Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
13.03.2018 16:21

Každý človek má nejaký talent, je dôležité, aby ho objavil

Ako odomknúť vlastný potenciál, ale aj ako sa dokázať lepšie presadiť v spoločnosti, to sú témy školenia, ktoré pre mladých ľudí z detských domovov pripravila organizácia Úsmev ako dar v spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne.

Školenie je súčasťou projektu Domováci domovákom, je to jedna zo vzdelávacích a rozvojových aktivít, ktoré majú deti v detských domovoch pripraviť do života tak, aby si boli vedomé svojej hodnoty pre spoločnosť a boli schopné postarať sa o seba a neskôr aj o budúcu rodinu. K tomu má prispieť aj stretnutie s koučom a bývalým Prezidentom pre Európu spoločnosti Microsoft Janom Mühlfeitom a so spoluzakladateľkou a lektorkou Odomykania detského potenciálu Katarínou Novotnou.

,,Mám rada nové výzvy, nových ľudí, ktorí svojimi skúsenosťami dokážu obohatiť druhých. Pán Mhlfeit je veľmi uznávaný vo svojom odbore a oceňujem, že príde medzi nás a že má snahu s nami spolupracovať. Som zvedavá, čo si pre nás prichystal," povedala Deana Jurčová, koordinátorka projektu Domovácky parlament.

Hlavným cieľom školenia bude to, aby mladí ľudia v sebe dokázali objaviť svoj potenciál. ,,Chceme im ukázať, že každý človek má nejaký talent a môže v živote robiť niečo, čo ho baví a napĺňa. Tiež sa zameriame na inšpiráciu a prácu s naším vnútrom. Pre mladých vyrastajúcich v detských domovoch je veľmi dôležité, aby dokázali pracovať aj s vlastnou mysľou, mentálnou odolnosťou a všetkými prekážkami, ktoré im život pripravil, či ešte len prichystá," hovorí Jan Mühlfeit.

Počas školenia sa však prednášajúci budú venovať aj iným témam, napríklad tomu, ako funguje náš mozog v dnešnom rýchlom svete a pripravené sú i rôzne praktické cvičenia. ,,Pre nás sú tieto semináre výnimočné, lebo možnosť pracovať práve s ľuďmi z detských domovov je aj pre nás škola života. Nemyslíme si totiž, že by sa mali až tak zle z existenčného hľadiska, ale žiaľ, často sa stretávajú s tým, že ich spoločnosť ľutuje a oni potom majú skreslený pocit, že sú menejcenní. A to nie je pravda. My ich preto chceme povzbudiť, aby na sebe pracovali, zdokonaľovali svoje schopnosti a aj vďaka tomu si mohli plniť svoje sny. Dúfam, že si spoločne užijeme skvelý deň," doplnila Katarína Novotná.
 
Školenia sa zúčastní 60 mladých ľudí z detských domovov z rôznych regiónov Slovenska. „Máme veľkú radosť, že Jan Mühlfeit a Katka Novotná prinesú na naše školenie tento jedinečný projekt na tému odomykania svojho potenciálu. Posilnenie sebadôvery, podpora motivácie, rozvoj svojich silných stránok môžu priniesť novú perspektívu do ich životov. Veríme, že táto skúsenosť mladých nielen inšpiruje, ale aj posilní pri výbere svojej vlastnej cesty a uplatnenia sa v živote," uviedla Danica Lacová, Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Úsmev ako dar sa už 35 rokov stará o to, aby deti mohli bezpečne vyrastať v rodinách, ideálne tých vlastných. Vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje systémovú svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania, či domy na polceste pre mladých bez rodinného zázemia, poskytuje opusteným deťom oporné vzťahy, napĺňa ich potreby v oblasti voľného času a osobnostného rozvoja, sieťuje kompetentných odborníkov a podieľa sa na tvorbe legislatívnych noriem. Plnohodnotné a harmonické detstvo v kruhu  rodiny je nezastupiteľnou hodnotou ako pre každé dieťa, tak pre celú spoločnosť. Táto hodnota si zaslúži našu ochranu a deti, ktorým ju nemôžu sprostredkovať vlastní rodičia, si zaslúžia našu podporu. Programy spoločnosti Úsmev ako dar vznikli a trvajú práve preto, aby podporu deťom a ich rodinám dlhodobo prinášali.

Súvisiace články

31.08.2018 09:15

"The Real Deal" konferencia angličtinárov

Pozývame všetky učiteľky a učiteľov angličtiny na 4. konferenciu Slovenskej komory angličtinárov/iek(SKA/SCET) v dňoch 28. - 29. septembra 2018 do Košíc. Tentokrát nás bude hostiť Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šaf...
17.01.2018 17:50

Do vzdelávacieho programu Misia modrá planéta sa zapojilo okolo 6500 žiakov

Do celoslovenského projektu výučby environmentálnej výchovy na základných školách s názvom Misia modrá planéta sa zapojilo okolo 6500 žiakov z 280 škôl. Uviedol to počas tlačovej konferencie v Bratislave Ján Machaj, riaditeľ ne...
18.03.2019 12:18

TAJOMSTVO VYŠŠÍCH ZISKOV

v 13-dielnej knižnej edícii Herberta N. Cassona