Blog
0

Vyšla posledná časť trilógie Alexandra Štrbu „Nové Zámky III “

Mesto Nové Zámky leží na území Podunajskej nížiny, na nízkom poriečnom vale rieky Nitra. Mesto má bohatú historickú minulosť. Oblasť mesta bola obývaná už v mladšej dobe kamennej. Archeologické nálezy odkryli artefakty z rôzneho obdobia, napr.: haltštatské hroby, trácko–skýtske nálezy, slovansko–avarské pohrebisko a sídlisko z doby veľkomoravskej, staromaďarské pohrebisko, ako aj sídlisko Slovanov z 11. storočia.

S históriou mesta sa spája mnoho kľúčových udalostí z obdobia stredovekých, ale i novovekých dejín. Novozámocký hrad mal značnú úlohu v protihabsburských bojoch, ako aj v období osmanskej nadvlády. Nové Zámky boli v područí Osmanov v rokoch 1663 – 1685. Mesto bolo aj jednou z bášt Rákociho povstania /1703 – 1711/ a v období 2. svetovej vojny sa následkom 3 bombardovaní zapísalo do štatistiky vojnou najviac postihnutých miest v Európe.

Obyvatelia mesta vždy dokázali spojiť svoje sily a svorne sa spolupodieľať na znovuvybudovaní mesta tak, aby bolo funkčné školstvo, zdravotníctvo, priemysel, aby sa rozvíjala kultúra, umenie i šport. Mesto sa právom môže pýšiť množstvom známych osobností – rodákov mesta, ale i tými, ktorých sem osud privial z iných kútov našej vlasti a v Nových Zámkoch žili a tvorili.

O tom všetkom, vrátane politickej atmosféry daných historických období, hovorí trojdielna publikácia spisovateľa, publicistu a pedagóga Alexandra Štrbu Nové Zámky, Nové Zámky II. a Nové Zámky III. , ktorej každá časť vyšla aj v maďarskom jazyku: Érsekújvár, Érsekújvár II., Érsekújvár III.

V tomto období sa už záujemcovia o históriu tešia z poslednej časť trilógie „Nové Zámky III “. Rovnako, ako aj predošlé diely knihy, i táto bola vydaná aj v maďarskom jazyku Érsekújvár III. Kniha približuje čitateľovi rozvoj mesta Nové zámky od konca 2. svetovej vojny po vznik samostatnej Slovenskej republiky (8.máj 1945 – 1.január 1993). Kniha je vhodnou pomôckou pri vyučovaní regionálnych dejín.

Na knihe s autorom spolupracovali: preklad – doc. PhDr.Jitka Rožňová,PhD. a Ing.Mgr. Juraj Lang;   jazyková úprava – Edita Chrenková.

O autorovi

Alexander Štrba je autorom takmer 500 odborných článkov uverejnených v periodikách, organizátorom tematických výstav a exkurzií „Po stopách histórie mesta Zámky“, zostavovateľom textov k videofilmom a zakladateľom súkromnej knižnice Kaláka (s manželkou Katalin).

Je držiteľom Ceny primátora mesta za rok 1997, ceny Pro Urbe (2007) a ceny Patria (2013).

Už ako dieťa túžil stať sa učiteľom. Tento sen sa mu v dospelosti splnil a učiteľskému povolaniu sa venoval mnoho rokov. Istý čas bol zamestnancom Múzea Jána Thaina, kde si uvedomil, aké bohaté sú dejiny Nových Zámkov, čo ho motivovalo k tomu, aby všetky historické fakty a zaujímavosti o svojom rodnom meste odkryl a povýšil na verejne prístupnú duchovnú hodnotu.

Historický výskum, ktorý priebežne uskutočňoval, sa preňho stal koníčkom. A tak, ako hovorí sám autor: „ Z učiteľa sa stal v istom zmysle študent dychtiaci po poznaní. Vďaka intenzívnej bádateľskej práci sa moja pracovňa zaplnila skutočnými pokladmi – doskami plnými poznámok i publikáciami o miestnych dejinách.

Bádateľskú prácu nepovažujem za samoúčelnú aktivitu, ale za istý druh poslania. …“

Prvý diel trilógie Nové Zámky vyšiel po 25 rokoch usilovnej výskumno – zberateľskej práce. Spisovateľ, publicista a pedagóg Alexander Štrba svojou prácou dokazuje, že i v dôchodcovskom veku môže byť človek aktívny a prospešný spoločnosti.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu