Späť na zoznam
Vysoké školy
Autor: UCN
07.03.2018 09:20

Pedagogická fakulta TU bude hostiť chemickú olympiádu

Celoštátne kolo 54. ročníka chemickej olympiády sa bude konať od 7. do 10. marca na pôde Pedagogickej fakulty (PdF) Trnavskej univerzity (TU) a Strednej odbornej školy v Rakoviciach pri Piešťanoch. Zíde sa na ňom päť desiatok najúspešnejších študentov stredných škôl, ktorí prešli školskými či krajskými kolami. Organizátorom je Slovenský inštitút mládeže IUVENTA a Slovenská komisia chemickej olympiády, záštitu prevzal dekan PdF René Bílik.

Na súťaži, ako TASR informovala prorektorka TU Viera Peterková, sa zúčastnia žiaci 3. a 4. ročníkov gymnázií a vo svojej kategórii aj študenti odborných škôl. "Zmerajú si znalosti v teoretických a praktických úlohách z anorganickej a analytickej chémie, fyzikálnej a organickej chémie, biochémie," uviedla. Odpovede na časť úloh budú vypracovávať v Trnave, ďalšiu v Rakoviciach, kde majú účastníci súťaže zabezpečené aj ubytovanie. Okrem toho pre nich organizátori pripravili aj exkurziu do atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach i športovo-zábavné popoludnie a spoločenské stretnutie.

Víťazi kategórie gymnázií postupujú podľa informácií Peterkovej do medzinárodného kola, ktoré tento rok bude v Bratislave a zároveň aj Prahe. "Ide o jubilejný 50. ročník medzinárodnej chemickej olympiády a keďže aj prvá sa konala v Československu, má to symbolický význam," doplnila prorektorka. Z kategórie odborných škôl postupujú víťazi na Grand Prix Chimique, ktorá býva každé dva roky a nasledujúca sa uskutoční v roku 2019.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

22.01.2018 10:31

Slovenským vysokoškolským uchádzačom v Česku sa darí rovnako ako domácim

Slovenským uchádzačom o vysokoškolské štúdium v Českej republike sa počas prijímacích pohovorov darí rovnako dobre ako Čechom. V testoch z matematiky dosahujú Slováci dokonca lepšie výsledky.
27.04.2017 08:50

Simulovaný súdny proces podľa uhorského feudálneho práva a Tripartita

V utorok 25. apríla 2017 sa na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnilo finále VIII. Ročníka Simulovaného súdneho procesu podľa Uhorského feudálneho práva a tripartita, ktoré pre študentov pripravila Katedra dejín štátu ...
13.04.2018 11:13

STU udelí čestný doktorát Bebovi Whiteovi – vedcovi, ktorý stál pri zrode webu

Univerzitu navštívi pri príležitosti 15. výročia FIIT STU