Už po 9. raz udelí rektor STU Robert Redhammer granty mladým vedcom. Každý z podporených mladých vedcov získa grant vo výške tisíc eur. Odovzdávanie grantov sa uskutoční v Aule D. Ilkoviča na Mýtnej ulici 36 v BA, v stredu 2. mája o 14.00 hod.
Granty si prevezmú mladí vedci zo všetkých fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, najsilnejšie zastúpenie má Stavebná fakulta (SvF) či Fakulta chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT).
Študenti FCHPT získali granty na experimenty smerujúce k využitiu patentovaných bioplastov. Budú skúmať ich využitie v oblasti tkanivového inžinierstva, ale aj pri 3D tlači. Silnou tému, ktorá dnes zaznieva vo verejnosti, je prítomnosť mikroplastov v pitnej aj povrchovej vode. Aká je situácia na Slovensku by chceli po prvý raz zisťovať aj vedci z STU, radi by grant využili aj na testovanie rôznych foriem degradácie mikroplastov.
Študenti SvF sa zamerajú napr. na výskum vnútornej klímy, ale aj na pohodu chodcov a ich ochranu pred vetrom v mestskej zástavbe. To skúmajú vo veternom tuneli a navrhujú úpravy tvarov budov a stavebných konštrukcií, ktoré môžu prispieť k pohode chodcov.
Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU skúmajú využitie behaviorálnej biometrie, ktorá má potenciál nahradiť dnešnú ochranu mobilných zariadení heslami či vzormi. Behaviorálna biometria je silne individuálna a mohla by zvýšiť ochranu zariadení. Študenti chcú tiež pokračovať vo výskume neurónových sieti, ktoré na základe hlbokého učenia majú možnosť zrýchliť a zefektívniť diagnostiku niektorých ochorení. Na využitie neurónových sieti v diagnostike a liečbe aterosklerózy sa zameriavajú aj študenti Materiálovotechnologickej fakulty STU so sídlom v Trnave. Nadväzujú na výskum, v ktorom prostredníctvom umelej inteligencie a metód dolovania dát vytvorili systém na podporu rozhodovania pri určení vhodnej liečby pri pacientoch s ischemickou chorobou srdca.
Študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU budú hľadať cestu k vyššej účinnosti LED osvetlenia na báze organických materiálov, budú skúmať najmodernejšie metódy ovládania zariadení v IoT (internet vecí) pomocou zmiešanej reality. A budú vyvíjať aj nové parametre na posúdenie bezpečnosti hlbinných úložísk vyhoreného jadrového paliva.
Rektor STU Robert Redhammer vysvetľuje, že univerzitný grantový program pre mladých je "školou" písania úspešných projektov a vyzýva riešiteľov, aby sa postupne uchádzali o národné a medzinárodné granty a nadväzovali kontakty s výskumnými kolektívmi v zahraničí. Na tento grantový program nadväzuje na STU ďalší pre skúsenejších vedcov – Grantový program na podporu excelentných tímov mladých výskumníkov. STU finančne odmeňuje aj najlepšie vedecké publikácie a aj tímy, ktoré sa zapájajú do medzinárodných konzorcií a uchádzajú sa o medzinárodné granty.
Už 80 rokov ponúka plnohodnotné univerzitné štúdium a perspektívu zaujímavej práce. Absolventi nemajú problém so štartom do života. Stávajú sa z nich top manažéri, podnikatelia, odborníci, ktorí formujú krajinu. Tieto úspechy pramenia najmä z prepájania vzdelávania s výskumnou a inžinierskou činnosťou. Na 7 fakultách a jednom ústave študovalo v ostatnom akademickom roku 13 108 študentov. V roku 2017 riešila STU 334 projektov pre prax a 491 grantových výskumných projektov. Prostredníctvom Univerzitného technologického inkubátora podporila rozvoj už viac ako 50 inovatívnych firiem.