Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
30.04.2018 10:56

O odbor kynológia na strednej odbornej škole v Lučenci majú deti záujem

Odbor kynológia, ktorý Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy (SOŠHSaD) v Lučenci zaviedla v roku 2015, je úspešný a deti oň majú záujem. TASR to potvrdil pedagóg a majster odborného výcviku Martin Majer, podľa ktorého po skončení štvorročného štúdia bude mať žiak znalosti z veterinárnej oblasti, výcviku a výživy psov, správania sa zvierat či výstavníctva.

"Pridali sme aj dva špecifické predmety. Jedným je legislatíva v kynológii, ktorá je v súčasnom období s prihliadnutím na nový zákon o tom, že pes nebude vecou, dosť dôležitá. Druhým predmetom sú zásady vedenia kynologických prevádzok," uviedol Majer s tým, že absolventi uvedeného odboru by mali byť schopní pracovne sa uplatniť v kynologickej oblasti.

"Teda všetky zložky, ktoré využívajú psov. Od colníkov, cez Zbor väzenskej a justičnej stráže až po Policajný zbor," dodal.

Záujem o toto špecifické štúdium sa podľa jeho slov počas troch rokov existencie odboru zvýšil. "V prvom ročníku sme začínali s deviatimi kynológmi. V súčasnosti sme za tri ročníky na počte 45 študentov," konkretizoval pedagóg, podľa ktorého sa snažia vsadiť okrem iného na skutočnosť, že každý žiak môže mať hneď od prvého ročníka psa, ak splní isté požiadavky ohľadom dochádzky a prospechu.

Odbor kynológia možno v SR študovať iba na niekoľkých stredných školách. SOŠHSaD je jedinou v rámci Banskobystrického kraja, ktorá takéto štúdium poskytuje.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

05.04.2018 09:33

AJA otvára brány deťom, ktoré objavujú čaro technológií

Od 16. apríla sa môžu začať prihlasovať deti z Trnavy i širokého okolia vo veku od 12 do 14 rokov na letnú Automobilovú junior akadémiu (AJA). Jej tretí ročník ponúkne týždenný vzdelávací a zážitkový program pre tých, ktorým uč...
27.05.2017 14:01

Unikátna forma duálneho vzdelávania v strednej Európe

Paríž v Bratislave alebo Diabol nosí Pradu. Už aj v Bratislave. V septembri začnú zimný semester prví druháci na francúzskej fashion univerzite MOD´SPE Paris Central Europe. V týchto dňoch stále prebiehajú prijímačky. A ani poč...
24.12.2017 15:30

Rétor v politike, politik v rétorike

Podľa filozofa Platóna sa múdrym výrokom prihováral ľuďom jeho nezabudnuteľný učiteľ Sokrates, ktorý sám nenapísal a nezanechal po sebe žiadne literárne dielo, a preto jeho žiakovi musíme veriť. Svoje rečnícke schopnosti a múdr...