Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
31.05.2017 08:45

Ako si predstavujú náš svet deti? Vo výtvarnej súťaži bodovali mestá budúcnosti

Žiaci z celého Slovenska prihlásili do súťaže Budúcnosť sveta 850 výtvarných prác. Počet diel v druhom ročníku sa zvýšil. Súťažiaci pritom využívali inovatívne nahrávanie cez aktívne rozhranie.

Zdroj: Internet

Súťaž  Budúcnosť sveta vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci národného projektu inovujme.sk. Cieľom súťaže bolo podnietiť kreatívne myslenie detí a motivovať školy k inovatívnemu prístupu. Deti tak môžu ukázať svoje výtvarné nápady, talent a vlastnú víziu budúcnosti. „Počet prihlásených diel bol o stovku vyšší ako v prvom ročníku a výrazne sa zvýšila ich úroveň. Deti nás očarili nielen nápadmi, ale aj skvelým výtvarným spracovaním a svojou fantáziou tak inšpirujú aj nás dospelých," hovorí Svetlana Gavorová generálna riaditeľka SIEA.

Diela najčastejšie zobrazovali digitálne technológie, vesmír, kozmonautiku. „Mladší žiaci sa zamerali aj na spolužitie robotov s ľuďmi, najčastejšie ich vykreslili ako pomocníkov. Tí starší zobrazovali mesto budúcnosti, architektúru, ale tiež výzvy spoločnosti, ako napríklad ochrana životného prostredia," vysvetľuje výtvarníčka Katarína Slaninková členka poroty. Pri rozhodovaní zavážila myšlienka diela, jej výtvarná hodnota a originalita nápadu.

Porota zložená z odborníkov v oblasti výtvarného umenia, detskej psychológie a zástupcov SIEA vybrala víťazov v dvoch vekových kategóriách. Deti budú odmenené vecnými cenami, ako sú smart hodinky, či elektronické čítačky kníh. Organizátori ich odovzdajú priamo v školách na Deň detí 1. júna 2017. Súčasťou súťaže je aj Cena Slovenských elektrární – víťaz „zoberie na výlet" celú triedu do Energolandu. Svoju podporu mohla prejaviť súťažiacim aj široká verejnosť. Víťazné dielo získalo 10 135 hlasov. Všetky súťažné práce sú zverejnené na stránke www.buducnostsveta.sk.

Výtvarné diela sa budú verejne prezentovať aj v regiónoch. Vernisáž prvej výstavy bude 15. júna 2017 v zrekonštruovanom kaštieli v Spišskom Hrušove a potom v priestoroch piešťanskej knižnice.

 

Kategória 1. stupeň základnej školy

 • Viktor Krížik, Bratislava                                               Futurama
 • Júlia Štupáková, Divín                                  Živé vdychuje život neživému
 • Zdenka Petrofová, Humenné                   Oko do minulosti
 •  

  Kategória 2. stupeň základnej školy

 • Christian Podmanický, Lozorno                               Ako vidím veľkomesto
 • Daniela Falisová, Medzilaborce                              Svet záhad
 • Dorota Šmelíková, Bratislava                    Som vesmír
 • Natália Debnárová, Kriváň                         Budúcnosť cez ružové okuliare
 •  

  Cena Slovenských elektrární 

  Bibiana Friščáková, Podvysoká                    Zem trpí

   

  Online hlasovanie: 10 135 lajkov

  Viktória Hrabáriková, Suchá nad Parnou                             Nedeľné popoludnie

   

  Text: Stanislav Jurikovič

  Súvisiace články

  22.01.2019 08:16

  Ako v školách motivovať k úsporám energie s minimálnymi nákladmi

  Približne 15 až 20 litrov vody možno ušetriť, ak nenecháte pri umývaní zubov po celý čas pustenú vodu. Aj to bolo jedným zo zistení experimentov, ktoré si vyskúšali žiaci na základnej škole v obci Výčapy Opatovce v rámci medzin...
  11.05.2020 08:37

  Teraz je to najvhodnejšie obdobie na to, ako si vyšperkovať životopis

  Dnes sme takmer všetci pripútaní k obrazovkám – k počítačom a tabletom. Študenti zostali odtrhnutí od klasického vyučovania. Toto obdobie však môže každý využiť naplno. Budúci absolventi majú práve teraz dostatok času na to, ab...
  23.04.2018 20:55

  Ministerstvo dopravy podporuje kreativitu študentov

  Ako by študenti v oblasti cestovného ruchu prezentovali svoje mesto, alebo ako pritiahnuť viac mladých ľudí študovať dopravné odbory? To všetko je predmetom súťaží Top turistická destinácia regiónu a Maják pre dopravu, ktoré ro...