Nezaradené
0

Výstava Márie Malperovej v Knižnici Antona Bernoláka

Dňa 8. decembra 2022 sa v novozámockej Knižnici Antona Bernoláka konala vernisáž výstavy „Mária Malperová – paverpol, enkaustika,maľba na hodváb“.

PaedDr. Mária Malperová, ako učiteľka matematiky a výtvarnej výchovy sa nevenovala výtvarnému umeniu, ale prevažne tvorbe učebníc matematiky a vyučovaniu žiakov v tomto predmete.

Po odchode do dôchodku začala tvoriť najskôr štetcom na hodváb, dobre známou technikou maľby na hodváb, s ktorou absolvovala 4 samostatné a jednu skupinovú výstavu. K tvorbe bola inšpirovaná pred niekoľkými rokmi výtvarníčkou Natáliou Blaškovičovou.

A dnes Mária Malperová inšpiruje svojich priateľov, aby tiež tvorili a hlavne, aby mali dobrý pocit, že niečo dokážu, aj keď sú už v seniorskom veku.

Autorku a jej dielo predstavila na vernisáži PaedDr.Anna Kijaček Rošková, kurátorka výstavy:

„ …Inšpiráciou pre jej obrazy sú najmä príroda, motýle, stromy, podmorský svet, ale aj rôzne dekoratívne riešenia plochy, kde sa zameriava na farbu, ako výrazový prostriedok. Nechýbajú ani ľudia, čoho dôkazom je Folkloristka a Svadobný deň I. a II. Maľba na hodváb, ale aj na bavlnu sa prejavuje aj na úžitkových predmetoch, najmä v odievaní. Sú to tričká, nohavice, šály i šatky.

V poslednej dobe sa venuje enkaustike. Je to maliarska technika, pri ktorej sa ako farbiace médium používa roztavený farebný vosk. Nástrojom na maľovanie sú rozohriate kovové paličky alebo špeciálne vyhrievané perá a enkaustické žehličky. Metóda farbenia je známa už z čias 100-300 rokov pred Kristom, tzv. fajjúmskych portrétov z Egypta.

Dnes je veľmi obľúbenou technikou, najmä na menších obrazoch. V jej tvorbe sa príroda opäť stáva dominujúcim prvkom. Voda, hory, les, tulipány vo váze, ale aj abstrakcia, kde využíva najmä tvar, líniu a odraz svetla.

Krivky, vytvorené hrotom žehličky pôsobia silným dojmom pohybu. Sú dynamickejšie ako priamky a majú bohatú tvarovosť. Vidno to na obrazoch Les I.-III a Strieborná tráva. Svetlo ako výrazový prostriedok je dobre pozorovateľný v Polárnej krajine.

Technika paverpolu je použitá na dvoch vystavených dielach. Sú to Nevesta a Život. Paverpol je tekuté tužidlo, ktoré sa používa na spájanie textilu,  prírodných a iných materiálov. Môžeme to vidieť na oboch obrazoch. Kôra stromu naznačuje svojou štruktúrou strom a odliatok hlavy ženy, dotvorenie obrazu kvetmi, nepotrebným textilným materiálom, ďalšími drobnými odliatkami, pôsobia trojrozmerne. Umocnenie obrazu dotvára bronzová patina.

A preto na záver ešte krásna myšlienka najznámejšieho predstaviteľa surrealizmu, španielskeho maliara, fotografa a sochára, Salvadora Daliho, ktorá dnešnú vystavovateľku vystihuje: „Skutočný umelec nie je ten, kto je inšpirovaný, ale ten, kto inšpiruje ostatných.“

Tvorivú prácu Márie Malperovej vo svojom príhovore ocenila aj Ing.Helena Bohátová,PhD., riaditeľka Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch.

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu