Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
20.06.2019 16:40

Mladí slovenskí vedci sa v USA v konkurencii rovesníkov opäť nestratili

Viac ako 1 500 stredoškolákov z vyše 70 krajín sveta sa predstavilo na najprestížnejšej projektovej súťaži tejto kategórie Intel ISEF (International Science and Engineering Fair). Konala sa v dňoch 13.-17. mája 2019 v meste Phoenix v americkom štáte Arizona. Ani v tomto roku sa na nej mladí vedci zo Slovenska nestratili.

Stredoškoláci Aneta Dunajová (Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Snine) Peter Škripko a Ján Maťúfka (obaja z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove) si postup na ISEF zaslúžili ako finalisti Festivalu vedy a techniky AMAVET. Peter a Ján získali veľmi pekné 4. miesto v kategórii Materiálové vedy so spoločným projektom „Náhrada syntetických UV-absorbentov lignínom". Aneta prezentovala v kategórii Biomedicínske inžinierstvo projekt „Detekcia vírusu chrípku impedimetrickým biosenzorom".

„Som rád, že na tejto najprestížnejšej svetovej súťaži pre stredoškolákov opäť zaviala slovenská vlajka. Z Festivalu vedy a techniky AMAVET viem, že máme veľmi šikovných a talentovaných žiakov, len im treba vytvoriť priestor na sebarealizáciu a „posunúť" ich do sveta, aby svoje vedátorské projekty mohli porovnať so svojimi rovesníkmi vo svete," uviedol vedúci slovenskej výpravy a jeden z porotcov celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET RNDr. Michal Zajaček, PhD.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

01.04.2019 07:36

Je radikalizácia mladých ľudí relevantnou témou pre prácu s mládežou?

V dňoch 12. – 14. marca 2019 v Bratislave zorganizovala IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže medzinárodnú konferenciu s názvom „Radikalizácia mládeže!? Príčiny a prevencia extrémizmu v práci s mládežou“.
30.04.2018 10:56

O odbor kynológia na strednej odbornej škole v Lučenci majú deti záujem

Odbor kynológia, ktorý Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy (SOŠHSaD) v Lučenci zaviedla v roku 2015, je úspešný a deti oň majú záujem. TASR to potvrdil pedagóg a majster odborného výcviku Martin Majer, podľa ktor...
13.05.2017 07:52

Horúca správa o úspechu slovenských študentov v USA

Adrián Páleš, Filip Tomáška a Peter Škripko.Len sedemnásť až dvadsaťroční stredoškoláci a už majú za sebou svetový úspech. Ich um predčil mnohých rovesníkov a slovenská vlajka viala na počesť dvoch bronzových umiestnení na pres...