Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
03.05.2018 19:22

Kariéra vo vede či IT? Slovenským dievčatám chýbajú inšpiratívne vzory

Záujem dievčat o kariéru vo vede či IT sa takmer zdvojnásobí, keď majú vo svojom okolí vzor.

Takmer polovica mladých Sloveniek prejavila záujem o kariéru vo vede či IT, no napriek tomu si túto cestu naozaj zvolí iba štvrtina z nich, ako ukazujú štatistiky.

Podľa nedávneho prieskumu na vine nie je nedostatočná podpora rodiny, ale skôr nedostatok ženských vzorov z praxe.

Nové zistenia z európskej štúdie spoločnosti Microsoft, ktorá zahŕňala 11 500 dievčat a mladých žien vo veku 11 až 30 rokov odhalila úzke prepojenie medzi životnými vzormi a motiváciou či záujmom dievčat o kariéru v technických či prírodovedných odboroch (STEM). 

Do prieskumu sa zapojilo aj 500 slovenských dievčat a mladých žien a čísla ukázali, že ich záujem o prírodovedné a technické predmety sa takmer zdvojnásobil, keď mali vo svojom okolí pozitívny vzor z odboru (iba 14 % dievčat bez vzoru prejavilo záujem o STEM v porovnaní s 27 % dievčat, ktoré vzor mali).

Najviac vzory ovplyvnili ich záujem o kariéru v IT, kde záujem dievčat stúpol až o 21 %, čo je pozitívna správa najmä v situácii, keď dievčatá predstavujú iba približne 12 % z celkového počtu študentov na technických vysokých školách na Slovensku.

"Najväčším a jediným motivátorom zájmu slovenských dievčat o technické a prírodovedné odbory sú praktické zážitky a skúsenosť s aplikáciou STEM v reálnom živote. Podpora zo strany rodiny hrá výrazne menšiu rolu ako v iných európskych krajinách," povedala Lenka Čábelová z Microsoft Česká republika a Slovensko.

Čo je však dôležitejšie, mladé ženy so vzorom preukázali výrazne viac nadšenia pre kariéru v týchto oboroch – 57 % tých, čo vzor majú v porovnaní s 32 % bez vzoru. To je 25 % nárast a podstatne viac ako európsky priemer (15 %), čo ukazuje, aké sú vzory a preklady pre slovenské mladé ženy dôležité. 

"Alarmujúce ale je, že iba štvrtina mladých žien, ktoré majú záujem o prácu v STEM odboroch, v ních dnes aj naozaj pracuje. To predstavuje obrovskú príležitosť premeniť túto vášeň na realitu. Ženy dnes reprezentujú iba 30 % pracovníkov v európskom IT a čím skôr príde spoločnosť s komplexnou stratégiou, ako motivovať viac slovenských dievčat pre štúdium technických a prírodovedných smerov a následne pre prácu v týchto odboroch, tým lepšie sa dokážeme pripraviť a formovať budúcnosť," povedala Lenka Čábelová z Microsoftu. 

Zatiaľ čo prieskum zdôraznil pozitívny vplyv životných vzorov na záujem dievčat o štúdium technických smerov, takisto odhalil aj znepokojujúcu skutočnosť, že IT a iné technické smery o dievčatá prichádzajú už vo veku 12 rokov, kedy sa väčšina ešte len rozhoduje pre štúdium na strednej škole.


 

Súvisiace články

24.04.2018 09:56

Žiaci základných škôl sa už môžu hlásiť na Nitriansku letnú univerzitu

Žiaci základných škôl, ktorí si chcú počas prázdnin vyskúšať štúdium na vysokej škole, sa môžu do 11. mája prihlásiť na Nitriansku letnú univerzitu (NLU). Projekt každoročne organizuje Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU...
22.03.2018 12:33

Dopyt po profesionálnych kuchároch pretrváva

Kuchár je napriek množstvu škôl a absolventov stále nedostatkovým odborom. Na dobrom kuchárovi totiž reštaurácia stojí a padá. Odbornosť a inovatívny prístup, ktoré žiak získa počas štúdia vedia oceniť zamestnávatelia aj zákazn...
30.09.2019 09:00

Najväčšia súťaž pre školy v čítaní je tu aj v tomto školskom roku!

Žiaci prvého stupňa základných škôl na Slovensku sa môžu aj v tomto školskom roku prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 6. Najväčšiu súťaž, ktorá už po šiesty raz rozvíja u žiakov č...