Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
02.05.2018 11:37

STU ponúka stredoškolákom možnosť skúmať v univerzitných laboratóriách

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave ponúka stredoškolákom možnosť skúmať v univerzitných laboratóriách jednotlivých fakúlt. Jednou zo študentiek, ktorá už túto možnosť využila, je Karin Demková z Gymnázia J. Hronca v Bratislave.

"Na začiatku bol email, ktorý nám stredoškoláčka napísala. Na úvodnom stretnutí sme s údivom počúvali, čo všetko už vie o partikulárnych materiáloch a ich vlastnostiach. Keď sme jej ukázali laboratórium, bolo jasné, že je to presne to, čo hľadá," povedal Peter Peciar z Ústavu procesného inžinierstva Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Priblížil, že stredoškoláčka chodila do laboratórií niekoľko týždňov každý deň po vyučovaní.

Stredoškolské laboratória nie sú vždy vybavené tak, ako tie na vysokej škole. STU je preto otvorená spolupráci so študentmi. Manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová uviedla, že stredoškoláci skúmajú najmä v laboratóriách Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, no otvorené sú im aj dvere laboratórií iných fakúlt. Väčšinou ide práve o výskum na súťaže, stredoškolskú odbornú činnosť či fyzikálne alebo chemické olympiády.

Karin Demková sa v týchto dňoch v laboratóriu pripravuje na výber národného finalistu pre medzinárodné finále Turnaja mladých fyzikov. Kto postúpi do Číny, bude známe koncom mája. 

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

07.02.2019 08:16

Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach otvorí brány svojho areálu pre záujemcov o štúdium

Tradičný DOD sa uskutoční pod záštitou Generálneho riaditeľstva pre preklad Európskej komisie
13.03.2018 19:17

Projekt Nauč sa remeslo priblíži tradičné ľudové zručnosti

V budove základnej a materskej školy v Lužiankach neďaleko Nitry sa začínajú v utorok niekoľkodňové tvorivé dielne zamerané na šírenie ľudovej kultúry. Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre tu zorganizovalo projekt s názvom ...
04.09.2018 18:17

Stredoškoláci začnú školu neskôr, skúšajú si štúdium na univerzite

Päťdesiatka stredoškolákov zo 140 škôl z celého Slovenska začne tento školský rok neskôr. Rozhodli sa totiž vyskúšať, čo ich čaká, keď budú študovať na univerzite.