Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
15.05.2018 12:53

Odborní operátori prevádzky a ekonomiky dopravy sa uplatnia v rôznych pozíciách železničnej dopravy

Absolventi odboru operátor prevádzky a ekonomiky dopravy nájdu uplatnenie ako výpravcovia, dozorcovia prevádzky, komandujúci, technológovia, prevádzkoví dispečeri, kontrolní dispečeri, kontrolóri dopravy či dopravní námestníci. Na trhu práce chýbajú najmä profesionálni výpravcovia a rušňovodiči.

„Otec je výpravca, odmalička ma viedol k železnici a mňa samého vlaky tiež veľmi zaujímali a zaujímajú," hovorí s nadšením v hlase druhák v odbore operátor prevádzky a ekonomiky dopravy na Dopravnej akadémii v Trenčíne Filip Sovák. Tvrdí, že v kancelárii by pracovať nechcel, láka ho práca výpravcu, ktorý sa, ako sám hovorí,  dopravy takpovediac priamo dotýka. 

„Mám odbornú prax a teraz od apríla som ako druhák už na stanici, kde sa zaúčam najskôr na prácu výhybkára. V treťom ročníku by som mal zložiť výhybkárske skúšky, aby som mohol prejsť na výpravcu. Štvrtý ročník je už nadstavba a po maturite skončím minimálne ako výpravca," spresnil Filip. Podľa vlastných slov takýmto spôsobom naberie lepšiu prax. „Už budem vedieť, čo ma čaká po skončení školy, viacero vecí už budem ovládať. Je to lepšie, ako sa len učiť teóriu a nemať prax, lebo tí, ktorí skončia školu a nemajú vôbec žiadnu prax si podľa mňa nebudú veriť a bude sa im ťažšie začínať," myslí si. 

Žiak v rámci štúdia tohto odboru získava komplexné znalosti a zručnosti a je schopný už pred nástupom do praxe vykonávať väčšinu úkonov a procesov. U zamestnávateľa má zabezpečené praktické vyučovanie s najmodernejšími technológiami, rovnako ako aj podporu počas celého štúdia či už v podobe motivačného štipendia, stravovania či pracovného oblečenia a obuvi. Pri klasickom štúdiu tohto odboru na Dopravnej akadémii v Trenčíne získavali žiaci prax a pracovné návyky len v odbornej učebni na praktickom vyučovaní, v rámci duálneho systému sa prakticky vzdelávajú aj na zmluvných pracoviskách, na železničných staniciach.

Žiaci, ktorí neštudujú v duálnom systéme majú tiež možnosť sa prakticky vzdelávať v dopravnej sále, ale ako podotýka Filip, nebudú v reálnej doprave a zostanú iba pri simulácií. „A to je oproti fungovaniu v reálnom živote vždy rozdiel. Na simulácií sa tiež môže všeličo stať, ale v reáli som za to už zodpovedný. Nemôžem napríklad poslať vlaky na jednu koľaj oproti sebe. Musím spĺňať nejaké predpoklady a testy," vysvetlil. 

Najviac sa mu pozdáva práca výpravcu, dokonca až tak, že uvažuje či by sa vôbec chcel dostať v rámci kariéry vyššie. „Asi iba výpravcu. Ale uvidíme, ako všetko dopadne, možno budem aj kariérne rásť. Výpravca je z tejto školy minimum, ale mňa to baví, je to môj sen," zamyslel sa. Uvažuje však tiež o štúdiu na vysokej škole, ktoré podporuje aj zamestnávateľ. 

Absolvent odboru operátor prevádzky a ekonomiky dopravy vie po skončení štúdia používať grafikon vlakovej dopravy, dokáže sa pohotovo orientovať v služobných a prevádzkových predpisoch, okamžite reagovať a robiť účinné opatrenia pri hroziacom nebezpečenstve v dopravnej prevádzke. Ovláda tiež oznamovacie a zabezpečovacie zariadenia všetkých druhov a stavbu vlakových ciest. Aj keď sa to na prvý pohľad či prvé počutie nezdá, o tento odbor majú záujem aj dievčatá. V prvom a v druhom ročníku Dopravnej akadémie v Trenčíne ich je celkovo osem. 

ŠIOV

Uč sa, získaj prácu a zarábaj už na strednej
Prehľad stredných škôl a zamestnávateľov zapojených do duálneho vzdelávania


 
 

Súvisiace články

11.06.2019 16:22

Zapojte do výuky program na písanie všetkými desiatimi

To najlepšie, čo môžete svojich žiakov v škole naučiť, je ponúknuť im niečo, čo využijú aj v bežnom živote. Jednou z týchto zručností je písanie všetkými desiatimi prstami, ktoré sa im využijú takpovediac kedykoľvek. Zapojte sa...
03.07.2019 10:17

Pätina dievčat uvažuje o štúdiu informatiky a kariére v tejto oblasti

Podľa najnovšieho reprezentatívneho prieskumu INŠTITÚTU PRE VEREJNÉ OTÁZKY (IVO) o štúdiu informatiky alebo podobného odboru uvažuje celkovo 21% dievčat vo veku 14 – 17 rokov. Ďalších 22% dievčat si vie predstaviť svoju budúcu...
01.04.2019 07:39

Slovenskí a českí odborníci diskutovali o vzdelávaní a potrebách trhu práce

Výzvy spojené s priemyselnou revolúciou 4.0, optimalizácia systému vzdelávania, vyššia flexibilita vzdelávacích ciest jednotlivca, validácia a uznávanie výsledkov predošlého vzdelávania či adaptácia vzdelávania na potreby trhu ...