Blog
0

Vianoce v novozámockom Múzeu Jána Thaina

Na adventných vencoch horí už druhá svieca, čo znamená, že Vianoce, najkrajšie sviatky roka, sa blížia. Spoločenské a kultúrne inštitúcie miest a obcí pripravujú v adventnom období pre svojich občanov bohatú škálu podujatí s vianočnou tematikou.

Predvianočné obdobie je bohaté na rôznorodé podujatia aj v meste Nové Zámky. V týchto dňoch sa konal Vianočný hand –made trh, slávnostné zapálenie prvej adventnej sviečky na adventnom venci nachádzajúcom sa na Hlavnom námestí; s príchodom Mikuláša na novozámocké námestie bolo spojené aj slávnostné rozsvietenie vianočnej výzdoby Hlavného námestia… Mnoho zaujímavých podujatí čaká Novozámčanov a návštevníkov mesta až do Troch kráľov /6.januára 2023/.

Do prípravy predvianočných  kultúrnych podujatí mesta Nové Zámky sa i v tomto roku aktívne zapojilo aj Múzeum Jána Thaina. Pre rodiny s deťmi a školské kolektívy pripravili pracovníci múzea vianočné tvorivé dielne. Účastníci tvorivých dielní majú možnosť vyskúšať si rôzne výtvarné techniky a pripraviť si vlastnoručne vytvorenú vianočnú dekoráciu.

Dňa 6. decembra sa v priestoroch múzea konala prednáška lektorky múzea Mgr. Marty Kasášovej na tému „Vianočné symboly“. Účastníci prednášky sa dozvedeli mnoho zaujímavostí nielen o zvykoch a tradíciách adventného obdobia a vianočných sviatkov, ale aj niektoré historické fakty a legendy, akými sú napr.: prvá zmienka o adventnom venci, vývoj adventných kalendárov, história vianočného stromčeka a Betlehemu, legenda o sv. Mikulášovi, príbeh sv. Lucie a i. Prednáška je plánovaná v dvoch termínoch. Jej druhým termínom je  12.december 2022.

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu