Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
15.04.2020 07:15

Dobrý učiteľ lavice nepotrebuje. Žiakov by však mal vidieť

Pracovné listy kontakt nenahradia. Pandémia zatvorila školy a učitelia sa s neočakávanou situáciou musia popasovať, ako vedia. Mnohí z nich svojim žiakom a študentom posielajú zadania e-mailom, iní využívajú školské portály a ďalší skúmajú možnosti, ktoré im ponúkajú technológie.

Spoločnosť Cisco sa im rozhodla pomôcť. Školám a pedagógom ponúka bezplatne svoj nástroj na videokomunikáciu Cisco Webex Meetings. Učitelia vďaka nemu môžu zostať so žiakmi v kontakte napriek tomu, že sa triedy dočasne presunuli do domácností. 

Ako naživo

Zo školy jedinečný priestor nerobia len odovzdávané vedomosti, ale najmä kontakt učiteľa so žiakom. Ten je mimoriadne dôležitý najmä na nižších stupňoch. Problém vzdialenej komunikácie riešia technológie už dlhší čas, no až video umožňuje primeranú náhradu skutočného vyučovania. Nie náhodou človek prijíma väčšinu informácií zrakom. Očný kontakt poskytuje spätnú väzbu; možnosť sledovať tvár hovoriaceho, jeho mimiku a gestikulácie pomáhajú sústrediť sa.

Začať s vyučovaním na diaľku nie je  vôbec zložité. Učiteľovi stačí registrácia a inštalovaná aplikácia Cisco Webex Meetings, študentom netreba ani to - stačí im len zariadenie s pripojením na internet. Aj pedagóg môže pracovať odkiaľkoľvek - laptop s kamerou funguje rovnako dobre ako smartfón alebo tablet.

Virtuálna trieda

Každý učiteľ má k dispozícii vlastnú virtuálnu triedu, z ktorej si organizuje vyučovanie. Jej adresu pošle e-mailom alebo cez chat študentom, ktorých sa to týka (keďže na druhom stupni ZŠ a na strednej škole vyučuje viacero tried). Študentom na odkaz stačí len kliknúť. Ak sa pripoja pred začiatkom virtuálnej vyučovacej hodiny, čakajú v predsieni, po pokyne učiteľa sa všetci dostanú do triedy, kde sa navzájom uvidia a môžu spolu komunikovať.

Virtuálna trieda sa 5 minút po začiatku hodiny automaticky zamkne, aby oneskorenci nevyrušovali. Je však plne pod kontrolou učiteľa - ten ju môže podľa potreby zamykať, odomykať, pozývať hostí, žiakom stlmiť zvuk mikrofónu alebo vyrušujúcich jednoducho vylúčiť z hodiny.

Kolektívna a samostatná práca i testy

Komunikácia medzi učiteľom a žiakom sa však neobmedzuje len na vzájomný rozhovor a očný kontakt. Učiteľ má k dispozícii všetky možnosti modernej technológie. Žiakom môže na ich displejoch napríklad zobraziť obsah svojej obrazovky - to sa hodí pri vysvetľovaní učiva. Funguje to aj naopak - ak trebárs študent niečomu nerozumie, môže ukázať svoje poznámky.

Samozrejmosťou je práca na dokumentoch - opäť, učiteľ sa môže podeliť o súbor, ktorý má na svojom počítači alebo môže celá trieda (prípadne menšie skupinky) pri riešení úlohy pracovať na jednom dokumente. K dispozícii je aj virtuálna tabuľa, na ktorú môžu všetci účastníci kresliť a svoje výtvory neskôr ukázať ostatným.

Súčasná mladá generácia je zvyknutá na textovú komunikáciu a tak príde vhod funkcia chatu - tu môžu napríklad počas výkladu učiteľa žiaci písať svoje otázky bez toho, aby pedagóga prerušovali; učiteľ môže týmto spôsobom nadviazať aj súkromnú komunikáciu s konkrétnym študentom.

Cisco Webex Meetings ponúka učiteľom aj možnosť, ktorá študentov veľmi nepoteší: vstavaný nástroj tvorby formulárov možno jednoducho využiť na rýchle testovanie. Učiteľ si pripraví otázky s možnosťami, nastaví prípadný časový limit a žiaci test priamo na hodine vyplnia, Cisco Webex ho automaticky vyhodnotí a poskytne učiteľovi aj  prehľadný výsledok o celkovej úspešnosti pri jednotlivých otázkach.

O dôvernosť vymieňaných informácií sa pritom škola nemusí báť. Cisco je aj bezpečnostná firma a tak Cisco Webex ponúka možnosť spolupráce bez kompromisov v bezpečnosti. Celá komunikácia prebieha v šifrovanom režime, takže nehrozí nebezpečenstvo úniku citlivých údajov žiakov alebo školy.

Zadarmo do konca školského roka

Spoločnosť Cisco teraz svoje riešenie Cisco Webex Meetings ponúka až do konca školského roka bezplatne. Na webovej stránke https://www.webex.com/webexremoteedu.html  sa okrem registračného formulára nachádza aj viac nápadov, ako premeniť Cisco Webex Meetings na virtuálnu školu či ďalšie návody a rady. 

Cisco pre učiteľov pripravilo aj webináre, na ktorých sa naučia využívať nástroje na vyučovanie na diaľku čo najefektívnejšie. Webináre v pondelok a utorok sú určené pre začiatočníkov, tie štvrtkové zase pre pedagógov, ktorí už základy s Webex Meetings zvládli a chcú používať aj pokročilejšie funkcie. 

Webináre sú dostupné online v týchto časoch:

S inštaláciou, nastavením alebo jednotlivými funkciami môžu učiteľom pomôcť a poradiť odborníci Cisco aj prostredníctvom e-mailu webexsk@cisco.com.  

Ako vyzerá vyučovanie cez Webex Meetings si školy môžu pozrieť na:


 

Súvisiace články

11.06.2019 16:22

Zapojte do výuky program na písanie všetkými desiatimi

To najlepšie, čo môžete svojich žiakov v škole naučiť, je ponúknuť im niečo, čo využijú aj v bežnom živote. Jednou z týchto zručností je písanie všetkými desiatimi prstami, ktoré sa im využijú takpovediac kedykoľvek. Zapojte sa...
26.06.2019 13:31

Digitálna gramotnosť detí rozdeľuje Slovensko

Prieskum digitálnej gramotnosti detí ukázal, že to nie je až také ružové, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Chudobná časť populácie výrazne zaostáva.
15.02.2018 17:49

Takmer 80 SOŠ získa vyše 50 mil. eur na svoju modernizáciu

Matečná: "K dnešnému dňu podporíme 77 odborných škôl, ktoré získajú viac ako 50 miliónov eur na technické vybavenie. Tieto školy sú rozmiestnené po celom území Slovenska. Peniaze pôjdu na materiálno-technické vybavenie pracovís...