Blog
0

Vyučovacia hodina dejepisu a literatúry v Múzeu Jána Thaina

Múzeum je jednou z inštitúcií, ktoré ponúkajú možnosť rozšírenia si vedomostí detí, mládeže i dospelých v oblasti histórie, literatúry, archeológie, etnografie atď.

Novozámocké Múzeum Jána Thaina vo svojom každoročnom pláne podujatí nezabúda ani na svoju výchovno-vzdelávaciu  funkciu a počas roka usporadúva prednášky, súťaže a v neposlednom rade i vyučovacie hodiny v múzeu, ktoré sú príjemným spestrením vzdelávacieho procesu žiakov a študentov nielen novozámockých škôl, ale i škôl širšieho regiónu.

Dňa 17. marca 2023 sa siedmaci ZŠ G.Czuczora v Nových Zámkoch, pod
vedením pani učiteľky  Ágnes Mánya Benyovszky,  zúčastnili na interaktívnej
hodine literatúry a dejepisu v Múzeu Jána Thaina. Na vyučovacej hodine si pripomenuli život a dielo maďarského romantického básnika, učiteľa, jazykovedca a benediktínskeho mnícha Gergelya Czuczora, ktorého meno  je pevne zviazané s novozámockým regiónom.

Gergely Czczor sa narodil 17. decembra 1800 v Andovciach / obec vzdialená cca 2 km od Nových Zámkov/, zomrel 9. septembra 1866 v Budapešti.

Keďže jednou zo stálych expozícií Múzea Jána Thaina je Pamätná izba Gergelya Czuczora, práve tu sa  začala interaktívne vyučovacia hodina, ktorú pre žiakov ZŠ Gergelya Czuczora pripravila lektorka múzea,  pani Katarína Kovácsová. Žiaci sa oboznámili so stálou expozíciou – Pamätnou izbou Gergelya Czuczora, priblížili si jeho život a dielo, zarecitovali niekoľko jeho básní, riešili vedomostný test a skladali puzzle.
Po skončení tejto netradičnej hodiny dejepisu v múzeu si žiaci spoločne so svojou pani učiteľkou prezreli ostatné muzeálne expozície i aktuálnu výstavu  Múzea Jána Thaina.  Všetci účastníci tejto netradičnej vyučovacej hodiny odchádzali z múzea spokojní, naplnení novými vedomosťami a zážitkami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu