Späť na zoznam
Vysoké školy
Autor: UCN
23.11.2017 08:48

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ informovali o rakovine semenníkov a prostaty - zažili červenanie pánov, aj plač pre ich veľkú stratu...

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali v sobotu 18. novembra 2017 tretí ročník osvetovej akcie MOVEMBER, ktorou napomohli k šíreniu informovanosti o rakovine semenníkov a prostaty u návštevníkov nákupného centra Aupark v Košiciach. Akcia Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice sa konala v čase medzi desiatou a osemnástou hodinou a jej symbolom boli mužské fúziky. Na organizácii Movembra 2017 sa podieľalo 20 medikov, ktorí prekonali vlaňajší rekord v počte oslovených mužov.

„Je skvelé, že si nechalo od nás poradiť až 523 mužov, čo je viac ako vlani a dokonca dvakrát viac než predvlani. Okoloidúcim pánom sme sa snažili vysvetliť možnosti prevencie mužských rakovinových ochorení, k čomu výrazne prispieva jednoduché samovyšetrovanie semenníkov. K dispozícii sme mali model semenníkov, na ktorom si páni skúšali nahmatať patologickú hrčku a trénovali správny postup. Hlavným cieľom tejto akcie bolo ukázať im, že starostlivosť o mužské zdravie nie je žiadne tabu a malo by byť súčasťou ich každodenného života," hovorí organizátorka podujatia, študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Lule Tomiq.

Študenti počas akcie oslovili aj viacero cudzincov a informácie týkajúce sa mužov zaujímali aj niektoré ženy. Zo známych osobností sa nechal inštruovať tanečník Erik Ňarjaš, ktorý tancoval v Let´s Dance s Mariannou Ďurianovou, Zorou Czoborovu a Simonou Krainovou.

„Reakcie pánov boli rôzne. Mnohí z nich sa pri nás sami pristavili a so záujmom chceli vedieť viac, no na druhej strane sme sa stretli aj s miernymi rozpakmi či začervenaním sa pri rozhovore o tejto téme. Mladší muži boli otvorenejší a milo nás prekvapila ich informovanosť o samotnom Movembri. Potešil nás aj záujem viacerých párov, pričom väčší záujem o samovyšetrenie a ďalšie informácie, ktoré sme poskytovali, prejavovali na počudovanie manželky alebo partnerky," poznamenáva podpredsedníčka pre vonkajšiu komunikáciu Spolku medikov mesta Košice Lule Tomiq, podľa ktorej bola  akcia aj pre samotných študentov dosť emotívna, pretože sa počas nej mohli rozhovárať s viacerými mužmi, ktorí sa priznali, rakovina semenníka alebo prostaty významne zasiahla do ich životov... „Jeden pán nám na konci rozhovoru povedal, že on sám prekonal rakovinu a chirurgicky mu museli odstrániť jeden semenník. Ďalší muž sa nám so slzami v očiach zdôveril, že kvôli tomuto zákernému ochoreniu nedávno pochoval svojho 25-ročného syna. To boli naozaj veľmi silné momenty."

Pre záujemcov mali študenti v infostánku k dispozícii propagačné materiály poskytnuté Ligou proti rakovine a osloveným mužom rozdávali aj nálepky so symbolom Movembra nálepky a modré stužky na znak solidarity s pacientmi, ktorí bojujú, alebo v minulosti bojovali s rakovinou semenníkov.

„Veľmi nás potešil záujem reportérov z televízie Košice:Dnes, ktorí prišli o akcii natočiť reportáž a dôležité informácie posunuli ďalej svojim divákom. Poďakovať by sme sa tiež chceli za podporu kapele Nocadeň, Lige proti rakovine, vedeniu Lekárskej fakulty UPJŠ a samozrejme za odbornú pomoc urológovi MUDr. Ľubomírovi Lachváčovi, PhD., i medikom, ktorí venovali svoj voľný čas príprave tejto akcie," dodáva Lule Tomiq.

 

Názov MOVEBMER

vznikol z kombinácie mužského symbolu – fúzov, ktoré sa v angličtine nazývajú „moustache" a názvu aktuálne kalendárneho mesiaca, v ktorom sa podujatie koná. Ide o celoslovenskú aktivitu medikov, ktorá má za cieľ šíriť osvetu o mužských onkologických ochoreniach, pretože samovyšetrením semenníkov, podobne ako samovyšetrením prsníkov u žien, je možné odhaliť nádor v podobe rastúcej hrčky rýchlejšie a začať tak liečbu skôr.

 

Ako vznikol „MOVEMBER"

Akciu „november bez holenia", spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande. Postupne sa rozšírila aj do ďalších krajín, kde dobrovoľníci vyzývajú v mesiaci november mužov, aby odložili holiace strojčeky a žiletky a nechali sa zarásť, pretože symbolom tohto podujatia sú fúzy. V rôznych štátoch má formu charitatívnej alebo osvetovej akcie zameranej na tabuizovaný boj za mužské zdravie.   

 

 

        

RNDr. Jaroslava Oravcová

 

Súvisiace články

15.10.2017 16:00

Fínske (nielen) školstvo na vlastnej koži

Fínsko je dlhodobo považované za krajinu s jedným z najlepších vzdelávacích systémov na svete, čo pri návšteve krajiny ocenil aj prezident SR Andrej Kiska, keď uviedol, že „Fíni postavili pokrok na kvalitnom školstve a výskume,...
18.11.2019 12:30

Medzinárodný deň študentstva oslavuje na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach vyše 3 000 študentov v dennej forme štúdi...

Na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach aktuálne študuje v dennej vyše 3 000 študentov v I., II. a III. stupni vysokoškolského štúdia.
02.08.2018 09:31

Detská letná jazyková škola na UNIZA v znamení pohybu

Ústav celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline aj tento rok pripravil malým študentom anglického jazyka Detskú letnú jazykovú školu v dvoch termínoch v a to 9. – 13. júla a 16. – 20. júla 2018. Už 5 rok tak nadvä...