Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
04.04.2018 12:21

Detské spoznávanie prírody by malo byť o zážitkoch, nie memorovaní

Po veľkonočných sviatkoch mnoho škôl pripravuje pre svojich žiakov výlety do prírody. Nároky na kvalitu programu sa však zvyšujú, upozorňuje Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, ktorý sa venuje príprave aktivít pre deti aj vzdelávaniu učiteľov.

"Za najdôležitejší aspekt ekovýchovy považujem samotný zážitok, keď deti majú možnosť vnímať prírodu všetkými zmyslami, keď sa prírody môžu fyzicky dotknúť, nazrieť pod povrch pôdy, namočiť si ruky do studenej vody potoka a prežiť radosť z objavenia živočíchov pod vyloveným kamienkom," opisuje koordinátorka ekovýchovy Daphne Miroslava Šárová.

Kým kedysi stačilo deťom rastliny a živočíchy ukázať a povedať im ich názvy, dnes programy obsahujú hry a zážitkové aktivity zamerané na rozvoj sociálnych kompetencií detí. "Úlohou učiteľa v dnešnej dobe je byť sprievodcom pre žiakov, ktorí spoznávajú svet na základe vlastných objavov a skúseností," myslí si produktová manažérka Daphne Jana Adamová.

Školy využívajú aj možnosť výletov a exkurzií do chránených území, kde si deti priamo spájajú činnosť ľudí s dosahmi na prírodné ekosystémy. Daphne pozýva školy aj do takzvaných území európskeho významu, kde výskyt vzácnych druhov a biotopov prispel k tomu, že boli zaradené do Európskej sústavy chránených území Natura 2000.

V tomto roku sa takýchto programov zúčastnilo viac ako 3000 žiakov z vyše 50 základných a materských škôl. Finančne ich podporila Európska únia aj Ministerstvo životného prostredia SR. Okrem programov pre žiakov a vzdelávania učiteľov vďaka projektu vznikli aj publikácie a materiály, ktoré inšpirujú k častejšiemu pobytu detí v prírode.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

22.01.2019 08:16

Ako v školách motivovať k úsporám energie s minimálnymi nákladmi

Približne 15 až 20 litrov vody možno ušetriť, ak nenecháte pri umývaní zubov po celý čas pustenú vodu. Aj to bolo jedným zo zistení experimentov, ktoré si vyskúšali žiaci na základnej škole v obci Výčapy Opatovce v rámci medzin...
22.03.2018 10:56

Nadácia Pontis po druhý raz ocení projekty, ktoré pomáhajú zmene vzdelávania

Ktoré inovatívne prístupy postúpili do finále Ceny Generácia 3.0?
20.11.2017 15:30

Učebnice budúcnosti (podľa štandardu Web 3.0)

Aký majú potenciál? Žijeme v dobe masívneho nástupu inteligentných informačných technológií. Naše mobily majú v sebe zabudovaných inteligentných asistentov (napr. Siri, Cortana), do praxe sa dostávajú autonómne humanoidné robo...