Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
04.09.2018 18:17

Stredoškoláci začnú školu neskôr, skúšajú si štúdium na univerzite

Päťdesiatka stredoškolákov zo 140 škôl z celého Slovenska začne tento školský rok neskôr. Rozhodli sa totiž vyskúšať, čo ich čaká, keď budú študovať na univerzite.

Namiesto do školy tak zajtra - 5. septembra nastúpia na Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Budú bývať na  internáte, stravovať  sa v menze, cestovať povestnou 39-nou...  To všetko v rámci Letnej univerzity pre stredoškolákov, ktorú STU organizuje už po 10. raz. 

„Počas troch dní na  univerzite budú stredoškolákov sprevádzať naši študenti, veď od koho iného by sa najlepšie dozvedeli, ako to na STU funguje. Pýtať sa môžu na čokoľvek. Zo skúsenosti ich však každoročne zaujímajú najmä prijímačky, potom ako vyzerajú naše internáty a či študenti na škole riešia aktuálne témy a praktické projekty. Program máme nabitý a počíta sa doslova každá minúta. Počas dňa čakajú na študentov prezentácie a prednášky priamo na fakultách a prehliadky laboratórií. A večer praktické technické a IT workshopy, ktoré pripravujú naši študenti," hovorí Zuzana Mokošová z STU, ktorá program Letnej univerzity pre stredoškolákov (LUS) každoročne koordinuje.

LUS workshopy

Letná univerzita na STU prebieha vždy prvý septembrový týždeň. Počas 9 ročníkov sa jej zúčastnilo už vyše 600 stredoškolákov z celého Slovenska. Nemalá časť z nich v súčasnosti študuje na fakultách STU, niektorí už za tie roky štúdium úspešne ukončili. Program tento rok začína 5. septembra dopoludnia na Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave, popoludní sa študenti presunú do Bratislavy. Bývať budú na internáte Mladá Garda. 

„To najlepšie čo mi LUS-ka poskytla, bolo, že som si mohla vyskúšať život na vysokej škole. Pamätám si na svoje prvé „vysokoškolské" prednášky, ktorými program odštartoval. Prvýkrát som sedela vo veľkej aule a vysokoškolský profesor nám pomocou obyčajných predmetov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote, priblížil rôzne fyzikálne a matematické zákony. Najprv  nám zahral na gitare. Nikdy by som nepovedala, že obyčajné hranie na gitare skrýva v sebe toľko fyziky. Vtedy som si uvedomila, že študovať techniku, je správne rozhodnutie, keďže matematika, fyzika či informatika sa skrýva za všetkým. Zaujímavé boli aj workshopy, ktoré pripravili študenti STU. Chemici pripravili  pokusy -  napríklad ako zapáliť eurobankovku bez toho, aby sa čo i len trošku zničila. So študentmi informatiky  sme lúštili kôdy a šifry a so študentmi z Materiálovotechnologickej fakulty  sme sa snažili vytvoriť pevný a kreatívny obal pre vajíčko , ktoré sme následne vyhadzovali z okna a pozorovali, či dopadne bez prasknutia," hovorí Karin Maliniaková  z Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

stredoškoláci na návšteve STU v rámci Letnej univerzity 

Sama Letnú univerzitu pre stredoškolákov absolvovala a na tomto ročníku bude sprevádzať študentov a pripravovať workshopy. 

LUS 2018 skonči 7. 9.  tradičným odovzdávaním ambasádorských dekrétov v aule Dionýza Ilkoviča na Mýtnej ulici v Bratislave. Stredoškoláci sa tak stanú „ambasádormi" STU, ktorí majú medzi rovesníkmi šíriť povedomie o tom, že štúdium techniky a informatiky má význam pre ich budúcnosť. LUS každoročne podporuje Fond pre rozvoj bytového hospodárstva PSS, a.s., 

Program Letnej univerzity pre stredoškolákov:

streda, 5. september 2018 

 • 09:00 - 09:55      SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE (MTF STU, Bottova ul. Trnava)
 • 10:00 - 12:30      PREHLIADKA FAKULTY (MTF STU)
 • 13:10 - 14:15      presun do Bratislavy
 • 14:15 - 16:45      PREHLIADKA FIIT STU
 • 17:50 - 20:20      PREHLIADKA FEI STU

štvrtok, 6. september 2018

 • 09:15 - 11:45      PREHLIADKA FCHPT STU
 • 12:30 - 15:00      PREHLIADKA SjF STU
 • 15:10 - 17:45      PREHLIADKA SvF STU
 • 20:00 - 22:00      VEČER SO ŠTUDENTMI STU na ŠD Mladá Garda (workshopy) 

piatok, 7. september 2018

 • 09:15 - 11:45      PREHLIADKA FA STU
 • 12:40 - 13:40      PREHLIADKA Ústav manažmentu  STU
 • 14:00 - 14:45      SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE (Aula D. Ilkoviča, Mýtna ul., Bratislava)

    

Na FIITke zábavne

Slovenská technická univerzita v Bratislave: Už 80 rokov ponúka plnohodnotné univerzitné štúdium a perspektívu zaujímavej práce po jej skončení. Úspechy pramenia najmä z prepájania vzdelávania s výskumnou a inžinierskou činnosťou. Na 7 fakultách a 1 ústave študovalo v ostatnom akad. roku 13 108 študentov. V QS World University Rankings 2019 sa umiestnila na  751.-800. mieste. V THE University Ranking 2018 v prvej tisícke svetových výskumne intenzívnych univerzít. V roku 2017 riešili tímy univerzity 334 projektov pre prax a takmer 500 grantových výskumných projektov. 

STUBA

Súvisiace články

05.12.2018 09:12

Žiaci chcú v škole viac digitálnych zručností a tvorivosti

Generálny riaditeľ Microsoftu ČR a SR Rudolf Urbánek odštartoval tohtoročnú Hodinu kódovania workshopom o programovaní pre školáčky.
24.04.2018 09:56

Žiaci základných škôl sa už môžu hlásiť na Nitriansku letnú univerzitu

Žiaci základných škôl, ktorí si chcú počas prázdnin vyskúšať štúdium na vysokej škole, sa môžu do 11. mája prihlásiť na Nitriansku letnú univerzitu (NLU). Projekt každoročne organizuje Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU...
06.03.2020 08:23

Celoštátne kolá predmetových olympiád a postupových súťaží štartujú už budúci týždeň

Od marca až do polovice júna 2020 organizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže 20 celoštátnych kôl 17 predmetových olympiád a postupových súťaží (POPS), v ktorých si zmerajú sily najtalentovanejší žiaci z celého Slovenska.