každá ilustrácia pre deti by mala obsahovať niečo aj pre dospelých, aby ani pre rodičov nebola nudná.

Ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodli pozrieť moju výstavu a želám príjemný návrat do sveta školy, detstva, ale aj bájnych príbehov.

Výstavu obrazov „V znamení Kentaura“ by som chcela venovať pamiatke môjho milovaného otca, ktorý mal učiteľstvo veľmi rád. Môjmu manželovi, ktorý je veľmi vzdelaným a jedinečným učiteľom, mojim drahým priateľkám, s ktorými chodím maľovať, skvelým kolegyniam a kolegom z nášho bethleňáckeho kolektívu, mojim bývalým učiteľom, ale hlavne všetkým ,, narodeným v znamení Kentaura.“

 

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu