Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
05.03.2018 18:28

Na tábor ŽU Internet vecí zábavnou formou prišlo vyše 100 stredoškolákov

Na pôde Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity (ŽU) v Žiline sa v pondelok zišlo vyše 100 stredoškolákov z celého Slovenska, ktorí sa do konca týždňa zúčastnia na IT tábore Internet vecí zábavnou formou.

Podľa dekana Fakulty riadenia a informatiky ŽU Emila Kršáka neustále klesá záujem o technické smery, špeciálne o informatiku a robotiku. "Pokles na technických univerzitách je výrazný. Bohužiaľ, žiaci už na stredných školách nemajú úplne presnú predstavu, o čo v informatike a robotike ide. Majú trochu strach z matematiky a majú pocit, že to je technicky veľmi náročné. Druhý problém je, že si to na strednej škole poriadne nevyskúšajú. Informatika sa na stredných školách učí dosť povrchne, alebo spôsobom, ktorý žiaka nemotivuje vyskúšať si to," povedal Kršák.

"Preto robíme akcie pre stredné aj základné školy. Myslíme si, že žiak by mal začať zisťovať, či to v sebe má alebo nie už v desiatich – dvanástich rokoch. A ak to tam nájde, je veľká šanca, aby pokračoval až na inžinierskom štúdiu a keď skončí, aby bol úspešný. Lebo dnes je informatikov a ľudí, ktorí vedia počítačové inžinierstvo, veľmi málo. Sú veľmi žiadaní," zdôraznil dekan Fakulty riadenia a informatiky ŽU.

Jedným z organizátorov tábora je Michal Hodoň z Fakulty riadenia a informatiky ŽU. "Nahlásilo sa 108 študentov a päť pedagógov zo stredných škôl z celého Slovenska. V rámci týždňa sa zoznámia s programovaním elektronických zariadení. Najskôr si to zariadenie sami zostavia a potom sa budú snažiť nejakým spôsobom ho naprogramovať, vymyslieť nejaké bliknutie ledky, až po komunikáciu. To je vlastne internet vecí. Toto im chceme ukázať v praxi," vysvetlil Hodoň.

Prezident združenia Z@ICT - žilinského IT klastra Marián Koprda podotkol, že firmy v Žilinskom kraji stále pociťujú nedostatok IT odborníkov. "Posledné dva roky prichádzajú ďalšie spoločnosti. Spoločnosti, ktoré sú tu, chcú rásť. Pracovnej sily je naozaj málo a tieto podporné aktivity smerujú k tomu, aby to bolo lepšie. Posledné dva roky vnímame, že záujem nedokáže pokryť ani Žilinská univerzita. Preto sa snažíme pritiahnuť pozornosť takýmito podpornými akciami," uviedol Koprda.

Účastníkom IT tábora je aj Denis Kurčina z Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove. "Mám záujem o štúdium informatiky a zdala sa mi to dobrá príležitosť nakuknúť do robotiky a celkovo do diania v praxi. Na tejto fakulte prvýkrát, ale bol som už aj na Letnej škole na Univerzite Komenského v Bratislave. Neskôr by som sa chcel venovať softvéru aj hardvéru a spojitosti v robotike," dodal študent námestovského gymnázia.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

20.11.2018 17:01

Aké výhody ponúka študentom duálne vzdelávanie?

Vzdelávanie, ktoré spája teóriu s praxou, je už roky samozrejmou súčasťou prípravy budúcich pacujúcich v západoeurópskych krajinách. U nás voľakedy tiež fungovalo celé desaťročia a teraz sa k nemu vraciame. Lebo bolo dobré a vý...
18.04.2018 09:30

Enviroprojekt Lesov SR má upozorniť na lykožrúta ako na spoločenský problém

Dovedna dvadsať študentov zo Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku a gymnázií z Banskej Bystrice sa v týchto dňoch spoločne s lesníkmi štátneho podniku Lesy SR zapojí na Donovaloch do projektu S lapačmi do lesa.
26.03.2020 11:38

Mimovládne organizácie s ministerstvom školstva pripravili portál pre žiakov a rodičov

Viac ako 100 webinárov, on-line hodín, odporúčania pre učiteľov, odborných zamestnancov, poradne, rodičov aj vysoké školy. To všetko už od dnes nájdete na www.ucimenadialku.sk. Stránka vznikla v spolupráci viacerých mimovládnyc...