Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
13.04.2018 11:01

Školáci v banke, bankári v škole

Štyridsať deviatakov zo základných škôl a rovnaký počet zamestnancov a manažérov banky sa prvýkrát stretlo na pôde banky a spoločne diskutovali o témach v oblasti finančnej gramotnosti, a to vďaka spolupráci programu Teach for Slovakia a Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Zlé výsledky vo finančnej gramotnosti

"Bolo to veľmi zaujímavé, naučili nás, ako narábať s peniazmi a čo je v živote dôležité, ako si správne ušetriť," zhrnula svoje dojmy z workshopu deviatačka z Malaciek. 

Prečo práve táto téma? Na Slovensku dnes existuje vysoká nerovnosť v prístupe ku kvalitnému vzdelaniu, pričom obsadzujeme tridsiatu priečku z tridsiatich troch krajín OECD podľa meraní funkčných zručností. Finančná gramotnosť nie je výnimkou ─ Slovensko sa nachádza na najnižších miestach, pričom zaznamenalo významný pokles oproti predchádzajúcim rokom.

Finančná gramotnosť ako priorita

A práve jednou z priorít Nadácie Slovenskej sporiteľne v súčasnosti je podpora finančnej gramotnosti a vzdelávania v tejto oblasti.  „S témou finančnej gramotnosti sa stretáva každý z nás už od mladého veku. Považujeme za dôležité, aby sa deti, keď vyrastú, vedeli zodpovedne správať a informovane rozhodovať pri svojich finančných rozhodnutiach. Sme presvedčení, že tieto dôležité oblasti treba rozvíjať už v mladom veku, a preto vzdelávaniu venujeme mimoriadnu pozornosť," povedala správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne Danica Lacová. 

Preto Slovenská sporiteľňa nadviazala priamu spoluprácu so školami, na ktorých pôsobí Teach for Slovakia – makroekonomička Katarína Muchová a vedúca finančného controllingu Andrea Blažová svojimi workshopmi obohatili deti na ZŠ Záhorácka v Malackách už v minulom školskom roku. 

_________

V stredu sa na pôde banky stretlo 40 žiakov zo ZŠ Záhorácka v Malackách a ZŠ Nejedlého v Dúbravke s viacerými manažérmi a zamestnancami Slovenskej sporiteľne. Pre žiakov bol pripravený bohatý interaktívny program. Okrem workshopov o osobnom plánovaní rozpočtu a zahraničných menách, navštívili rôzne oddelenia ústredia Slovenskej sporiteľne.

_________

V budúcom školskom roku plánuje Slovenská sporiteľňa a Teach for Slovakia rozšíriť podobný formát spolupráce aj ďalej do regiónov a ďalších škôl.

"Je skvelé, že si žiaci mohli prakticky prejsť touto témou - ja na to plynule nadviažem na hodine občianskej náuky a budem s deťmi ďalej o tejto téme hovoriť," povedal Slavomír Lalík, účastník Teach for Slovakia na ZŠ v Malackách. 

Prečo Nadácia Slovenskej sporiteľne podporuje program Teach for Slovakia

Nadácia Slovenskej sporiteľne ako jedna z najväčších firemných nadácií na Slovensku vníma ako svoju zodpovednosť posúvať našu krajinu vpred prostredníctvom podpory výnimočných projektov v oblasti vzdelávania. Od svojho vzniku Nadácia podporuje finančné a inovatívne vzdelávanie, vzdelávanie znevýhodnených skupín, podporuje tiež start-upy a multikulturalitu. 

"Budúcnosť nášho školstva nezávisí len od skutkov ministra, ale aj od toho čo urobí každý z nás. Preto si veľmi vážim, že Nadácia Slovenskej sporiteľne už štvrtý rok investuje do rozvoja Teach for Slovakia, a tak sme tento rok mohli z viac než 250 prihlásených zapojiť do nášho programu rekordný počet 24 výnimočných mladých ľudí. Títo dnes pôsobia v 20 základných školách po celom Slovensku od Malaciek po Michalovce, kde sa usilujú o to, aby každé dieťa malo šancu v živote uspieť," povedal CEO a zakladateľ Teach for Slovakia Stanislav Boledovič. 


O programe

Teach for Slovakia ako nezávislá občianska iniciatíva je súčasťou medzinárodného programu Teach for All, ktorý úspešne funguje v skoro 50 krajinách sveta s jednotnou víziou – zlepšiť kvalitu školstva a znižovať nerovnosť v prístupe k vzdelaniu tak, aby raz všetky deti mali vzdelanie, ktoré im dá šancu v živote uspieť. Program sa snaží pritiahnuť najtalentovanejších absolventov univerzít, aby predtým, než naštartujú svoje kariéry, išli najskôr na dva roky učiť do škôl v najťažších podmienkach. V dlhodobom horizonte buduje zo svojich „absolventov" komunitu budúcich lídrov, ktorí zažili fungovanie školstva na vlastnej koži a ako úspešné osobnosti v biznise, médiách, politike či školstve sa budú spoločne usilovať o zreformovanie systému vzdelávania na Slovensku.

Viac informácií nájdete na stránke www.teachforslovakia.sk a tiež na Facebooku https://www.facebook.com/teachforslovakia.
 

Súvisiace články

23.05.2017 09:04

Nová mobilná hra deti zabáva, vzdeláva, ale aj motivuje k pohybu

Zábavná logická hra „Záhada grafiťáckej šifry“ je určená hlavne žiakom na 2. stupni základnej školy, za pomoci rodičov ju však môžu hrať aj mladšie deti. Nainštalovaním bezplatnej aplikácie do  smartfónu je tak možné získať hru...
11.06.2019 16:22

Zapojte do výuky program na písanie všetkými desiatimi

To najlepšie, čo môžete svojich žiakov v škole naučiť, je ponúknuť im niečo, čo využijú aj v bežnom živote. Jednou z týchto zručností je písanie všetkými desiatimi prstami, ktoré sa im využijú takpovediac kedykoľvek. Zapojte sa...
15.05.2018 13:19

Fenomény sveta - zážitkové vyučovanie

Prečo loď pláva a ponorka sa neutopí? Čo dokáže voda v krajine? Aký je život kvapky? Prečo voda v mori prúdi? Je voda životodarná tekutina? Je voda nekonečná? Je na Marse voda? Ako vzniká tsunami? Ako para pohla svetom? Ako si ...