Späť na zoznam
Vysoké školy
Autor: UCN
07.03.2018 09:20

Pedagogická fakulta TU bude hostiť chemickú olympiádu

Celoštátne kolo 54. ročníka chemickej olympiády sa bude konať od 7. do 10. marca na pôde Pedagogickej fakulty (PdF) Trnavskej univerzity (TU) a Strednej odbornej školy v Rakoviciach pri Piešťanoch. Zíde sa na ňom päť desiatok najúspešnejších študentov stredných škôl, ktorí prešli školskými či krajskými kolami. Organizátorom je Slovenský inštitút mládeže IUVENTA a Slovenská komisia chemickej olympiády, záštitu prevzal dekan PdF René Bílik.

Na súťaži, ako TASR informovala prorektorka TU Viera Peterková, sa zúčastnia žiaci 3. a 4. ročníkov gymnázií a vo svojej kategórii aj študenti odborných škôl. "Zmerajú si znalosti v teoretických a praktických úlohách z anorganickej a analytickej chémie, fyzikálnej a organickej chémie, biochémie," uviedla. Odpovede na časť úloh budú vypracovávať v Trnave, ďalšiu v Rakoviciach, kde majú účastníci súťaže zabezpečené aj ubytovanie. Okrem toho pre nich organizátori pripravili aj exkurziu do atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach i športovo-zábavné popoludnie a spoločenské stretnutie.

Víťazi kategórie gymnázií postupujú podľa informácií Peterkovej do medzinárodného kola, ktoré tento rok bude v Bratislave a zároveň aj Prahe. "Ide o jubilejný 50. ročník medzinárodnej chemickej olympiády a keďže aj prvá sa konala v Československu, má to symbolický význam," doplnila prorektorka. Z kategórie odborných škôl postupujú víťazi na Grand Prix Chimique, ktorá býva každé dva roky a nasledujúca sa uskutoční v roku 2019.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

08.09.2017 09:34

Jesenné plody v Botanickej záhrade

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach usporiada ďalší ročník výstavy pod názvom Jesenné plody, ktorá sa uskutoční od 9. septembra do 1. októbra 2017 na Mánesovej 23 v Košiciach.
15.10.2017 16:00

Fínske (nielen) školstvo na vlastnej koži

Fínsko je dlhodobo považované za krajinu s jedným z najlepších vzdelávacích systémov na svete, čo pri návšteve krajiny ocenil aj prezident SR Andrej Kiska, keď uviedol, že „Fíni postavili pokrok na kvalitnom školstve a výskume,...
27.06.2017 08:09

Univerzita Komenského v Bratislave si pripomína 98. výročie vzniku

BRATISLAVA - Univerzita Komenského v Bratislave si v utorok 27. júna pripomína 98. výročie vzniku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová, univerzitu založili zákonom 27. j...