Nezaradené
0

Vyberáme notebook na Vianoce: dôležitá je konštrukcia i využitie

Vyznať sa na dnešnom trhu notebookov je pomerne oriešok. V prípade, že vyberáte taký stroj ako darček, môže sa to javiť ako neriešiteľná úloha. Poďme sa spoločne pozrieť, aké máte možnosti.

Vianoce sa blížia, a ak chcete niekomu blízkemu urobiť radosť práve novým notebookom, je na čase sa začať obzerať po tom, ktorý bude pre daného človeka ideálny. Nie je však notebook ako notebook. Vyberať môžete pracovné, herné, 2v1, dotykové, kompaktné, alebo naopak s veľkým 17 “displejom. Na čo sa pozerať pri výbere nového notebooku?

Základný notebook pre nenáročných

Máte doma niekoho, komu chcete urobiť radosť novým notebookom, ale zároveň viete, že ho používa na základné funkcie? Máte vyhraté. Výhoda je, že nemusíte siahnuť príliš hlboko do peňaženky, pretože už notebooky od pár set splnia jeho želanie. Ako procesory sú najčastejšie používané Intel Core i3 v tom lepšom prípade, inak skôr Intel Atom či Intel Celeron. Operačná pamäť stúpa maximálne do 8 GB, narazíte ale skôr na obvyklejšie 4 GB RAM. Tento výkon bohato stačí na surfovanie, vytváranie textových dokumentov, tabuliek, prezentácií, ale viac od nich nečakajte. Dôležité je úložisko, zvyčajne HDD. Musí byť tak veľké, aby sa tam dotyčnému zmestili všetky potrebné súbory.

Môžete sa tiež zamyslieť nad veľkosťou prístroja, podľa toho, či ho bude rodinný príslušník často prenášať, alebo bude väčšinu času ležať doma na stole. Nevýhodou týchto notebookov je, že ich výkon je naozaj základný, teda sa nehodia pre niekoho, u koho očakávate v štýle používania progres a zvýšenie nárokov.

Výhody a nevýhody

+ nízka cena

– malý výkon, ktorý neskôr nemusí stačiť

Herné notebooky existujú

Máte doma začínajúceho alebo pokročilého hráča, ktorému by sa hodil notebook? Napriek tomu, že časť nemusí súhlasiť, herné notebooky existujú. Bude to úplný opak k tým základným a cena takéhoto zariadenia bude rozhodne vyššia. Dôležité je určiť frekvenciu, s akou dotyčný hrá. Jedná sa o naozaj zapáleného hráča, ktorý hrá tie najnovšie hry? Pre vás to bude horšie, pretože nároky na výkon budú vysoké, rovnako tak ako nároky na displej, mikrofón, veľkosť úložiska a mnoho ďalšieho.

To všetko sa však nevojde do žiadneho drobca. Herné notebooky majú zvyčajne 15 “a viac, výnimkou nie sú ani 17” notebooky. Veľkou nevýhodou takéhoto prístroja je veľmi slabá výdrž batérie, ale vzhľadom k vysokému výkonu to týmto notebookom nemôžeme vyčítať.

Určite siahnite po notebooku, ktorý disponuje procesorami Intel Core i5 alebo i7 a minimálne 8 GB RAM. Hodiť sa budú tiež dva úložné disky. Jeden SSD s menšou kapacitou pre chod systému a základné programy a veľký HDD s veľkosťou aspoň 1 TB pre uloženie hier. Displej by potom mal mať aspoň Full HD rozlíšenie. Dôležitý je dedikovaný grafický čip, na ktorý sa budú klásť tie najvyššie nároky. Hľadajte tie, ktoré disponujú čipom NVIDIA GeForce.

Ak máte doma skôr niekoho, kto si sem tam zapne hru, siahnite po multimediálnom notebooku. Tieto zariadenia majú najčastejšie procesory Intel Core i5, 8 GB RAM a dedikovaný grafický čip, ktorý zvládne aj pár hier. Cena bude znateľne nižšia, ale pre niekoho, kto si občas zahrá, to bude bohato stačiť.

Výhody a nevýhody

+ veľký výkon

+ dedikovaný grafický čip

+ veľká portová výbava

– vysoká cena

– veľkosť zariadenia

– nízka výdrž batérie

Pracovný notebook pre manažérov

V prípade, že máte doma podnikateľa alebo niekoho, kto využíva notebook hlavne na prácu, hľadajte v segmente kancelárskych notebookov. Tieto zariadenia sú koncipované na každodenné úlohy, majú pohodlnú klávesnicu, ktorá je zvyčajne podsvietená. Sú to ľahké zariadenia, ktoré nepotrebujú dedikovaný grafický čip a zvyčajne vydržia dlho na jedno nabitie. Nízkonapäťové procesory sú typu TPM, teda zvládnu ukladať šifrovacie kľúče, ktoré ochránia uložené informácie. V tom tiež môže pomôcť snímač odtlačkov prstov.

V tomto prípade sa zamerajte teda na výdrž, zabezpečenie a celkové pohodlie pri používaní. Pracovné notebooky skrátka nie sú hračkou, ale nástrojom produktivity, ktorej je podriadené všetko na danom zariadení. Veľkú úlohu hrá tiež veľkosť notebooku. Pracovné notebooky môžu byť subtílne, už od 12 “displejov, až po 15” pracantov, takže dôležité je tiež určiť, či bude notebook často prenášaný.

Výhody a nevýhody

+ veľká výdrž na jedno nabitie

+ možnosť TPM procesora

+ snímač odtlačkov prstov

– nižší grafický výkon

– vyššia cena

Praktické 2v1 a dotykové notebooky

Notebook alebo tablet? Ak otázka stojí takto, potom sa rozhodne pozrite do segmentu týchto zariadení. Najprv k notebookom 2v1. Tieto zariadenia majú otočný displej, takže počas chvíle urobíte z notebooku tablet. Hodia sa na multimediálne využitie, teda na sledovanie filmov, surfovanie, ale počas chvíle sa dokážu zmeniť v plnohodnotný notebook s klávesnicou.

Dotykové notebooky idú v tomto prípade ešte ďalej. Klávesnicu môžete od displeja oddeliť, a technika je teda uložená v displejovej časti. Máte tak skôr tablet, než notebook. Nevýhoda týchto zariadení je horšia klávesnica, ktorú výrobcovia často vynechávajú, takže ak vám ide predovšetkým o využitie ako notebook, potom sa pozrite radšej na už spomínané 2v1. Tie dotykové sa hodia predovšetkým ako tablet. Nadšení z nich ale budú kreatívci, pretože v sebe majú zvyčajne integrované aj digitálne pero, ktorým možno maľovať, načrtávať a ovládať samotný tablet.

Výhody a nevýhody

+ veľká výdrž na jedno nabitie

+ možnosti digitálneho pera

+ nízka hmotnosť

+ praktickosť

– nižší grafický výkon

– horšia klávesnica (dotykové notebooky)

– vyššia cena

Apple MacBook

Samostatnou kategóriou sú Apple MacBooky, pretože na rozdiel od vyššie zmieňovaných nemajú systém Windows, ale vlastné MacOS. Dôraz sa tu kladie na špičkové spracovanie, jednoduchosť použitia a výbornú podporu výrobcu. Počítajte ale s vyššou cenou. Pozor tiež na staršie modely, ktoré majú často podstatne menej výkonu, než porovnateľne stará konkurencia s rovnakou cenou a pozornosť venujte aj portovej výbave, ktorá je u niektorých modelov horšia.

MacBooky sa budú hodiť hlavne v prípade, že máte doma grafického alebo hudobného guru, ktorý na notebooku bude tvoriť v profesionálnych programoch. Dobrou voľbou budú aj pre tých, ktorí chcú kvalitné spracovanie a notebook na dlhé roky.

Výhody a nevýhody

+ prémiové spracovanie a materiály

+ podpora výrobcu

+ prepracovaný MacOS

– cena

– výkon starších modelov

– portová výbava

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu