Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
20.06.2019 16:40

Mladí slovenskí vedci sa v USA v konkurencii rovesníkov opäť nestratili

Viac ako 1 500 stredoškolákov z vyše 70 krajín sveta sa predstavilo na najprestížnejšej projektovej súťaži tejto kategórie Intel ISEF (International Science and Engineering Fair). Konala sa v dňoch 13.-17. mája 2019 v meste Phoenix v americkom štáte Arizona. Ani v tomto roku sa na nej mladí vedci zo Slovenska nestratili.

Stredoškoláci Aneta Dunajová (Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Snine) Peter Škripko a Ján Maťúfka (obaja z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove) si postup na ISEF zaslúžili ako finalisti Festivalu vedy a techniky AMAVET. Peter a Ján získali veľmi pekné 4. miesto v kategórii Materiálové vedy so spoločným projektom „Náhrada syntetických UV-absorbentov lignínom". Aneta prezentovala v kategórii Biomedicínske inžinierstvo projekt „Detekcia vírusu chrípku impedimetrickým biosenzorom".

„Som rád, že na tejto najprestížnejšej svetovej súťaži pre stredoškolákov opäť zaviala slovenská vlajka. Z Festivalu vedy a techniky AMAVET viem, že máme veľmi šikovných a talentovaných žiakov, len im treba vytvoriť priestor na sebarealizáciu a „posunúť" ich do sveta, aby svoje vedátorské projekty mohli porovnať so svojimi rovesníkmi vo svete," uviedol vedúci slovenskej výpravy a jeden z porotcov celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET RNDr. Michal Zajaček, PhD.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

22.01.2019 08:16

Ako v školách motivovať k úsporám energie s minimálnymi nákladmi

Približne 15 až 20 litrov vody možno ušetriť, ak nenecháte pri umývaní zubov po celý čas pustenú vodu. Aj to bolo jedným zo zistení experimentov, ktoré si vyskúšali žiaci na základnej škole v obci Výčapy Opatovce v rámci medzin...
18.08.2017 10:34

VRÁBEĽSKÍ HVEZDÁRI "PONOCOVALI"

Nočná obloha inšpirovala básnikov k napísaniu mnohých básní. Mladých astronómov zo ZŠ Levická 903 letné noci inšpirovali k odhaľovaniu jej krás i tajomstiev.
13.03.2018 16:21

Každý človek má nejaký talent, je dôležité, aby ho objavil

Ako odomknúť vlastný potenciál, ale aj ako sa dokázať lepšie presadiť v spoločnosti, to sú témy školenia, ktoré pre mladých ľudí z detských domovov pripravila organizácia Úsmev ako dar v spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporite...